Jak przygotować psa na Sylwestra tak, by eksplozje fajerwerków, jak najmniej go dotknęły? Nie jest to łatwe, ale wysiłek i wydatki są na pewno warte swojego rozmiaru. Nowy Rok już niedługo, więc zadbaj o swojego pupila, najlepiej jak potrafisz. Zresztą, żeby pomoc była skuteczna, przygotowania rozpocznij już teraz. Zastosuj też poniższe zasady, ułatwią przetrwanie i Tobie, i psu. 

Jak przygotować psa na Sylwestra? Z tym problemem, co roku mierzyć musi się miliony opiekunów tych zwierząt (i nie tylko ich) na całym świecie. Polska nie pozostaje w tej dziedzinie wyjątkiem, a huczne obchody upłynięcia kolejnych 12 miesięcy dotykają naszych pupili w takim samym stopniu co wszędzie indziej.

Psiaki w tym okresie są wystawione na wiele zagrożeń, które mogą je nawet zabić. Głośne eksplozje powodują stres, a ten może prowadzić do nieodwracalnych zmian w psychice zwierzęcia, roztrzęsienia, a nawet ataków serca, które nierzadko kończą się zgonem.

Pomimo wysiłków aktywistów i właścicieli psów z całego świata, petardy i inne ładunki wybuchowe wysadzane rekreacyjnie w centrach miast w Sylwestra nadal niszczą życie wielu zwierząt, czego z pewnością da się uniknąć. Dopóki jednak znane nam sposoby świętowania nowego roku, są legalne i powszechnie stosowane, należy nauczyć odpowiednio zabezpieczyć czworonogi przed ich niszczycielskimi efektami.

Jak przygotować psa na sylwestra i jak o niego zadbać? Pies boi się huku? Możesz mu pomóc

Najważniejsze jest bezpieczeństwo i upewnienie się, że pies w ataku paniki nie podejmie żadnych złych decyzji. Po pierwsze należy uniemożliwić mu ucieczkę. W tym celu przygotuj dla niego smycz albo długi sznurek, które zapewnią mu swobodę ruchu, ale nie pozwolą się na oddalenie. Pomyśl o dodatkowych zabezpieczeniach dla obytych z uwalnianiem się psów.

Nie wolno eliminować żadnej możliwości, dlatego pupil powinien mieć przy sobie informacje z miejsce zamieszkania, imieniem i numerem telefonicznym do jednej z odpowiedzialnych za niego osób. Zapewnił ukochanemu czworonogowi sporo ruchu przed nastaniem godzin wieczornych i zadbaj, by wypróżnił się przed powrotem do domu.

Pies powinien mieć przygotowany cichy kąt, w którym będzie mógł leżeć i spać oraz szukać schronienia, gdy się wystraszy. Zamknij okna i zasłoń je, nie dopuść, by pies był wystawiony na hałas eksplozji, dlatego włącz głośną muzykę, która po prostu je zagłuszy. Oprócz tego doskonałym pomysłem jest podanie psu “leku na lęk”. Odurzony nim pies będzie odczuwał znacznie mniej stresu. W tym celu skontaktuj się weterynarzem, który przekaże ci szczegółowe informacje odnośnie do jego stosowania i skutków, także ubocznych.

Jak opiekować się psem w Sylwestra, aby czuł się dobrze? Pies i fajerwerki nie są dobrym połączeniem

Połowa psów panicznie boi się hałasów, wśród których najniebezpieczniejsze dla niego są odgłosy burzy, samochodów i oczywiście fajerwerków. Jeśli twój pies źle reaguje na noworoczne świętowanie, twoim obowiązkiem jest zadbanie, by po prostu nie oszalał, ani nie miał ataku paniki.

Oprócz wymienionych wyżej sposobów na przygotowanie psiaka na Sylwestra zastosuj także inne techniki pocieszania czworonoga. Pamiętaj, aby spędzać z nim jak najwięcej czasu, gdy tylko usłyszysz pierwsze petardy. Pies w twoim towarzystwie będzie czuł się po prostu lepiej.

Nie wolno jednak przesadzać z wrażliwością, by nie uczulić go na eksplozje, których mógłby nie dosłyszeć, albo nie uznać ich za istotne. Jeśli natomiast pies nie może liczyć na twoją obecność, ponieważ wybierasz się na sylwestrowe przyjęcie, zadbaj o to, by miał jak najlepsze towarzystwo, najlepiej znanych mu i lubianych przez niego osób. Ostatecznie może spędzić także noc w psim hotelu, gdzie specjaliści pomogą mu w przetrwaniu tego trudnego czasu.

Pies boi się fajerwerków. Czym uspokoić psa w Nowy Rok?

Pies bez dwóch zdań potrzebuje zwiększonej troski, gdy przychodzi czas fajerwerków i niecodziennego hałasu. Oprócz środków farmaceutycznych, które mogą niestety zaszkodzić psu, najskuteczniejsze jest po prostu bycie przy nim i dbanie o odwracanie jego uwagi od wystrzałów, który nie potrafi sobie zracjonalizować.

By przygotować psa na sylwestra, trzeba zadbać, by już miesiąc przed nim pobierał odpowiednią dawkę leku przeciwlękowego. Skomponuj mu również odpowiednią dietę, w czym z pewnością także pomoże ci weterynarz. To, co pies spożywa, ma również wpływ na to, jak będzie czuł się, gdy nieznane wybuchu spróbują zniszczyć mu życie. Poniżej znajdziecie kilka zasad, do których jeśli się zastosujecie, ułatwią przetrwanie Tobie i twojemu psu (a także kotu) tego trudnego okresu. 

Jak uniknąć tragedii? Mały apel do imprezowiczów

Sylwester jest wyjątkowym dniem w roku dla wielu ludzi. Niestety dla właścicieli psów, a także kotów jest niezwykle stresujący. Każdy kochający opiekun martwi się stresem swoich czworonogów i chce im ulżyć. Na to, jak przygotować psa na Sylwestra odpowiedzieliśmy powyżej. Jednak jest jeszcze kilka zasad, których w tym okresie powinieneś przestrzegać. 

Obecnie nie jest to ten moment, kiedy za oknami słychać wystrzały o dziwnych godzinach — w ciągu dnia, rano oraz w nocy. To zaczyna się zaraz po Świętach Bożego Narodzenia i trwa przez ponad miesiąc. Wtedy trzeba wdrożyć podwójne zabezpieczenia, inaczej cała sprawa może skończyć się tragicznie. Wiele psiaków będąc na spacerze i słysząc huk lub wystrzały, ucieka — czasem zrywając się nawet ze smyczy. Najczęściej nie patrząc, w którą stronę biegnie — jest całkowicie przerażony. Poniższe zasady pomogą uniknąć takich dramatów i śmierci psa np. pod kołami samochodu. 

Jak przygotować psa na sylwestra? Kilka zasad

1. Nigdy nie próbuj pocieszać ani uspokajać psa, gdy ten wykazuje objawy lęku – to tylko wzmocni niepożądane zachowanie, ponieważ w rozumieniu psa będzie to pochwała. Co nie oznacza oczywiście, że masz zostawić psa samego sobie — Twoje towarzystwo jest niezbędne. Jednak nie powinieneś zbytnio zwracać na niego uwagi w momencie największego przerażenia. 

Jak przygotować psa na sylwestra? Porady

2. Nigdy nie bij psa ani na niego nie krzycz – to tylko udowodni mu, że jest czego się bać i w konsekwencji wzmocni niepożądane zachowanie. Musisz być dla niego wsparcie, a nie dodatkowym bodźcem, którego się w tej sytuacji boi. 

Jak przygotować psa na sylwestra? Porady

3. Najlepszym rozwiązaniem jest całkowite ignorowanie psa – nie patrz na niego ani nic do niego nie mów. Po prostu bądź.

Jak przygotować psa na sylwestra? Porady

4. Jeśli spędzasz Sylwestra w domu lub jesteś obecny podczas burzy, staraj się wyglądać (nawet przesadnie) na zrelaksowanego i szczęśliwego. Możesz zacząć bawić się ulubioną zabawką psa (np. wspólnie z innym domownikiem) i poczekać na jego reakcję. Jeśli się przyłączy – to bardzo dobrze. Nie zmuszaj go jednak do zabawy, jeśli widać, że nie ma ochoty. 

Jak przygotować psa na sylwestra? Porady

5. Spacery w okresie narażenia na silne bodźce dźwiękowe ogranicz do koniecznego minimum. Jeżeli pies wykazuje objawy paniki, nigdy nie spuszczaj go ze smyczy. Możesz też, zastosować podwójny karabińczyk lub dwie smycze. Psiaki w momencie paniki mają bardzo dużo siły i mogą się zerwać. 

Jak przygotować psa na sylwestra? Porady

6. Fajerwerki i burza to nie tylko hałas – także błyski mogą niepokoić psa. Dlatego nawet na kilka dni przed Sylwestrem lub kiedy synoptycy przewidują burzę należy dokładnie zasłaniać okna. Możesz zaciemnić jeden pokój, w którym będzie przebywał pies – jeśli lubi szczególnie jakieś pomieszczenie w domu, właśnie je powinieneś wybrać. Jeśli twój pies mieszka na podwórku, zabierz go do domu lub zamknij w bezpiecznym pomieszczeniu. W miejscu, w którym przebywa pies, należy zadbać o specjalną kryjówkę, np. stół nakryty kocem. Psiak potrzebuje azylu. W blokach świetnie sprawdzają się np. łazienki lub kuchnie, jeśli nie są oczywiście z oknami. 

Jak przygotować psa na sylwestra? Porady

7. Od początku „sezonu fajerwerkowego” lub burzowego warto puszczać muzykę, zwłaszcza rytmiczną (basy, bębny) – będzie maskowała prawdziwe fajerwerki albo grzmoty. Możesz przyzwyczaić do niej psa już wcześniej, ale pamiętaj, aby go nie wystraszyć. Na początku puszczaj ją bardzo cicho, później możesz stopniowo zwiększać głośność, zawsze nagradzając zwierzę, jeśli zachowuje się spokojnie.

Jak przygotować psa na sylwestra? Porady

8. Jeśli znasz kogoś, kto ma psa, który nie boi się fajerwerków, warto byłoby zainicjować spotkanie – najpierw na kilka dni przed Sylwestrem (zabawa, pieszczoty, smakołyki, wspólny spacer), a następnie w noc sylwestrową. Obecność drugiego, opanowanego psa może pomóc przezwyciężyć lęk u twojego psa. Badania naukowe wskazują, że „zaraźliwość” fobii to mit – występowanie nadwrażliwości na dźwięki u wspólnie mieszkających psów wynika z podobnych predyspozycji.

Jak przygotować psa na sylwestra? Porady

9. Jeżeli pies nie wymiotuje ani nie ma biegunki, warto nakarmić go przed wystąpieniem burzy albo wystrzałów posiłkiem bogatym w węglowodany (np. z dużym udziałem makaronu). Oczywiście nie należy karmić go na siłę – jeśli nie chce jeść, trudno.

Jak przygotować psa na sylwestra? Porady

10. Leki psychotropowe (np. alprazolam) należy podać, zanim zaczną się jakiekolwiek hałasy. W przypadku fobii fajerwerkowej terapię najlepiej rozpocząć w okolicach świąt Bożego Narodzenia, a w przypadku fobii burzowej – zanim wyjdziemy do pracy w dniu, w którym przewidywane są wyładowania atmosferyczne. Oczywiście wszystkie leki podawane psu, muszą być skonsultowane z lekarzem weterynarii. Dokładnie dopytaj o prezdyspozycje psiaka, może uda się załatwić sprawę lekami ziołowymi. 

Jak przygotować psa na sylwestra? Porady

11. Możesz zastosować relaksacyjne masaże. Psy niezwykle się rozprężają podczas delikatnego masowania i ugniatania karku. 

Apel! Fajerwerki dla zwierząt są traumą. Jeśli nie musisz, nie strzelaj

Wiele osób czeka co roku na piękne widowisko, jakim są pokazy fajerwerków – każde miasto organizuje miejskiego Sylwestra, którego zwieńczeniem jest właśnie wielkie show. Jednak czy to uprawnia do strzelania przez miesiąc w różnych godzinach? Nie. 

Przygotować psa, kota czy zwierzęta w ZOO na jednorazową taką sytuację jest o wiele prościej, niż wtedy gdy prywatne osoby urządzają sobie fajerwerkową zabawę od Świąt do końca stycznia lub nawet dłużej. Dlatego, jeśli nie musisz, nie strzelaj w Sylwestra. Tym bardziej nie rób tego w innych dniach. Ulży wiele ludziom oraz ich pupilom. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rzeźnie psów zostaną zamknięte? Zlikwidowano największą ubojnie!
  2. Skandal! Polski polityk wspiera katowanie zwierząt w pseudohodowlach
  3. Porzucili owczarka niemieckiego. Pies zaczął płakać jak dziecko

źródło: psy.pl/aptuspet.pl, magwet.pl