Jak schłodzić psa? Sposoby

Zastanawiasz się jak schłodzić psa? Ten weekend i najbliższy tydzień są zapowiadają się bardzo upalnie, termometry będą cały czas wskazywały w trzydzieści stopni. Twój pies dyszy, nie może sobie znaleźć miejsca. Sprawdź, jak mu pomóc.

Jak schłodzić psa

Psy to żywe istoty, które czują tak samo jak my. Czasem nawet niektóre niewygodne bodźce odbierają bardziej. Tak też jest z temperaturą. Psiak wystawiony na nadmierne działanie temperatury może umrzeć z wycieńczenia.

Upały trwają i trwać będą, a Tobie zapewne zależy na tym, żeby Twój psiak się dobrze czuł. Mamy kilka rad, w jaki sposób możesz ułatwić życie w takim skwarze swojemu pupilowi.

Sposoby na to, jak schłodzić psa i pomóc mu w czasie upałów:

 • Pamiętajmy o stałym dostępie do wody, dzięki której nasz pupil się schłodzi, a także zapobiegnie to odwodnieniu.
 • Jeśli temperatury są naprawdę wysokie, możemy polewać psiaka wodą, oczywiście jeśli się tego nie boi. To nie może być dla niego niekomfortowa sytuacja.
 • Kiedy idziemy na spacer, miejmy zawsze ze sobą butelkę z wodą dla naszego przyjaciela.
 • Dobrym rozwiązaniem w gorące dni są także kostki lodu, które można psu podawać. Nie przesadzajmy z tym jednak, taka różnica temperatur może doprowadzić do zapalenia gardła.
 • Ograniczmy czas spacerów. Na dłuższe spacery wychodźmy bardzo rano i wieczorem. W ciągu dnia, jeśli to konieczne można wyjść na chwilę, ale należy unikać słońca.
 • Nie forsujmy zbytnio psiaka, nie zmuszajmy do zbytniego wysiłku. Tak, wiem, wasz pies uwielbia bawić się piłką na dworzu, jednak nie powinien. Bardzo łatwo przegrzać organizm czworonoga w ten sposób.
 • Sprawdźmy ręką chodnik, po którym idzie nasz pupil. Jeśli jest zbyt gorący, to będzie on również parzył naszego psa. W tym celu należy przyłożyć rękę do asfaltu, przytrzymać 5 sekund, jeśli zacznie parzyć to znaczy, że jest to zbyt gorąca powierzchnia dla łapek naszego pupila.
 • Możemy zabrać także naszego pupila nad wodę, nie zapominajmy jednak wtedy o wodzie do picia i dostępie do cienia. Dla siebie i psiaka.

Przede wszystkim pamiętajmy, aby nie zamykać naszego pupila w samochodzie!

„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. (Ust. O Ochronie Zwierząt rozdział art.1).

Pies w nagrzanym aucie

Gdy zobaczycie, że w samochodzie siedzi zwierzak, a szyby są pozamykane – reagujcie! Temperatura odczuwalna dla zamkniętego stworzenia jest znacznie wyższa niż ta, którą pokazuje nam termometr.

Jeśli właściciel psa nie będzie wracał przez najbliższe 10 minut, albo widoczne będzie osłabienie i wycieńczenie u psiaka – zadzwońcie po policję lub straż miejską i wybijcie szybę. W takiej sytuacji ratujecie czyjeś życie, nie możecie zostać pociągnięci do odpowiedzialności finansowej i karnej za zniszczenie mienia.

Polskie prawo stanowi, że niszczenie mienia w wyższym celu, w tym przypadku w celu uratowania zwierzęcia nie jest przestępstwem.

„Wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu” (Ustawa O Ochronie Zwierząt rozdział 1 art.6, ustęp 2, punkt 10)

Teraz już wiecie, jak schłodzić psa i ulżyć mu w cierpieniu w czasie upałów. Pod żadnym pozorem nie zabierajcie psa w bardzo słoneczne miejsca, musi mieć ciągły dostęp do cienia.

Zobacz także:

 1. Twój pies na pewno Cię okłamuje. Będziesz zaskoczony w jaki sposób
 2. Nie wiedzieli czy zwierzaki zaakceptują dziecko. To co zrobiły, ZASKAKUJE
 3. Horror! Sprzedają psy jak zabawki. Bez wody, związane i wciśnięte do pudełek