Jak pies może zarazić się wścieklizną

Jak pies może zarazić się wścieklizną? Istnieje naprawdę wiele sposobów, a zagrożenie może nie zostać w porę wykryte. Przykładem jest należący do mieszkanki Warszawy chart, który poprzez swój niepohamowany instynkt uwarunkowany przez rasę, mógł stracić życie. Weź ten przykład za przestrogę i zadbaj lepiej o swojego czworonoga.

Jak pies może zarazić się wścieklizną, jeśli zamieszkuje wraz z ludźmi, a właścicielom wydaje się, że o niego dbają? Wszystko zależy od rasy psa, lecz najbardziej narażone są na nią czworonogi o określonym instynkcie, który może prowadzić je do ogromnych cierpień, a następnie zgonu.

Wścieklizna w Polsce. Które zwierzęta przenoszą wściekliznę? Od jakich zwierząt można zarazić się wścieklizną? 

Wścieklizna przenosi się za pomocą wielu dróg. Może dostać się do organizmu przez kontakt rany z zakażoną krwią, przez ślinę, a nawet drogi oddechowe czy spojówki. Najczęściej jednak w przypadku m.in. ludzi wynika z pogryzienia, pokąsania przez zwierzę będące nosicielem choroby lub posiadające już jej objawy.

 
Choroba jest obecnie bardzo rzadka, szczególnie w wysoko rozwiniętych i powszechnie zaszczepionych populacjach. Nosicielami wirusa są najczęściej zwierzęta dzikie, jak lisy, gryzonie, nietoperze. Od nich mogą się nią zarazić psy i koty, a za ich pośrednictwem ludzie.