jak zacząć dietę barf
Jak zacząć dietę BARF? BARF to skrót z angielskiego Biologically Appropriate Raw Food, a w polskim tłumaczeniu – Biologicznie Odpowiednie Surowe Jedzenie. Czy pies może jeść surowe mięso? 
 
Jak zacząć dietę BARF? Z początku wydawać może się to dość skomplikowane i zapewne jest, po opanowaniu podstaw idzie już z górki, nie musimy bać się tego stylu żywienia, ani tego, że nas to przerośnie. Poniżej znajdziecie recepturę na BARFa.

Jak zacząć dietę BARF? Karmienie psa surowym mięsem

Dlaczego BARF? Pies to mięsożerca, nie potrzebuje on wypełniaczy, chemii, węglowodanów, które zawarte są w suchych karmach o złym składzie. Gotowane mięso traci wiele witamin, a dodany do niego makaron, ryż lub kasza jest dla psa bezwartościową, dużą, dawką węglowodanów, która nie dostarcza mu żadnych wartości odżywczych. 

Od czego zacząć? Pierwszym krokiem są badania krwi. Naszemu psiakowi powinniśmy wykonać morfologię, biochemię, jonogram (wapń, fosfor, chlorki, sód, potas) oraz żelazo, a następnie kontrolnie po 3 miesiącach powtórzyć badania. Po co? BARF wymaga bowiem suplementów i wiedzy. Musimy mieć możliwość skontrolowania swoich umiejętności w przygotowywaniu posiłków. 

Jak obliczyć porcję dzienną dla naszego psa? Zaczynamy od podstaw. Inaczej wygląda barf u szczeniaka rasowego, inaczej u szczeniaka kundelka, a jeszcze inaczej u dorosłego psa. Bierzemy więc kalkulator lub, dla tych lepszych z matematyki, kartkę i długopis i zaczynamy liczyć.

BARF dla szczeniaka, a BARF dla dorosłego psa. Dzienna porcja jedzenia dla psa

Pamiętajmy jednak, że dietę dopasowujemy do psiaka, nie psa do diety!

U dorosłego psa przygodę z BARFEM zaczynamy od 2% idealnej masy ciała i obserwujemy. Jeśli pies tyje, zmniejszamy do np. 1,5%, jeśli chudnie to zwiększamy np. do 3%. Jako bazę przyjmujemy docelową i odpowiednią wagę psa. Jeśli nasz pies waży 25 kg, a powinien ważyć o 5 kg mniej, przyjmujemy 20 kg. Przy szczeniakach rasowych, przyjmujemy 3% wagi przewidywanej, a w przypadku nierasowych do 10% aktualnej wagi. Niewielkie psy lub pies miniaturka to baza wyjściowa od 5 do 10%.

Dla psiaka o wadze 20 kg (prawidłowej) przyjmujemy 2%, więc jego dzienna porcja powinna wynosić 400 g. Jak to wyliczyć? 20 kg zamieniamy na gramy, co daje nam 20000g to dzielimy przez 100, czyli mamy 200 g, mnożymy razy 2 (waga posiłku w proc.), wychodzi nam 400 g. Właśnie tyle, nasz, ważący 20 kg, zdrowy pies powinien jeść w ciągu dnia. 

Teraz czas na skomponowanie posiłku. Zaczynamy od podawania psu jedynie chudego mięsa takiego jak pierś z kurczaka lub z indyka, a następnie stopniowo wprowadzamy pozostałe elementy diety, czyli podroby, mięsne kości i opcjonalnie warzywa i owoce (nie są obowiązkowe, dajemy wyłącznie, jeśli nasz psiak lubi je jeść). Skład procentowy pełnowartościowego posiłku psiego: mięsne kości – 15%, podroby – 20%, warzywa i owoce 0-15%, mięso – uzupełniamy do 100%.

Elementy diety BARF: 

Mięso powinno stanowić największą część w psiej misce. Możemy podać każdy rodzaj mięsa, o ile jest ono wcześniej przebadane. Nie podajemy tylko mięsa z dzika, ze względu na ryzyko związane ze wścieklizną. Mięso podajemy przemrożone, nie takie prosto ze sklepu.

Podroby w diecie stanowią 10% posiłku. Są bogate w witaminy i minerały. Nie mogą stanowić one większości w diecie. Wątroba powinna stanowić 5% posiłku, natomiast reszta podrobów takich jak żołądki, serca, nerki itp. 10%. Również podajemy przemrożone.

Mięsne kości – temat kości jest zawsze bardzo gorący. Od dawna mówi się, że psiaki mogą jeść kości wszystkie, oprócz tych z kurczaka, co jest nie prawdą. Psiaki mogą jeść wszystkie kości, o ile nie są to kości nośne, czyli tak zwane gołe gnaty. Nie podajemy także kości wędzonych czy po obróbce termicznej. Jakie kości więc podawać? Skrzydełka, nóżki, udka, szyjki. 

Warzywa i owoce nie są koniecznie w psiej diecie. Podajemy je tylko, jeśli nasz psiak je lubi i lepiej się czuje posiadając udział warzyw i owoców w diecie. Maksymalnie warzywa powinny stanowić 10% posiłku, a owoce 5%.

Suplementy. Mięso przemysłowe nie ma identycznych wartości, jakie miałoby mięso, którym psiak żywiłby się w naturze, musimy więc naszemu psu podać suplementy, które dobieramy indywidualne do psiaka. Jakie suplementy powinny znaleźć się w psiej diecie? drożdże browarnicze, algi morskie, tran (bądź inne źródło witaminy D), olej z łososia bądź z kryla (kwasy omega 3 i 6), resztę możemy dobrać w zależności od wyniku badań krwi. 

Jak wprowadzić dietę BARF? Od czego zacząć?

Mamy wszystko. Wyliczone, mięso zakupione, suplementy także. Co dalej? No i teraz chwila oddechu i na spokojnie. Nie pchamy do miski od razu mięsa, supli, podrobów i kości. Co jest kluczem w dobrym żywieniu? Kupa. Tak, właśnie psia kupa. Jest ona nie jako naszym wyznacznikiem. Jeśli jest za luźna, występują biegunki, zwiększamy dawkę kości, jeśli zbyt sucha, dodajemy więcej podrobów. W pierwszych dniach możemy zaopatrzyć się dodatkowo w glinkę kaolinową, która unormuje nam pierwsze dni biegunki. 

Z czego wynika biegunka? Ze zmiany diety. BARFa nie wprowadzamy bowiem stopniowo, nie robimy psiakowi głodówki przed. Wprowadzamy od razu, jednak nie wszystko na raz. Zaczynamy od mięsa, chudego mięsa, stopniowo wprowadzamy mięsne kości, oczywiście cały czas monitorując kupę psiaka. Kolejnym krokiem są podroby, a ostatnim suplementy. 

Teraz gdy wiecie już wszystko, możecie spokojnie przestawiać swojego psa na ten model żywienia. Jakie są plusy? Jest to najzdrowsza psia dieta, która istnieje. Mamy pełną kontrolę nad tym, co trafia do psiego żołądka, nie podajemy zbędnej chemii i pchamy w psiaka karmy, która w składzie ma słowa, których nawet nie rozumiemy. Nasz psiak na pewno będzie zachwycony swoją nową miską.

Barfne miski mogą być także estetyczne. Przykładowy psi posiłek:

Jak zacząć dietę BARF
W tej znajdziemy królika, wątrobę królika, jajko, suplementy, trochę warzyw, i wołowinę.