Jak nawodnić kota

Jak nawodnić kota, czyli dlaczego nasze pupile powinny pić dużo wody, a nie chcą tego robić wcale? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na skuteczne nawodnienie kota. Jest to szczególnie ważne, ponieważ domowe mruczki najczęściej żywione są niestety suchą karmą, a koty w naturze wodę czerpią z pożywienia. 

Jak nawodnić kota? Jaka woda dla kota będzie odpowiednia?

Jak nawodnić kota, to jak się okazuje, jest bardzo ważne zagadnienie. Właściciele swoich kocich czworonogów bardzo często zachodzą w głowę, co zrobić kiedy kot nie jest zainteresowany piciem tego, jakże ważnego napoju. Woda jest symbolem życia, płodności i oczyszczenia. Picie jej jest tak samo ważne dla ludzi, jak i dla zwierząt. Odpowiedni poziom nawodnienia może zapobiec wystąpieniu wielu groźnych chorób. Uważa się, że koty powinny pić dużo wody, dzięki czemu mogą uniknąć zachorowania na niewydolność nerek, bądź innych tarczycowych problemów. Poziom jej powinien być jednak przez nas wymierzany, gdyż zbyt duże spożywanie płynów także może mieć tragiczne skutki.

Woda z kranu czy z butelki?

Należy pamiętać o tym, by zwierzak miał stale zapewniony dostęp do miski z czystą wodą. W naturze kociaki piją wodę z jezior, bądź kałuż powstałych po deszczach. Posiadają dzięki temu bogatą florę bakteryjną, jednak nie jest to najlepszy pomysł dla kota domowego. Pamiętajmy, że jeśli sami nie nalejemy wody do miski, to nie możemy ręczyć za źródło pochodzenia i czystość nalewanego płynu. Zawsze bowiem istnieje ryzyko zanieczyszczenia. Kolejną ważną rzeczą o której warto wspomnieć jest to, że woda w miarę możliwości powinna pochodzić z butelkowanego źródła. Nie negujemy oczywiście czystości tej, która płynie w kranie każdego z nas. Jednak jak informują i przypominają specjaliści, woda-wodzie nie równa. Dlatego, jeśli nie mamy pewności, co do poziomu zanieczyszczenia – nalejmy tej z butelki, bądź przegotowanej i ostudzonej. 

Jaka miska dla kota będzie odpowiednia?

Wiemy już, że nasze kociaki powinny mieć zapewniony stały dostęp do wody. Jednak w czym powinny ją dostawać? Wielu właścicieli na pewno zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź na pytanie wydaje się być prosta i klarowna. Miska, kot powinien mieć miskę. Wchodząc do sklepu zoologicznego sądzisz zapewne, że wybór nie będzie należał do zbyt skomplikowanych, prawda? Mylisz się. Patrząc na sklepowe półki błyskawicznie zorientujesz się, że miska dla kota, to nie jest tylko jakaś tam miska, a główne źródło picia Twojego pupila. Wodopój dla kota okazuje się nagle nie być wcale tak prostym i banalnym wyborem, jaki wydawał się być jeszcze przed paroma sekundami. 

Wielkość ma znaczenie

Przede wszystkim, miska dla kota powinna mieć większej objętość niż o,4 litra, natomiast ta przeznaczona na pokarm suchy nie powinna przekraczać 0,3 litra. Dlaczego? Powód jest prosty. W większych miskach woda może stać zbyt długo przez co szybko stanie się nieświeża. Natomiast przekarmienie pupila zmniejsza jego aktywność i może spowodować wystąpienie wielu chorób. Dlatego też większe produkty są po prostu niepraktyczne. 

Miska dla kota – rodzaje

W dzisiejszych czasach istnieją miski specjalne, które zostały stworzone z myślą o Twoim kocim przyjacielu. Wyróżniamy:

Miska z dozownikiem dla kota

  • najczęściej wykonane są z plastiku i mogą służyć zarówno do pokarmu, jak i do napojenia zwierzaka. Dozownik potrafi osiągać wielkość nawet ponad 10-u litrów, dzięki czemu wystarczy na bardzo długi czas. Można je kupić w internecie, ale ich wybór jest ograniczony w porównaniu z tym co proponują sklepy stacjonarne. Miska z dozownikiem może być w pełni automatyczna. Umożliwia jednak karmienie zwierzaka, kiedy nie ma nas w domu. Jest to bardzo wygodna opcja dla mocno zapracowanych, bądź dla ludzi którzy często wyjeżdżają w delegacje i muszą zostawić zwierzaka samego w domu. 

    Tego typu miski wspierają leczenie cukrzycy, jednak są trudne do przewożenia w                podróżach. Niestety ze względu na materiał, którego nie można wyparzać – są trudne          do wyczyszczenia.

Miska ceramiczna dla kota

  • wytrzymałość tych misek pozostawia wiele do życzenia, gdyż ceramika nie należy do twardych i trwałych materiałów. Miski ceramiczne są też bardzo ciężkie, co może być zarówno ich wadą jak i zaletą. Waga świadczy o tym, że najlepiej sprawdzą się jako miski stacjonarne. Jednocześnie jednak kot nie będzie mógł jej przesuwać po całym mieszkaniu. Produkty te występują w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu mogą cieszyć nasze oczy i być zgodne z najnowszą kocią modą. W przeciwieństwie do misek z dozownikami, ceramiczne z powodzeniem można czyścić w zmywarce. Nie jest to konieczne, bo i zwykły strumień w połączeniu z gąbką i płynem zdziała cuda. Największą wadą jest dość duża rozbieżność cenowa, co może świadczyć o słabym materiale z którego została wykonana. Istotną sprawą jest to, że nie zmieniają smaku wody i nie uczulają naszego pupila. 

Miska na stojaku dla kota

  • jest to wspaniałe rozwiązanie dla kotów starszych i schorowanych. Najczęściej wykonywane są ze stali nierdzewnej, lecz w sklepach internetowych można też znaleźć ceramiczne propozycje producentów. Jeśli zdecydujesz się na ten model, to warto sprawdzić czy stojak posiada możliwość regulowania wysokości, gdyż każdy kot jest inny a dzięki temu można dopasować idealną wysokość do Twojego pupila. Możemy znaleźć zestawy z dwoma pojemnikami na jednej podstawce, miski posiadają wtedy tą samą objętość co jest niepraktyczne. Jednak jeśli posiadasz więcej, niż jednego kota pod swoim dachem, mogą się wówczas przydać. Miski są bardzo proste w czyszczeniu, gdyż łatwo można je zdezynfekować. Można je wyparzać i zmywać w zmywarce. Stojaki wykonane są zazwyczaj z metalu, co może skutkować pojawieniem się zarysowań. Nie będą to tak duże rysy, jak w przypadku misek wykonanych z plastiku. Mimo to należy pamiętać, że w każdej takiej rysie mogą rozwinąć się bakterie. Miska dla kota na stojaku zaliczana jest do średnich cenowo rozwiązań, na pewno są tańsze od tych z dozownikami. Dlatego jeśli rozważasz jej zakup, to kwota którą będziesz musiał zapłacić nie powinna uszczuplić Twojego budżetu o znaczną kwotę. Warto sprawdzić z jakiego tworzywa są dokładnie wykonane, gdyż czasem można trafić na produkty z niklu, który poprzez dotyk może być silnie uczulający. Miski metalowe mogą zmieniać smak wody.

Miska automatyczna dla kota

  • wykonane są z tworzywa sztucznego, przez co są bardzo praktyczne. Można je przeznaczyć do każdego rodzaju karmy, zarówno suchej jak i mokrej. Miski te zachowują na dłużej świeżość pokarmu. Mogą być dzięki temu świetnym wsparciem dla osób, które chcą wyjechać na dłuższy czas i nie mają nikogo, kto mógłby codziennie doglądać naszego pupila po to by dawać mu jeść. Miska dla kota tego typu pozwala na zaprogramowanie jej do automatycznego wydania nawet sześciu posiłków. Szacuje się, że może to starczyć naszemu zwierzakowi nawet na sześć dni. Zwykle wyposażone są w czujnik dźwiękowy, który uaktywni się o odpowiedniej godzinie. Ciekawostką jest to, że dźwięk może zostać nagrany przez właściciela dzięki czemu kot może usłyszeć nasze standardowe zawołanie, którym przywołujemy go kiedy dostaje jeść. Miski automatyczne można myć w zmywarce

Miska z czujnikiem ruchu dla kota

  • z założenia są bardzo podobne do misek automatycznych. Ich najważniejszym zadaniem jest utrzymanie świeżości pokarmu. Różnią się jednak tym, że otwierają się dopiero kiedy nasz koci pupil podejdzie do miski i zamykają chwilę po odejściu. Możemy w nich przechowywać zarówno wodę jak i jedzenie.

Wybór odpowiedniej miski może zależeć również od rasy kota. Koty brytyjskie mogą mieć głębsze miski do wody, gdyż zdecydowanie więcej piją. 

Gdzie powinna stać miska z wodą dla kota?

Okazuje się, że miejsce w którym będzie stała kocia miska z wodą jest kluczowe i ma spory wpływ na to, ile wody wypije Twój przyjaciel. Zdaniem specjalistów miska nie powinna znajdować się zbyt blisko miski w której jest jedzenie. Jeśli postawisz ją obok niej możesz zaobserwować, że Twój kot nie będzie zainteresowany piciem wody pomimo tego, iż na dworze panują upały. Dorosły kot o wadzie 5 kilogramów powinien wypić szklankę zimnej wody. Kiedy przestawisz miskę z wodą w jakieś dalsze miejsce możesz się zaskoczyć, bo Twój zwierz natychmiast wyda się o wiele bardziej zainteresowany swoim wodopojem. Dlaczego? Koty to zwierzaki bardzo przyzwyczajone do swoich wyuczonych i naturalnych zachowań. Oglądając programy przyrodnicze o tych ssakach, widziałeś kiedyś kota pijącego i jedzącego w tym samym miejscu? Gwarantujemy, że nie. Dzikie koty piją bardzo mało właśnie dlatego, że w innym miejscu piją a w innym jedzą. Instynkt nakazuje im szukać wodopoju oddalonego od jadalni. Instynktownie omijają potencjalne źródło skażenia bakteriami czy resztkami upolowanych zwierząt. 

Jak nawodnić kota: czy woda z kranu jest zdrowa dla kotów?

Okazuje się, że ilu specjalistów, tyle teorii. Zdaniem niektórych woda z kranu jest odpowiednia, bo nigdy nie możemy być pewni czy na pewno nie jest zanieczyszczona. Jeśli jednak masz pewność co do poziomu skażenia i ręczysz za źródło pochodzenia, to możesz spokojnie nalać jej do specjalnie dobranej kociej miski. Pamiętaj o wszystkich radach o których wspominaliśmy wcześniej. Jeśli nie jesteś pewien, to możesz nalać szklankę zimnej wody, najlepiej niechlorowanej, świeżej ewentualnie źródlanej. Butelki z wodą źródlaną dostępne są do kupienia w sklepach z żywnością. Możesz też użyć wody z kranu, którą przegotujesz w garnku bądź czajniku a następnie ostudzisz wystarczająco długo. Temperatura wody nie powinna być ani zbyt wysoka ani zbyt niska. Temperatury wody mogą źle wpłynąć na organizm naszego czworonoga, co jednocześnie może zniechęcić go do spożywania jakiejkolwiek ilości płynów. 

Jak nawodnić kota: czy kot może pić wodę mineralną?

Nie. Minerały zawarte w wodzie mineralnej mogą zaburzyć gospodarkę elektrolitową organizmu. Może to spowodować nadmiar potasu, co skutkuje pojawieniem się ataków napadowych u zwierzaka. Ataki te przypominają padaczkę. Jeśli specjalnie kupujesz taką wodę, to natychmiast przestań. Jest ona szkodliwa. 

Gdzie kupić specjalną wodę dla kota?

Jakiś czas temu na rynku pojawiła się woda specjalna. Jest to woda źródlana wydobywana z podziemnych złóż, dzięki czemu pozbawiona jest szkodliwego wpływu środowiska. Producent tej wody wymyślił także wodę źródlaną z acerolą. Ma być to próba zachęcenia kota do częstszego picia. Acerola jest to roślina zawierająca jedno z najbogatszych źródeł witaminy C. Zawiera także prowitaminę A, witaminy z grupy B, wapno, żelazo oraz fosfor. Acerola korzystnie wpływa na serce i inne organy. Możemy także znaleźć wodę wzbogaconą o kocimiętkę i taurynę. Kocimiętka jest kocim przysmakiem. Posiada zbawienny wpływ na układ trawienny, wątrobę oraz nerki. Tauryna z kolei jest aminokwasem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Mamy nadzieję, że po naszym artykule wiesz jak nawodnić kota i dzięki temu, Twój pupil będzie się cieszył lepszym i bardziej komfortowym życiem. 

jak nawodnić kota

Zobacz także:

  1. Kocimiętka dla kota jest niezdrowa? Sprawdź czy nie szkodzi Twojemu mruczkowi
  2. Kociak senior w domu? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć
  3. Typowe błędy kociarzy. Sprawdź czy nie krzywdzisz swojego kota!