Jak złapać bezdomnego psa? Jest do dość ciężkie pytanie. Wszystko zależy od nastawienia psa do innych osób. Miejsca w którym pies się znajduje oraz przede wszystkim naszego zachowania. Jeśli pies będzie się stresował równie mocno co i my, złapanie go może okazać się dużym wyzwaniem. 

Jak złapać bezdomnego psa, gdy nasz pies chce do niego podejść? Jeśli bezpański zwierzak, dobrze reaguje na inne zwierzęta, możemy spróbować zachęcić go do podejścia do nas. Musimy jednak być czujni, bowiem pies zdenerwowany może być nieobliczalny.

Zwierzęta potrafią być bardziej otwarte i pomocne niż ludzie, co dla niektórych może wydawać się mało wiarygodne. Psy swoim zachowaniem często udowadniają nam, że możemy się od nich wiele nauczyć. Dowodem tego jest Lana.

Jak złapać bezdomnego psa? Gdzie zgłosić wałęsające się psy?

Lana to 8 miesięczna suczka, mieszkająca ze swoimi opiekunami w Brazylii. Zanim jednak znalazła się w ciepłym, kochającym domu, mieszkała na ulicy. Podczas jednego zimowego wieczoru, właścicielka położyła pod swojego psiaka, gruby, ciepły koc, aby nie zmarł. Następnego ranka zobaczyła coś, co ją wzruszyło.

Lana postanowiła wyciągnąć koc na ulicę, aby podzielić się z nim bezdomnym, bezpańskim psem, który leżał na chodniku. Opiekunka zauważyła zwierzę, już kilka dni wcześniej, jednak gdy próbowała do niego podejść, ten uciekał przestraszony. Kobieta postanowiła wystawić poza swój płot miskę z wodą i z jedzeniem, dla bezpańskich psów. 

Bezdomny pies, gdzie dzwonić? Gdzie zgłosić bezpańskiego psa na wsi?

Złapanie bezdomnego psa nie zawsze jest łatwe. Jeśli zwierzak jest ufny, chętnie podchodzi do ludzi, wystarczy tak naprawdę tylko trochę smakołyków i linka zaciskająca, bądź smycz i obroża.

Jeśli pies ucieka, boi się czy nawet reaguje agresją, powinniśmy zgłosić się do okolicznych fundacji, TOZ-u, OTOZ-u, schroniska czy nawet policji lub straży miejskiej. Fundacje są w stanie wypożyczyć klatki, które zamykają się zaraz po wejściu do niej zwierzaka. 

Jeśli zwierzę jest już z nami, najlepiej sami zawieźmy je lub zaprowadźmy do weterynarza czy schroniska. Weterynarz bezpłatnie przebada nam psa, jeśli zasięgniemy pomocy od schroniska, fundacji czy TOZ-u. Gdy nie wiemy czy w okolicy znajduje się schronisko, możemy zadzwonić pod 986. Jest to bezpłatny numer do straży miejskiej.

W Warszawie działa Eko patrol, który zawozi bezdomne psy do schroniska. Jeśli

Przygarnięcie bezdomnego psa. Prawo do znalezionego psa

Prawo uzależnia odpowiedzialność za zwierzę od faktu jego trzymania, posługiwania się nim i chowania.

Zgodnie z art. 431 § 1 kodeksu cywilnego: Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, zobowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody (…).

W art. 77 kodeksu wykroczeń czytamy: Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany.

Jeśli znajdujemy psa, a znamy jego właściciela powinniśmy niezwłocznie go zawiadomić (art. 4 ust. 1 UoRR), dlatego warto zaopatrzyć nasze psy w adresówki. Jeśli natomiast nie znamy właściciela, ani jego miejsca pobytu, musimy zawiadomić właściwego starostę.

Czy znalazca może stać się właścicielem psa znalezionego? Znalazca może zostać opiekunem psa, już po roku, o ile wcześniej powiadomił poprzedniego właściciela, iż znalazł jego zwierzę lub jeśli nie mógł tego zrobić.

Jak złapać bezdomnego psa

Zobacz także: 

  1. Pies pogryziony przez pszczołę bardzo cierpi. Jak ulżyć psu po ukąszeniu?
  2. Agresywne psy. Potrzebujesz takich dokumentów, inaczej słono zapłacisz
  3. Wspaniały człowiek! Zamiast wyganiać bezdomne psy, robi dla nich coś cudownego