Jak wykąpać psa? Kąpiel psa zdarza się raczej rzadko, jeśli jednak musimy ją zafundować naszemu pupilowi, może okazać się to nie tylko dużym wyzwaniem, ale i możliwością zalania sąsiada z dołu. Przedstawiamy wam siedem błędów, które możecie popełniać przy tym zabiegu.

Jak wykąpać psa? Schemat jest dość prosty, bierzemy czworonoga, wsadzamy do wanny lub do brodzika, moczymy, nakładamy szampon, spłukujemy, suszymy. Gdyby faktycznie to tak wyglądało, kąpiel nie byłaby naszą i psa odwieczną zmorą. Jednak rzeczywistość jest inna.

Jak wykąpać psa? Kąpiel psa jak często?

Choć w teorii zadanie, przed którym stajemy wydaje się proste, może się skończyć zupełnie inaczej. Jak? Nie tylko pies zostaje wykąpany, ale i właściciel, cała łazienka, a także i sąsiednie pomieszczenie. W naszym mieszkaniu tworzy się basen, po którym nasz pies na pewno z chęcią pobiega, przed wskoczeniem na naszą nową pościel w sypialni. Jak więc ugryźć temat kąpieli?

Zacznijmy tak naprawdę od powodu. Czy aby na pewno musimy kąpać psa? Wszystko zależy od rasy naszego psa i sposobu pielęgnacji jego sierści. U kundelków, powinniśmy zazwyczaj stosować zasadę — im rzadziej, tym lepiej. Jeśli chodzi o samo umycie łapek, nie musimy od razu wsadzać psa do wanny, a wystarczy jedynie zmoczyć mu łapki lub użyć do tego mokrej szmatki. Jeśli jednak nasz psiak tego dnia wyjątkowo pokazał, na co nas stać, możemy go wykąpać całego. Jakich błędów unikać?

Jak wykąpać psa i jaki szampon dla psa wybrać? Kąpiel psa

Jednym z największych błędów, jeśli chodzi o kąpiel psa jest tempretatura wody. Za zimna lub za ciepła woda może być negatywnym bodźcem dla psa, co może skutkować niechęcią do kąpieli. Jak więc sprawdzić, czy ma odpowiednią temperaturę? Zamoczyć łokieć, tak, dokładnie tak, jak przy dziecku. Nasz łokieć jest bardzo wrażliwy, pozwoli on nam więc określić czy woda ma odpowiednią temperaturę.  Zbyt ostro płynący strumień wody też może być bardzo dużym problemem. Jeśli masz możliwość, zmień natężenie strumienia na jak najniższe. Najpierw skieruj wodę na swoją dłoń, uspokajaj psa i dopiero stopniowo i powoli zacznij go namaczać. Dla psa lepsze będzie uczucie dłoni jego właściciela niż strumień wody.

Wybierz odpowiedni szampon. Na rynku roi się od szamponów dla psów. Możemy nawet znaleźć te, które rzekomo są odpowiednie dla yorka czy maltańczyka. Nie sięgaj po szampon dla ludzi. Dlaczego? Nasza skóra ma zupełnie inny poziom pH niż zwierzęcia. Jeśli pies ma wrażliwą skórę możesz wybrać np. hipoalergiczny, delikatny płyn.

Jak wykąpać psa i jak go wyczesać? Jak wykąpać psa, który boi się wody?

Zła technika czesania. Jeśli twój pies ma zaplątane, skołtunione futro, udaj się z nim najpierw do groomera. Jeśli nie mamy odpowiedniej wprawy, usilne rozplątanie futra naszego psa, może skończyć się fatalnie. Musimy pamiętać, że czworonoga trzeba regularnie szczotkować, zwłaszcza jeśli jego sierść jest dłuższa lub wymaga specjalistycznej i częstej pielęgnacji. Jak wysuszyć psa? Najlepiej będzie uzbroić się w ręczniki, dużo ręczników. Jeden na podłodze i dwa w pogotowiu, jakby z jednego uciekł, w końcu ostatnią rzeczą, jakiej pragnie każdy właściciel to mokry pies biegający po jego mieszkaniu i świeżo umytej podłodze.

Użyj ręcznika, aby delikatnie osączyć jak najwięcej futra z wody, pamiętaj, aby robić to delikatnie. A co z suszarką? Mało który psiak lubi ten dziwny przedmiot. Zazwyczaj boją się one dźwięku suszarki. Jeśli nie mamy możliwości dostosować temperatury, możemy doprowadzić także do poparzenia skóry. Twój pies, który boi się wody i ostrzega Cię zębami. Może zwyczajnie nie być nauczony kąpieli lub błędy, które zostały popełnione sprawiły, że źle kojarzy mu się ten zabieg.

Na pytanie dotyczące kąpieli psa już odpowiedzieliśmy. Mamy nadzieję, że wymienione tu błędy, pozwolą Ci unikać ich popełniania, a kąpanie psa nie będzie tak ciężkim i prawie niemożliwym zajęciem. 

Zobacz także:

  1. Gdańsk. Zabity pies został powieszony, wcześniej się nad nim znęcano
  2. Rasy psów, które mają włosy zamiast sierści. Idealne dla pedantów i alergików?
  3. Salon dla psów, co muszę wiedzieć, zanim do niego pójdę?