Jak rozpoznać u psa wściekliznę? Jest to jedna z najgroźniejszych chorób dla naszych pupili, która również może zagrażać ludziom. Jak się przed nią uchronić? Jak rozpoznać jej pierwsze objawy?

Jak rozpoznać u psa wściekliznę? W naszym kraju nie bez powodu szczepienie na wściekliznę jest obowiązkiem każdego właściciela psów, a jego niewykonanie, karane. Czego efektem może być zachorowanie psa? Czy da się takiego psiaka uratować? Co mówią na ten temat lekarze weterynarii

Jak rozpoznać u psa wściekliznę? Jak sprawdzić, czy pies ma wściekliznę?

Wścieklizna, jako, iż jest chorobą wirusową, przenoszona jest przez ugryzienie, zadrapanie lub nawet przedostanie się śliny do oka, lub pyska zwierzęcia. Przebieg tej choroby jest dość ostry i gwałtowny. Szybko możemy zauważyć pierwsze objawy i powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem, jeśli cokolwiek nas niepokoi w stanie zdrowia naszego czworonożnego przyjaciela. Psy bowiem potrafią bardzo szybko pokazywać niepokojące objawy.

Jak rozpoznać u psa wściekliznę, co powinno nas niepokoić? U psa chorego powinniśmy zauważyć gorączkę, zmianę charakteru, nawet diametralną z agresji w uległość i na odwrót, nagłe i gwałtowne ataki szału, duża reakcja na bodźce takie jak światło czy dźwięk, drgawki, ale także najbardziej popularne piana z pyska, czyli ślinotok. To wszystko to objawy zarażenia się wścieklizną. Nie wolno ich absolutnie bagatelizować. 

Objawy wścieklizny u psa — początkowe:

lękliwość w stosunku do właściciela, atakowanie znanych przedmiotów;
nadmierne pobudzenie;
pies nie umie znaleźć sobie miejsca;
świąd, ból w miejscu kontaktu ze śliną;
gorączka;
biegunka oraz wymioty prowadzące do odwodnienia;
spadek apetytu oraz niechęć do picia.

Ile żyje pies ze wścieklizną? Wścieklizna u psa: przebieg

Niestety wścieklizna jest chorobą niewyleczalną. Jeśli nasz psiak zarazi się tą chorobą, nie ma dla niego ratunku. Obecnie medycyna nie zna lekarstwa na wściekliznę, musimy jednak mieć nadzieje na to, że ów lekarstwo kiedyś powstanie. W momencie, gdy pojawi się już ślinotok, czyli piana z pyska, lekarze weterynarii szacują czas psiaka na około dziesięć dni, dlatego w reguły opiekunowie decydują się na uśpienie zwierzęcia i skrócenie jego cierpienia. 

Jeśli my zostaniemy pogryzieni przez psa, musimy pamiętać o tym, że prawnie ten psiak musi zostać poddany obserwacji. Kwarantanna powinna trwać 15 dni. Jeśli nie mamy pewności czy czworonóg był szczepiony, wówczas czeka nas cała seria zastrzyków, dość bolesnych. Musimy niezwłocznie udać się do szpitala. Wścieklizna dla ludzi jest chorobą śmiertelną. W skali roku na tą chorobę umiera około 100 tysięcy osób. A czy legendarność tej choroby przewyższa rzeczywistość? W literaturze i popkulturze widać obrazy pełne piany i agresji z dodatkiem braku obliczalności. Czy to jest prawdziwy portret tej choroby? Czy śmierć jest naprawdę aż tak bolesna? Owszem, objawy wścieklizny są bardzo okrutne i trudne do racjonalnego zniesienia. 

 

Objawy wścieklizny u ludzi:

Pierwszymi objawami u człowieka jest pieczenie, niestety objawy wścieklizny lubią się ukrywać. Do uaktywnienia się wirusa dochodzi już po zagojeniu się rany lub polizaniu przez chore zwierzę. Wystarczy kontakt ze śliną zarażonego psa, kota, lisa czy wiewiórki. 

Choroba atakuje początkowo układ nerwowy, chcąc jak najszybciej dotrzeć do mózgu oraz rdzenia kręgowego. Jako że miejscem docelowym dla wirusa jest mózg, szybkość postępowania wścieklizny zależy od miejsce kontaktu ze śliną czy to przy ugryzieniu, czy też polizaniu rany lub uszkodzonej skóry. 

Czy szczeniak może mieć wściekliznę? Czy pies chory na wściekliznę pije wodę?

Tak, szczeniaki również mogą zachorować na wściekliznę. Pierwsze szczepienie przeciw wściekliźnie można podać już szczeniaka, który ukończył drugi miesiąc życia. Pies, według prawa, który jest starszy niż trzy miesiące, musi już być zaszczepiony. Kolejne szczepienia powinny odbywać się już co rok. Musimy więc o tym pamiętać. Warto też zaopatrzyć się u weterynarza w specjalną zawieszkę na obroże, która świadczy o tym, że nasz psiak jest zaszczepiony. Musimy też pilnować, aby przy szczepieniach, lekarz wpisywał nam je w książeczkę zdrowia lub dał nam papierowe zaświadczenie. Przyda się ono w momencie, w którym chcemy na przykład podróżować z psem komunikacją miejską. 

Objawów tej choroby jest wiele, jednak przy każdej chorobie psiak może być osowiały, niechętnie jeść lub nie pić wody. Nie jest to jednak powiedziane, że jeśli nasz przyjaciel nie pije wody, musi być chory akurat na tą chorobę. Jeśli ten stan się utrzymuje, powinniśmy wybrać się z psem do weterynarza, w miarę jak najszybciej, aby zwierzę się nie odwodniło i wtedy lekarz będzie w stanie pomóc nam w identyfikacji problemu, z którym się napotkaliśmy. 

Pamiętajmy więc o regularnym szczepieniu. Najlepiej będzie zapisać sobie w książeczce zdrowia psa lub w kalendarzu, kiedy powinniśmy się znów pojawić w gabinecie weterynarza. Musimy także być bardzo ostrożni i jeśli mamy podejrzenie, że nas psiak miał kontakt z innym lub pogryzł się z psem, który pokazywał objawy tej choroby, warto już za wczas skonsultować to z lekarzem. 

Zobacz także:

  1. Zmuszają biedne psy do ciągnięcia setek kilogramów? Kilka słów o weight pullingu
  2. Pies-przewodnik podszedł do Ciebie bez człowieka? Musisz szybko działać!
  3. Trening psa, czyli dlaczego psy bezdomnych są tak grzeczne. Odpowiadamy