Jak często karmić psa? Ile powinien jeść dorosły pies w ciągu dnia, aby nie przytyć i zachować nienaganną sylwetkę? Jaka karma dla psów będzie odpowiednia dla mojego pupila?

Jak często karmić psa? Wbrew pozorom to dość trudne pytanie. Ludzie wiedzą, jeśli są głodni, burczy im w brzuchu, więc lecą do kuchni, przygotować sobie coś do zjedzenia. Psiaki natomiast nie są w stanie same przygotować sobie posiłku, muszą więc być zdane na nas. 

Jak często karmić psa? Jak często karmić dorosłego psa?

Częstotliwość psich posiłków powinniśmy dostosować do wieku psiaka oraz jego aktywności w ciągu dnia. Naturalne jest to, że szczeniaki potrzebują częstszych posiłków niż dorosły psiak. Tak samo psy aktywne, których życie wypełnione jest bieganiem, sportem, zabawkami węchowymi, muszą zjeść nieco więcej, niż typowy leniuszek-kanapowiec, który wychodzi tylko na krótkie spacery.

Dorosłego psa najlepiej jest karmić dwa razy dziennie, a szczeniaka cztery. Nie jest to jednak zasada i reguła, której trzeba się trzymać. Moje psy, np. rano dostają większą dawkę, a na wieczór coś lżejszego. Dużo też zależy od diety, którą ma nasz psiak. Czy jest on na surowym mięsie, mokrej karmie z puszek czy suchej. Najważniejsze jednak jest to, aby posiłki miały stałe godziny. Nie możemy nasypać karmy rano i zostawić w misce aż do południa.

Godziny karmienia psa. Ile powinien jeść mały pies?

Dlaczego godziny karmienia powinny być stałe? Czemu pies nie może mieć stałego dostępu do jedzenia? Przykład z życia wzięty — mój pierwszy pies, miał jedzenie zawsze w misce, złej jakości karmę. Potrafiła leżeć tam cały dzień, a on nawet nie chciał jej tknąć? Nie merdał ogonem na pełną miskę, nie podchodził nawet powąchać zawartości. Mimo swoich bardzo niewielkich rozmiarów ważył ponad 11 kg, miał mocną nadwagę.

Żebrał o każdy kęs jedzenia ludzkiego, nie mogliśmy go od siebie odgonić podczas jedzenia posiłków, czy było to dla niego zdrowe? Nie. Bardzo ciężko odchudzić psa, tym bardziej takiego, który przywykł już do ciągłego jedzenia w misce, aczkolwiek zasada jest prosta. Dajemy jedzonko do miski, nie je? Zabieramy i za pół godziny znów kładziemy miskę na podłogę i tak w kółko. Czasem będziemy musieli nawet przegłodzić naszego psiaka. 

Dlaczego pies nie chce jeść karmy? Pies nie je suchej karmy, co robić?

Warto sięgnąć głębiej. Dlaczego pies nie chce jeść tego co mu podajemy? Karmy kiepskiej jakości zawierają znikomą ilość mięsa, za to bardzo dużo chemii i czasem nawet trujących substancji. Jeśli nasz psiak nie chce jeść takiej karmy, powinniśmy pogłaskać go nawet po głowie, za to, że sam pokazuje nam co jest dla niego dobre. W dzisiejszych czasach sklepy zoologiczne zarówno stacjonarne, jak i internetowe dają nam naprawdę duży wybór w dobrej jakości karmach. 

Karmienie psa raz dziennie. Kiedy karmić psa rano czy wieczorem?

Szczególnie popularne robi się karmienie psa raz dziennie. Wszystko znów zależy od naszego pupila, ponieważ to on i jego styl życia są odpowiedzią na wszystko. Przy psach bardzo aktywnych, jeden posiłek w ciągu dnia może nie wystarczyć, nawet jakby miał odpowiednią dawkę, gdyż zwyczajnie nasz czworonóg w ciągu dnia byłby głodny. Jeśli mamy psiaka, który nie jest raczej bardzo aktywny, możemy spróbować karmić go raz dziennie.

Rano czy wieczorem? Tutaj zdania są podzielone, część osób mówi, że karmienie wieczorem jest lepsze, a część, że rano. Ważne jest, aby nie zrobić tego z dnia na dzień. Jeśli nasz pies dostawał dotychczas dwa posiłki dziennie, niech dalej dostaje. Gdy decydujemy się karmić wyłącznie rano, powinniśmy stopniowo zmniejszać psu porcję wieczorną, tym samym zwiększając poranną. W ten sposób psiak nie odczuje nagłej i gwałtownej zmiany. Unikniemy dzięki temu odgryzienia ręki, przez naszego bardzo głodnego przyjaciela. 

Zobacz także: 

  1. Psy zaprzęgowe po zimie są już niepotrzebne. Gdzie trafiają, jak cierpią?
  2. Czy pies ma poczucie winy? Mit czy prawda? Odpowiadamy
  3. Pies w wynajmowanym mieszkaniu to zły pomysł? Odpowiadamy