Jak pies może zarazić się wścieklizną? Istnieje naprawdę wiele sposobów, a zagrożenie może nie zostać w porę wykryte. Przykładem jest należący do mieszkanki Warszawy chart, który poprzez swój niepohamowany instynkt uwarunkowany przez rasę, mógł stracić życie. Weź ten przykład za przestrogę i zadbaj lepiej o swojego czworonoga.

Jak pies może zarazić się wścieklizną, jeśli zamieszkuje wraz z ludźmi, a właścicielom wydaje się, że o niego dbają? Wszystko zależy od rasy psa, lecz najbardziej narażone są na nią czworonogi o określonym instynkcie, który może prowadzić je do ogromnych cierpień, a następnie zgonu.

Wścieklizna w Polsce. Które zwierzęta przenoszą wściekliznę? Od jakich zwierząt można zarazić się wścieklizną? 

Wścieklizna przenosi się za pomocą wielu dróg. Może dostać się do organizmu przez kontakt rany z zakażoną krwią, przez ślinę, a nawet drogi oddechowe czy spojówki. Najczęściej jednak w przypadku m.in. ludzi wynika z pogryzienia, pokąsania przez zwierzę będące nosicielem choroby lub posiadające już jej objawy.

 
Choroba jest obecnie bardzo rzadka, szczególnie w wysoko rozwiniętych i powszechnie zaszczepionych populacjach. Nosicielami wirusa są najczęściej zwierzęta dzikie, jak lisy, gryzonie, nietoperze. Od nich mogą się nią zarazić psy i koty, a za ich pośrednictwem ludzie.

Jak pies może zarazić się wścieklizną? Uważaj na swojego pupila. Chart zaryzykował, teraz może umrzeć

Niedawno na Facebooku ukazał się post, który idealnie ilustruje, jak bardzo należy uważać na psiaki niektórych ras, szczególnie na spacerze. Użytkownik Piotr Szewczyk zamieścił fotografie, które powinny utkwić w pamięci każdemu właścicielowi psów o skłonnościach do polowania.

Chart imieniem Dolar został przez niego przyłapany i sfotografowany na zagryzaniu wiewiórki w jednym z warszawskich parków. Internauci natychmiast zwrócili uwagę nie tylko na to, że pies jest niezwykle agresywny, ale także na to, że kontakt z krwią często przenoszącej wściekliznę wiewiórki bezpośrednio naraża go na zakażenie, a co za tym idzie śmierć.

Charty są tradycyjnie psami myśliwskimi, które doskonale potrafią dopadać ofiarę i ją zagryzać. Przypadek Dolara dał dowód tego, że nawet niewykorzystywany w tych celach pies, potrafi tak po prostu zabić inne zwierzę. By temu zapobiec, należy wyprowadzać charty, które potrzebują sporo ruchu i dużo czasu na bieganie, zawsze w kagańcu, albo innym akcesorium uniemożliwiającym mu polowanie.

Zabicie przez psa innego zwierzęcia poza polowaniem jest przestępstwem, którego winien jest w świetle prawa właściciel. Drodzy właściciele chartów, pamiętajcie o tym, gdy wychodzicie z waszym pupilem dla waszego i jego bezpieczeństwa.

Wścieklizna u psa: jak rozpoznać i leczyć? Wścieklizna: diagnoza, męka oraz ból i śmierć, czyli wścieklizna u człowieka i zwierząt

Wścieklizna u psa, ale także u człowieka, przebiega bardzo gwałtownie i jest bardzo okrutną chorobą. Przebieg choroby jest straszny zarówno dla zwierząt, jak i dla nas. Charakteryzuje się drgawkami, ślinotokiem, wodowstrętem i ogromnym cierpieniem. Obecna w organizmie choroba może nigdy się nie ujawnić, lub zrobić to nawet po trzech latach. W największym natężeniu wirus występuje w centralnym układzie nerwowym.

Nie ma sprawdzonej metody leczeni wścieklizny, a do tej pory zanotowano tylko jeden przypadek wyleczenia osoby nieszczepionej. Zastosowana do tego metoda okazała się jednak nieskuteczna w innych przypadkach.

Wobec wścieklizny stosuje się profilaktykę, która może jednak nie zadziałać. Na ludziach stosuje się leczenie objawowe, a na zwierzętach zwykle eutanazję, która w naszym kraju jest obowiązkowa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kot zdrajca! Prowadził podwójne życie, ukrywał to przed swoimi dwiema rodzinami
  2. Wypadek skończył się tragicznie. Zginęła właścicielka, pies na nią ciągle czeka
  3. Schronisko dla zwierząt podało liczbę bezdomnych psów. Liczba zaskakuje

źródło: Facebook.pl/Wikipedia.org