Jak kąpać psa, żeby mu nie zaszkodzić? Poradnik

0
3978

Pies nie lubi się kąpać? To naturalne. Wiemy także, że dla właściciela wykąpanie psa jest bardzo często trudnym zadaniem. A wiecie jak kąpać psa prawidłowo? Dzisiaj właśnie o tym. 

Psy lubią swój zapach

Dość istotne jest, jakiego szamponu używamy do kąpieli naszego pupila. Głównymi kryteriami wyboru powinny być skład i zapach. Warto zwrócić uwagę czy szampon, którego chcemy użyć nie zawiera wyłącznie składników chemicznych i czy przypadkiem nie podrażni skóry naszego czworonoga. Nie powinniśmy także wybierać szamponów o zbyt intensywnym zapachu. Wiecie dlaczego czworonogi często tarzają się w czymś śmierdzącym prosto po kąpieli? Chcą zetrzeć z siebie zapach, który je denerwuje. Psiaki mocno utożsamiają się ze swoim własnym zapachem.

Jak kąpać psa prawidłowo?

Kąpiele psa powinny odbywać 2-4 razy w roku. No chyba, że nasz pupil postanowi zaprzyjaźnić się podczas spaceru w czymś niezwykle aromatycznym, oczywiście dla niego – wtedy kąpiel jest konieczna. Tak samo ma się sprawa brudu i błota. Po prostu psa powinno się kąpać w ramach potrzeb. Najlepiej, oscylując w granicach jednej kąpieli na kwartał lub cztery miesiące. Zbyt częste kąpiele pozbawiają psa łoju, którym naturalnie są

Istnieją oczywiście rasy, które potrzebują częstszej pielęgnacji lub właśnie rzadszej. Wszystko zależy od rodzaju sierści i jej długości. Psy w dłuższą sierścią, oprócz kilku kąpieli w roku, potrzebują regularnego wyczesywania.

“Mój pies nie lubi kąpieli!”

Możesz mu pomóc w polubieniu, a przynajmniej w ich zaakceptowaniu.

Po pierwsze:

Pozwólmy psu zapoznać się z wanną, brodzikiem bądź innym miejscem, w którym będzie odbywać się kąpiel. Pozwalajmy mu oglądać, obwąchiwać i badać miejsce, w którym docelowo będzie kąpany.

Po drugie:

Przygotuj miejsce kąpieli psa. Możesz np. wyścielić dno wanny czy brodzika ręcznikiem – pies nie będzie się ślizgał, a to zmniejszy stres związany z kąpielą.

Po trzecie:

Coraz częściej zaznajamiaj psa z wanną. Zacznij od dwóch razów w tygodniu, następnie stopniowo zwiększaj częstotliwość.

Po czwarte:

Przyzwyczajaj psa do czynności związanych z myciem. Dotykaj psa w taki sposób, jakbyś imitował mycie czworonoga. Pozwoli mu się to oswoić z dość niecodziennych ruchem. 

Po piąte:

Naucz psa kontaktu z wodą. Zacznij od dźwięku lejącej się wody. Następnie zacznij oblewać psa wodą. PAMIĘTAJ O ODPOWIEDNIEJ TEMPERATURZE! Natężenie strumienia powinieneś zwiększać w momencie, kiedy psiak będzie oswojony z tym, który na niego leci. 

Pielęgnacje pupila powinna zawsze być przeprowadzana z pełną ostrożnością i uwzględnieniem bezpieczeństwa pupila. Pamiętajcie.

Za co?!

 

Zobacz także:

  1. Planujesz kota? Koniecznie musisz to przeczytać
  2. Rak skóry u kota? Jak zapobiegać i jak leczyć?
  3. Pies czy kot? Naukowcy odpowiadają, kto jest mądrzejszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *