jadowite zwierzęta w Polsce

Jadowite zwierzęta w Polsce? Okazuje się, że tak! Te zwierzęta występują również w Polsce, a ich jad może być groźny dla naszego zdrowia i życia. Warto nadmienić, że substancje jadowite większości stworzeń nie są do końca znane, więc ciężko wybrać najgroźniejsze jadowite zwierzę. 

Jadowite zwierzęta w Polsce? W naszym kraju również możemy spotkać część z tych stworzeń. Czy należy się ich obawiać? Tak i nie. Wszystko zależy od tego, gdzie mieszkamy i jak spędzamy nasz dzień wolny. Niektórych zwierząt bowiem nie spotkamy na co dzień. 

Jadowite zwierzęta w Polsce 

  • Jadowite zwierzęta w Polsce: żmija zygzakowata

Wąż ten jest jedynym jadowitym wężem występującym w naszym kraju. Toksyna wpuszczana do krwiobiegu w trakcie ukąszenia powoduje rozkład nasz krwi. Mniejsze ofiary, typu myszy, żaby, jaszczurki i pisklęta, ukąszenie żmii doprowadza praktycznie natychmiastowej śmierci. W przypadku ludzi śmiertelne przypadki występują bardzo rzadko. 

  • Jadowite zwierzęta w Polsce: szerszeń

Zdecydowanie największy przedstawiciel rodziny osowatych, występujący w naszym kraju. Użądlenie jest bardzo bolesne. Dlaczego? W jego jadzie występuje związek drażniący komórki nerwowe. 

  • Jadowite zwierzęta w Polsce: wścieklica zwyczajna

Znane szerszemu gronu, jako czerwone mrówki. Jednak Polska nazwa oddaje zdecydowanie bardziej ich charakter. Te jakże maleńkie stworzenia posiadają żądło, przez które wstrzykują dość silny jad. Dlatego też ich ukąszenia nie należą do najprzyjemniejszych. Mogą boleśnie zapiec, zwłaszcza jeśli zaatakuje nas kilka przedstawicieli tegoż gatunku. 

  • Jadowite zwierzęta w Polsce: pająk topik

Zdaniem naukowców żaden z polskich pająków nie zawiera toksyny, która mogłaby w jakiś sposób zagrozić życiu człowieka. Pająk topik jest jadowity, lecz całe swoje życie spędza pod wodą. Tym samym mamy dość marne szanse na spotkanie go w codziennym życiu. 

Jadowite zwierzęta na świecie

  • Jadowite zwierzęta na świecie: kobra królewska

Wąż ten osiąga nawet do pięciu metrów długości. Żyje w Chinach, Indiach, oraz Azji Południowo-Wschodniej. Jego głównym pożywieniem są inne węże. Człowiek, który zostanie ukąszony przez kobrę, ma zaburzenia wzroku, staje się senny i ogarnia go paraliż. Wkrótce zapada również w śpiączkę, a umiera wskutek uduszenia. 

  • Jadowite zwierzęta na świecie: ośmiornica hapalochlaena

Ma niewielkie rozmiary, nie przekracza dwudziestu centymetrów. Jest niewielka, czym potrafi zwieść niedoświadczonych nurków. Żyje na rafach koralowych i przy wybrzeżach Oceanu Spokojnego. Ma w sobie wystarczająco dużo jadu, by zabić ponad 20 osób. 

  • Jadowite zwierzęta na świecie: tajpan pustynny

Uznawany jest za jednego z najbardziej jadowitych węży świata, zamieszkuje pustynne tereny Australii. Jego głównym pożywieniem stają się najczęściej ptaki i gryzonie. Według przeprowadzanych badań dowiedziono, że jad wprowadzany przez tajpana jest aż 50 razy silniejszy od jadu kobry królewskiej. 

  • Jadowite zwierzęta na świecie: stożek marmurowy

Przedstawiciel grupy jadowitych ślimaków morskich. Według niektórych to właśnie ten gatunek należy do największych zagrożeń. Dlaczego? Już jedna kropla jadu tego stworzenia może doprowadzić do śmierci ponad 20 osób.