Jak przeliczyć wiek psa na ludzki

Jak przeliczyć psie lata na ludzkie? Ile lat ma Twój pies? Bardzo często słyszymy to pytanie od znajomych, czy ludzi mijanych na ulicy. Umiecie odpowiedzieć na to pytanie? Jeśli nie to poniżej znajdziecie kilka podpowiedzi. Zapewniam jednocześnie, że metoda wieka psa razy siedem jest błędna. 

Jak przeliczyć psie lata na ludzie i określić dojrzałość pupila? Sprawa nie jest taka prosta, a reguła nie jest tak sztywna, jak wszyscy myśleli. Poniżej tabela, która trochę rozwieje Twoje wątpliwości. 

Jak przeliczyć psie lata na ludzkie? Przeliczanie psich lat na ludzkie

Wielkość, rasa oraz predyspozycje każdego psa osobno mają duży wpływ na proces starzenia się naszych czworonożnych przyjaciół. Wiele osób było uczonych, że wiek psa przeliczamy na ludzkie za pomocą prostego działania – wiek psa razy 7. Niestety ta metoda nie jest prawidłowa. Przeliczając wiek psa na ludzkie musimy wziąć szczególnie pod uwagę jego wielkość lub rasowe predyspozycje. Ponoć najdłużej żyjącymi psami są pinczery, a najkrócej wilczarze irlandzkie. Obie rasy, po kolei, są najmniejszym oraz największym psem na świecie. 

Ile lat żyje pies? Jak liczyć wiek psa? Jakie psy żyją dłużej?

Psiaki żyją uśredniając od 10 do 13 lat. Oczywiście istnieją rasy, które mają tendencję do krótszego lub dłuższego życia. Tak jak pisałam wyżej, małe psiaki mają zazwyczaj skłonność do dłuższego życia, duże przeciwnie. Jednak nie jest to sztywna zasada.