sierść psa

Sierść psa może mieć przeróżną fakturę i budowę. Istnieją rasy, które mają twardą sierść, delikatniejszą albo w ogóle mają włosy. Właśnie te z włosami najczęściej rekomendowane są dla alergików. Ale dzisiaj nie o tym. Jeśli zastanawiasz się jak prawidłowo zadbać o sierść psa – dobrze trafiłeś. Poniżej znajdziesz informacje, jak dbać o psy krótko-, długo-, szorstko- i bezwłose.

Sierść psa. Jak o nią dbać?

To, jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje pies, w dużej mierze zależy od tego jakiego typu lub rasy jest. Każda sierść potrzebuje innych kosmetyków, szczotek i akcesoriów. Sytuacja jest taka sama, jak w przypadku ludzkich włosów. 

Pod kątem sierści psy można podzielić na różne typy:

  • psy bezwłose, np. grzywacz chiński;
  • psy krótkowłose, np. jamnik krótkowłosy;
  • psy długowłose, np. golden retriever. 

Pielęgnacja sierści psa nie zależy od naszego widzimisię, istotny jest rodzaj sierści, czyli co za tym idzie – rasa psa albo to w jakim typie jest. 

Jeśli zależy nam na niezwykle zadbanej sierści – można rozważyć witaminy dla psa, które poprawią jej sprężystość, nawilżą oraz wygładzą. Jednak faszerowanie lekami czy suplementami powinno być ostatecznością lub powinno mieć miejsce po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii.

Grzebień czy szczotka dla psa? Co wybrać?

Grzebień dla psa

Na rynku jest wiele grzebieni dla psów – od tych z szeroko rozstawionymi zębami, po te bardzo gęste. Gęsty grzebień pozwoli na usunięcie martwych włosów oraz zanieczyszczeń, szeroki służy do rozczesywania sierści psa. 

Szczotka dla psa

Oprócz tego, że pozwalają się pozbyć martwego włosia, to dodatkowo masują skórę pupila. W sklepach zoologicznych dostępne są szczotki od plastikowych, po metalowe. 

Zgrzebło

Zgrzebło służy do pielęgnacji podszerstka, zapobiega powstawaniu kołtunów i filcowaniu się sierści. Usuwa luźny, martwy włos. 

Filcak

Jest to sprzęt, który pozwala pozbyć się kołtunów niedających się rozczesać. Z wyglądu przypomina grzebień, ale zamiast ząbków ma cienkie ostrza.

Furminator, trymer hakowy

Furminatory i trymery usuwają podszerstek, nie naruszając włosa okrywowego. 

Wypadanie sierści u psów. Jak zapobiegać?

Intensywne linienie występuję podczas zmiany sierści na zimową lub letnią i jest to tzw. linienie sezonowe. Włos rośnie, obumiera, wypada, a w jego miejscu pojawia się następny. Niestety w sezonie linienia jest to trochę uciążliwe, ale przy regularnym wyczesywaniu, może uda się nie zwariować. Wypadanie sierści u psów jest przyczyną do zmartwień, jeśli w miejscu wypadających włosów, nie pojawiają się następne. 

Linienie sezonowe

W naturze zmiana sierści u psa następuje zgodnie z porami roku. Linienie wtedy trwa od 4 do 6 tygodni, a przez kolejne 3 miesiące narasta nowa okrywa. U psiaków żyjących w mieszkaniach czy domach, okres linienia może być znacznie dłuższy i mniej intensywny. Zdarza się nawet, że domowe psiaki gubią sierść przez cały rok. 

Czy mam się martwić wypadającą sierścią u psa?

Jeśli ma to związek z sezonowym linieniem, to zdecydowanie nie. Jednak jeśli dochodzi do nadmiernego gubienia włosia oraz na skórze pojawiają się łyse placki trzeba zacząć się niepokoić. Przyczyną może być złe odżywianie, brak witamin i mikroelementów. Jeśli zmiana karmy i wzbogacenie diety czworonoga nie pomogą – niezwłocznie należy się skontaktować z weterynarzem. W takiej sytuacji nie mamy już do czynienia z linieniem, a z łysieniem. To może być objawem poważnych chorób. 

Trzeba obserwować w takiej sytuacji czworonoga. Przyczyna czy sposób utraty sierści jest bardzo ważnym elementem diagnostycznym i może pomóc w rozpoczęciu skutecznego leczenia. 

Sierść psa: jak pielęgnować psy długowłose?

Jest to najbardziej reprezentatywna grupa czworonogów, jednak ich pielęgnacja wymaga sporo czasu. Psiaki, które mają długą sierść, muszą być regularnie, dokładnie wyczesywane. Przynajmniej raz w tygodniu. Zaliczamy do tej grupy np. długowłose owczarki czy golden retrievery. 

Jak często kąpać psa długowłosego?

Kąpiel psa powinna odbywać się w wannie lub specjalnej myjni dla psów, które stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Woda podczas kąpieli nie może być zbyt gorąca a strumień zbyt mocny. Należy dokładnie zwilżyć psa przed nałożeniem szamponu. 

Dobrze dobrany szampon oprócz tego, że oczyszcza sierść, to ją pielęgnuje i nawilża. Jednak zbyt częste kąpanie psa nie jest wskazane. Zbyt częste kąpiele mogą osłabić naturalna strukturę włosa, zbyt rzadkie mogą spowodować zmatowienie i wypadanie sierści u psów. W okresach linienia możemy zwiększyć częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych, niemniej także wtedy nie warto popadać w przesadę. To jak często będziemy kąpać naszego psa zależy od tego, jaką rasę reprezentuje, czy ma skłonności do brudzenia się w czasie spacerów, jak intensywnie linieje etc. Pamiętajmy jednak, żeby nie kąpać psa częściej niż jest to konieczne. Kąpiel może być przyjemnością dla ludzi – w przypadku psów powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. 

Kąpiel psa powinna się odbywać najczęściej raz na kwartał. Chyba, że częstszego kąpania wymaga stan zdrowia psa lub po prostu niezwykle się wybrudzi. 

Sierść psa: jak pielęgnować psy krótkowłose?

Psy krótkowłose to grupa największa i najbardziej popularna oraz posiadająca najprostszą w utrzymaniu w dobrej kondycji sierść. Do nich zaliczamy m.in. dalmatyńczyki czy jamniki krótkowłose.

Jak pielęgnować psa z krótkim włosiem?

Pielęgnacja psa krótkowłosego powinna składać się na regularne wyczesywanie, kąpiele z suszeniem i pielęgnację uszu i pazurów. Ale to tak, jak w przypadku psów długo- i bezwłosych. Tyle, że tych bezwłosych nie wyczesujemy, ponieważ się nie da. 

Dla psiaków krótkowłosych najlepiej nadają się psie zgrzebła i gumowe rękawice. Przydać się może także furminator, który usuwa podszerstek, nie naruszając włosów okrywowych. 

Czy psy krótkowłose należy czesać?

Tak! Szczotkowanie psów krótkowłosych, ale z grubą sierścią powinno się odbywać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Jeśli psiak nie ma zbyt grubej sierści i nie wypada ona nadmiernie, wystarczy czworonoga wyczesywać co 1-2 tygodnie. Jednak w okresie linienia możemy robić to nawet codziennie. 

Niektóre psiaki, np. owczarki niemieckie na tylnej stronie ud mają tzw. portki, które mają dużą tendencję do filcowania, dlatego bardzo istotne jest, dokładne wyczesywanie tych miejsc. Podobny problem pojawia się na szyi, za uszami oraz pod ogonem. 

Nadmiar podszerstka można usunąć metalową szczotką lub furminatorem. 

Sierść psa: jak pielęgnować psy szorstkowłose?

Zazwyczaj psy szorstkowłose nie linieją. Jeśli jednak mają mocny podszerstek, to możecie być pewni, że wyczesywanie i trymowanie będzie konieczne. 

Jaką szczotkę wybrać dla psa szorstkowłosego?

W przypadku psów szorstkowłosych, które nie linieją, konieczne jest trymowanie przynajmniej 3 razy do roku. Jednak nie zwalnia to właściciela ze szczotkowania sierści. U psiaków szorstkowłosych doskonale sprawdzają się metalowe grzebienie, które skutecznie usuwają martwe włosy. Przy wyczesaniu martwego podszerstka dobrze sprawdzi się metalowa szczotka z delikatnymi, zagiętymi drucikami. 

Czy można golić psa szorstkowłosego?

Nie, nie, nie i jeszcze raz nie. Szorstka sierść po ścięciu, może bardzo boleśnie wrastać w skórę czworonoga, a przez to mogą pojawić się stany zapalne i kaszaki. U psiaków szorstkowłosych zdecydowanie bardziej wskazane jest wyczesywanie i trymowanie. 

Niektóre szrościaki mają też dłuższe włosy, np. teriery szkocie. W ich przypadku najlepiej sprawdzi się druciana szczotka. Także broda takiego psiaka powinna być regularnie wyczesywana – najlepiej codziennie przy pomocy metalowego grzebienia. 

Sierść psa: jak pielęgnować psy bezwłose?

Psiaków bezwłosych jest mało. Do tych ras zaliczamy chińskiego grzywacza, nagiego psa meksykańskiego oraz nagiego psa peruwiańskiego. Czasem zdarza się też, że pies innej rasy lub mieszaniec w wyniku choroby traci dużą część swojej sierści. W tym wypadku należy go pielęgnować, jak psiaka bez włosów.

Jak często kąpać psa bez włosów?

Może się nam wydawać, że pies bez sierści może być kąpany rzadziej. Jednak sprawa wygląda zgoła odmiennie. Skóra tych zwierząt nie posiada naturalnej warstwy ochronnej, czyli psiego futra. Regularne mycie pozwala zmyć ze skóry zanieczyszczenia. Rozmaite czynniki mogą podrażniać skórę psa, a nawet prowadzić do wykwitów. Do pielęgnacji takich psiaków należy używać łagodnych szamponów, np. na bazie płatków owsianych. Kąpiel psa powinna się odbywać co 1-2 tygodnie. Częstotliwość uwarunkowana jest stanem zwierzaka oraz tym, czy jego skóra nadmiernie się nie przesusza. 

Czy psy bez sierści potrzebują nawilżenia?

Za częstymi kąpielami idzie częste nawilżanie jego skóry. Zalecane są szczególnie kremy na bazie owsa, aloesu, a także inne hipoalergiczne produkty. Niektórzy sugerują używanie oliwki dla dzieci, ale zdecydowanie bezpieczniej jest używać preparaty przeznaczone dla zwierząt. Będziemy wtedy mieli pewność, że środek nie zaszkodzi pupilowi. Trzeba także pamiętać, żeby stosowany krem nie był zbyt tłusty – może to zatykać pory w skórze. O nawilżaniu trzeba pamiętać przez cały rok – oprócz kąpieli, skórę czworonoga może wysuszać także słońce i suche czy mroźne powietrze. 

Jak prawidłowo wyczesać psa? Nienaruszalne zasady

  • Szczotka powinna być dopasowana do grubości i długości sierści. Powinna być też dobrej jakości, z zaokrąglonymi końcami – wszystko po to, by nie wyrywała włosów i rozczesywała dogłębnie sierść psa.
  • Przy każdym wyczesywaniu psa, zwłaszcza długowłosego, konieczne jest spryskanie sierści wodą. Czesanie na sucho spowoduje elektryzowanie i łamanie się włosia. Jeśli pies boi się spryskiwacza, można popryskać wodą szczotkę. Pamiętajcie, regularne i staranne wyczesywanie jest podstawą utrzymania sierści w idealnym stanie.
  • Szczotkowanie, jeśli jest zrobione z głową, może zacieśnić więź między właścicielem a czworonogiem. Przed szczotkowaniem warto wybrać się z nim na dłuższy spacer, żeby był w trakcie zabiegu lekko zmęczony i wybiegany. Jeśli oswoicie psa ze szczotką i tą czynnością, pielęgnacja sierści może być dla niego prawdziwą przyjemnością. 

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi wiesz, jak pielęgnować sierść psa, niezależnie od tego czy jest krótka, długa czy szorstka. Nie zapominajmy także o psiakach bez włosów – one także wymagają regularnej pielęgnacji. 

Zobacz także:

  1. Jak nawodnić kota, który nie chce pić? Mamy na to sposób
  2. Rasy psów, które rzadko chorują. Lista, charakterystyka i galeria
  3. Czy czyszczenie uszu i mycie zębów u psa jest konieczne? Odpowiadamy