Jak przygotować psa na Sylwestra tak, by eksplozje fajerwerków, jak najmniej go dotknęły? Nie jest to łatwe, ale wysiłek i wydatki są na pewno warte swojego rozmiaru. Nowy Rok już niedługo, więc zadbaj o swojego pupila, najlepiej jak potrafisz. Zresztą, żeby pomoc była skuteczna, przygotowania rozpocznij już teraz. Zastosuj też poniższe zasady, ułatwią przetrwanie i Tobie, i psu. 

Jak przygotować psa na Sylwestra? Z tym problemem, co roku mierzyć musi się miliony opiekunów tych zwierząt (i nie tylko ich) na całym świecie. Polska nie pozostaje w tej dziedzinie wyjątkiem, a huczne obchody upłynięcia kolejnych 12 miesięcy dotykają naszych pupili w takim samym stopniu co wszędzie indziej.

Psiaki w tym okresie są wystawione na wiele zagrożeń, które mogą je nawet zabić. Głośne eksplozje powodują stres, a ten może prowadzić do nieodwracalnych zmian w psychice zwierzęcia, roztrzęsienia, a nawet ataków serca, które nierzadko kończą się zgonem.

Pomimo wysiłków aktywistów i właścicieli psów z całego świata, petardy i inne ładunki wybuchowe wysadzane rekreacyjnie w centrach miast w Sylwestra nadal niszczą życie wielu zwierząt, czego z pewnością da się uniknąć. Dopóki jednak znane nam sposoby świętowania nowego roku, są legalne i powszechnie stosowane, należy nauczyć odpowiednio zabezpieczyć czworonogi przed ich niszczycielskimi efektami.

Jak przygotować psa na sylwestra i jak o niego zadbać? Pies boi się huku? Możesz mu pomóc

Najważniejsze jest bezpieczeństwo i upewnienie się, że pies w ataku paniki nie podejmie żadnych złych decyzji. Po pierwsze należy uniemożliwić mu ucieczkę. W tym celu przygotuj dla niego smycz albo długi sznurek, które zapewnią mu swobodę ruchu, ale nie pozwolą się na oddalenie. Pomyśl o dodatkowych zabezpieczeniach dla obytych z uwalnianiem się psów.

Nie wolno eliminować żadnej możliwości, dlatego pupil powinien mieć przy sobie informacje z miejsce zamieszkania, imieniem i numerem telefonicznym do jednej z odpowiedzialnych za niego osób. Zapewnił ukochanemu czworonogowi sporo ruchu przed nastaniem godzin wieczornych i zadbaj, by wypróżnił się przed powrotem do domu.

Pies powinien mieć przygotowany cichy kąt, w którym będzie mógł leżeć i spać oraz szukać schronienia, gdy się wystraszy. Zamknij okna i zasłoń je, nie dopuść, by pies był wystawiony na hałas eksplozji, dlatego włącz głośną muzykę, która po prostu je zagłuszy. Oprócz tego doskonałym pomysłem jest podanie psu “leku na lęk”. Odurzony nim pies będzie odczuwał znacznie mniej stresu. W tym celu skontaktuj się weterynarzem, który przekaże ci szczegółowe informacje odnośnie do jego stosowania i skutków, także ubocznych.

Jak opiekować się psem w Sylwestra, aby czuł się dobrze? Pies i fajerwerki nie są dobrym połączeniem

Połowa psów panicznie boi się hałasów, wśród których najniebezpieczniejsze dla niego są odgłosy burzy, samochodów i oczywiście fajerwerków. Jeśli twój pies źle reaguje na noworoczne świętowanie, twoim obowiązkiem jest zadbanie, by po prostu nie oszalał, ani nie miał ataku paniki.

Oprócz wymienionych wyżej sposobów na przygotowanie psiaka na Sylwestra zastosuj także inne techniki pocieszania czworonoga. Pamiętaj, aby spędzać z nim jak najwięcej czasu, gdy tylko usłyszysz pierwsze petardy. Pies w twoim towarzystwie będzie czuł się po prostu lepiej.

Nie wolno jednak przesadzać z wrażliwością, by nie uczulić go na eksplozje, których mógłby nie dosłyszeć, albo nie uznać ich za istotne. Jeśli natomiast pies nie może liczyć na twoją obecność, ponieważ wybierasz się na sylwestrowe przyjęcie, zadbaj o to, by miał jak najlepsze towarzystwo, najlepiej znanych mu i lubianych przez niego osób. Ostatecznie może spędzić także noc w psim hotelu, gdzie specjaliści pomogą mu w przetrwaniu tego trudnego czasu.

Pies boi się fajerwerków. Czym uspokoić psa w Nowy Rok?

Pies bez dwóch zdań potrzebuje zwiększonej troski, gdy przychodzi czas fajerwerków i niecodziennego hałasu. Oprócz środków farmaceutycznych, które mogą niestety zaszkodzić psu, najskuteczniejsze jest po prostu bycie przy nim i dbanie o odwracanie jego uwagi od wystrzałów, który nie potrafi sobie zracjonalizować.