Jak przygotować psa na jesień? Polska Złota Jesień. Nie jeden z nas o niej marzy. Jednak najczęściej ta pora roku związana jest z dużą ilością opadów, obniżonym nastrojem oraz niską temperaturą. Właścicielom psów kojarzy się też z wieloma warstwami ubrań na spacerach oraz przemoczonymi butami. A z czym kojarzy się psom? No właśnie. Dzisiaj odpowiemy jednak na pytanie z czym nie powinna się kojarzyć – ponieważ te rzeczy mogą być zagrożeniem dla Twojego pupila. Zwłaszcza jesienią. 

Pies kontra jesień. Jak przygotować psa na jesień? Jakie zagrożenia czyhają na psa jesienią?

1. Grzyby

Jesień jest porą roku zdecydowanie grzybową. Jednak w przypadku psa, spotkanie z grzybami może mieć tragiczne skutki. Zwierzaki nie mają zdolności rozróżnienia, które grzyby są trujące, a które nie. Dlatego to ty musisz pilnować czworonoga. Wskazówka – nie ucz psa jedzenia grzybów, trujące grzyby mają łudząco podobny zapach do grzybów jadalnych. Pies nie wiedząc, że je coś toksycznego, może umrzeć. 

2. Kasztany

No tak, dużo osób podczas jesieni używa małych brązowych owców kasztanowca do zabaw z psem. Jest to bardzo niebezpiecznie. Nie dość, że zwierzak może połknąć kasztan i może to doprowadzić do niedrożności jelit, to dodatkowo ma w sobie toksyczne substancje. Tak samo zresztą, jak liście. Jednak ilość toksycznych substancji jest trudna do określenia, wszystko zależy od pory roku. Jeśli zauważysz, że Twój pies po 6 godzinach od spaceru staje się apatyczny, wymiotuje oraz widzisz u niego osłabienie – bardzo możliwe, że zjadł kasztan – skontaktuj się z weterynarzem. 

3. Żołędzie

Żołędzie, zwłaszcza zielone, mają w sobie dużo toksycznych substancji. Działają na podobnych zasadach, jak powyżej opisane kasztany. Objawy zatrucia żołędziami także są takie same. 

4. Szyszki

Małe, chropowate i skrzypią pod zębami, czyli można by było pomyśleć, że jest to idealna zabawka dla psa. Jednak szyszki swoimi łuskami mogą dotkliwie podrażnić przewód pokarmowy zwierzęcia. Może to doprowadzić do niedrożności jelit, a to może zakończyć się bardzo poważną operacją, a nawet śmiercią. 

5. Orzechy

Orzechy są bardzo niebezpieczne dla psów. Szczególnie orzechy makadamia oraz migdały. Jednak każdy orzech może szkodzić czworonogowi, więc zwróć uwagę podczas spacerów gdzie żeruje i czy przypadkiem nie częstuje się przysmakami w łupinkach. Tutaj przeczytasz więcej na temat rzeczy, których psiak nie może jeść. 

6. Sezonowe drzewa: kasztan, cis, ostrokrzew

Zwróć szczególną uwagę czy Twój psiak nie zjada podczas spacerów patyków. Musisz pamiętać, że kasztanowce, cisy czy ostrokrzewy są niezwykle toksyczne dla psów. Dotyczy to liści, owoców oraz drewna. W przypadku ostrokrzewu do zatrucia dochodzi najczęściej przez jego owoce. Ostrymi liśćmi psiaki nie są zainteresowane. 

Jest to pierwszy artykuł dotyczący tego, jak przygotować psa na jesień. Stay tuned – za kilka dni pojawi się kolejny. Zostanie w nim poruszona kwestia jesiennych pasożytów. Nie bądźcie naiwni, one podczas jesieni są niezwykle aktywne. Jeszcze w kolejnym zostanie poruszona kwestia odporności oraz podnoszenia jej u psów. 

Zobacz także:

  1. Rzucał swojemu psu patyk. Po kilku minutach pies zaczął umierać – o tym zagrożeniu często nie wiemy
  2. Spanie z psem jest zdrowe? Czy konieczne jest legowisko? Odpowiadamy
  3. Czy pies może jeść karmę dla kota? Żeby nie zaszkodzić psu – koniecznie przeczytaj!