jak długo żyją koty

Wszyscy miłośnicy i właściciele mruczków zadają sobie to pytanie – jak długo żyją koty? Okazuje się, że wiele zależy od tego, w jaki sposób dbamy o nasze czworonogi, jak są karmione oraz gdzie przebywają. Dowiedzcie się, jak długo trwa koci żywot.

Wbrew popularnym mitom, koty nie mają dziewięciu żyć, ale jedno, które w zależności od tego, jak zadbamy o naszych przyjaciół może być bardzo szczęśliwe i naprawdę całkiem długie.

Jak długo żyją koty?

Jak na to, że koty to nie szczególnie duże zwierzęta, są całkiem długowieczne. Oczywiście, te które dożywają sędziwego wieku to koty domowe. Bezdomne mruczki są na tym świecie raptem kilka lat, jeśli mają szczęście. Czyha na nie bowiem wiele niebezpieczeństw, z którymi nie stykają się ich domowi kuzyni.

Koty wolno żyjące przeżywają od 2 do 8 lat. Te przebywające pod czułą opieką właścicieli, żyją od 12 do 17 lat. Przyjmuje się jednak, że koty 7-8 letnie są już zwierzakami bardzo dojrzałymi, wkraczającymi w jesień życia. Mimo wszystko, nie należy przyjmować tej granicy wieku za stałą. Są bowiem udokumentowane przypadki, że koty pod dobrą opieką właściciela, przeżyły nawet 20 lat.

– Rekordy długowieczności kota też są różne – w zależności od źródeł. Niektóre podają niewiarygodne dane: czterdzieści trzy lata! Wiarygodne i sprawdzone źródła wymieniają kota o imieniu Puss, który żył w latach 1903-1939, a więc trzydzieści sześć lat. Oczywiście są to wyjątki. Próbowano kiedyś w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych zewidencjonować koty żyjące powyżej dwudziestu lat. Znaleziono zaledwie pojedyncze sztuki – pisał Desmond Morris w swojej książce pt. ” Dlaczego kot mruczy” o kocich rekordach długowieczności.

Jak możemy przedłużyć koci żywot?

Jak dbać o kota, by cieszyć się jego towarzystwem jak najdłużej? Należy zrobić wszystko, by pomóc pupilowi unikać chorób i obrażeń ciała, które osłabiają organizm i mogą skrócić życie zwierzęcia. Poza tym należy dbać o prawidłową dietę mruczka oraz bezpieczne otoczenie, w którym przebywa. Z dobrych wiadomości warto wiedzieć, że w ostatnich latach kocie życie wydłuża się. Przyczynia się do tego m.in. to, że podajemy kotom dobrą karmę, szczepimy, regularnie poddajemy badaniom weterynaryjnym, a do tego w razie choroby skutecznie leczymy.

Źródło: wszystkookotach.pl

  1. MYŚLISZ, ŻE SĄ ŚLICZNE I MILUTKIE? TE SŁODZIAKI MOGĄ ZABIĆ!
  2. TEŻ TO MASZ? NAJDZIWNIEJSZE RZECZY, KTÓRE ROBIĄ WŁAŚCICIELE PSÓW
  3. JEGO NIE DA SIĘ NIE KOCHAĆ! TYLKO POPATRZCIE NA TEN NOSEK