jak zachęcić psa do picia wody

Upały trwają, ważne żeby nasze zwierzaki były odpowiednio NAWODNIONE! Stan łagodnego odwodnienia, gdy zwierzę nie ma gorączki, biegunki, nie wymiotuje i jest świadome, można opanować samodzielnie, środkami dostępnymi w domu. Jednak w przypadku ciężkiego odwodnienia lub długotrwałego utrzymywania się tego stanu, zwierzę wymaga fachowej pomocy. Jednak jest kilka sposobów na to jak zachęcić psa do picia i uniknąć odwodnienia czy śmierci z wycieńczenia. 

Kilka porad jak uzupełnić w organizmie deficytu płynów oraz porady jak zachęcić psa do picia wody

Do odwodnienia może dojść np. latem, gdy temperatura jest wysoka, a zwierzę nie ma dostępu do wystarczającej ilości wody do picia. Do odwodnienia może dojść w przypadku kiedy pies jest wystawiony na warunki atmosferyczne czy jest zamknięty w nagrzanym samochodzie – ale takie działania potępiamy. To może kosztować życie niewinnego czworonoga. Jednak jeśli naprawdę jest gorąco i widać, że wasz czworonóg ledwo daje sobie radę w tym upale, ALE NIE CHCE PIĆ! Co wtedy robić? Jak zachęcić psa do picia wody? Najprostszym sposobem uzupełnienia płynów jest umożliwienie zwierzęciu napicia się czystej wody. Pies czy kot musza mieć dostęp do świeżej, przegotowanej wody. Jeśli pies lub kot wymiotuje po napojeniu, zabierz miskę i niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii. Najprawdopodobniej ma udar cieplny.

Instrukcja działania początkowego, przed przybyciem lekarza:

Płyny można podać na siłę strzykawką bez igły, bezpośrednio do pyska. Głowę zwierzęcia najlepiej jest trzymać lekko uniesioną, a wodę podawać w okolicy kata ust w przestrzeń miedzy policzkiem a zębami. Płyn podawaj powoli w małych ilościach, żeby zwierzę mogło go przełknąć i nie doszło do zachłyśnięcia. Niektóre zwierzęta, zwłaszcza psy, lubią lizać kostki lodu. Jeśli zwierzę odmawia picia wody, a do odwodnienia doszło na skutek upału, można podać zwierzęciu same kostki lodu do lizania lub wrzucić kilka z nich do miski z wodą. Należy uważać, żeby tak ochłodzonej wody nie podawać szybko i w dużych ilościach, ponieważ można spowodować obniżenie odporności miejscowej w gardle, a w konsekwencji jego infekcję i zapalenie.

Zwierzę czasami trzeba zachęcić do napicia się wody. Dotyczy to zwłaszcza kotów i psów z chorobami układu moczowego, które muszą jako element leczenia spożywać większe ilości płynów:

– można spróbować nadać wodzie nęcący smak – rozpuszczając w niej kostkę rosołową (najlepiej o obniżonej zawartości soli i tłuszczu) lub dodając sos z tuńczyka w puszce;

–  delikatne podgrzanie płynu również może pomóc – zapach będzie bardziej intensywny;

– niektóre koty wolą pić bieżąca wodę, kapiąca z kranu – można specjalnie zostawić niedokręcony kran w łazience lub kuchni;

– zamiast suchej karmy podawaj zwierzętom saszetki lub karmę z puszki, czyli pokarm o większej wilgotności;

– udowodniono, że w przypadku kotów lepsze miseczki dla nich to te płaskie. Wysokie ścianki drażnią wibrysy, dlatego kot unika wąskich, głębokich misek;

– również ustawienie wielu naczyń, misek z wodą, może przyczynić się do zachęcenia zwierzaków do spożycia większych ilości płynów.

A jako ciekawostkę wrzucamy link do filmu w wersji SLOW. Z picia wody przez psa.

Zobacz także:

  1. Pies i upał. Jak sprawić, żeby nie cierpiał i było mu lżej
  2. Horror! Sprzedają psy jak zabawki. Bez wody, związane i wciśnięte do pudełek
  3. Kilka zabawek, które na sto procent spodobają się Twojemu pupilowi.