jaki pies do bloku

Jaki pies do bloku? Jakiego psa wybrać do mieszkania, tak by nie mieć problemów z sąsiadami? Które rasy psów to tzw. spokojne kanapowce nadające się idealnie do mieszkania w bloku? Takie i inne pytania to norma jeśli zamierzamy do swojego domu sprowadzić czworonożnego pupila, ale zależy nam na tym, by był to pies niestwarzający wielu problemów. 

W przypadku gdy mieszkamy w bloku, przy wyborze psa musimy mieć na uwadze spokój i dobre kontakty z sąsiadami. Dlatego też przed powitaniem nowego członka rodziny, należy zapoznać się z rasami psów, które są rekomendowane do mieszkań. Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie psy nadają się do przebywania w mniejszych mieszkaniach, nie tylko ze względu na spokój sąsiadów, ale też dla własnego dobra i zdrowia.

Jaki pies do bloku, domowy pies

Mieszkanie w bloku ma swoje uroki, które nie każdemu z nas mogą się podobać. W porównaniu z domami, które są przestronne i zazwyczaj o wiele pokaźniejszych rozmiarów, nie zawsze są dobrym miejscem dla psów. Szczególnie jeśli chodzi o większe rasy oraz te które potrzebują większej aktywności fizycznej.

Przed wyborem psa do mieszkania w bloku należy dobrze się zastanowić czego dokładnie oczekujemy od czworonoga i przede wszystkim co jesteśmy w stanie mu zapewnić. Musimy zadać sobie podstawowe pytanie: jaki pies do bloku?

Z pewnością w niedużych mieszkaniach źle będą się czuły owczarki niemieckie, psy pasterskie np. berneńczyki, a także bernardyny, dogi niemieckie, malamuty, husky, bloodhoundy, charty, mastify angielskie i inne rasy psów, które są pokaźnych rozmiarów. Takie psy potrzebują otwartych przestrzeni, gdzie mogą spożytkować ogromne pokłady energii i oddychać świeżym powietrzem. Mieszkania, które są zazwyczaj mniejszych rozmiarów niż domy z ogrodem, działają na te rasy psów bardzo negatywnie. Czworonogi stają się najczęściej apatyczne lub wręcz przeciwnie – skrajnie nadpobudliwe.

Pies do bloku – o czym trzeba pamiętać?

Przy wyborze psa do mieszkania w bloku należy przeanalizować kilka głównych aspektów, które pozwolą nam na wybranie odpowiedniego czworonoga.

Przede wszystkim należy pamiętać o komforcie naszych sąsiadów. Nie możemy wychodzić z założenia, że jesteśmy w bloku sami i każdy pies, niezależnie od rasy i wielkości, który jest głośny i awanturniczy – niestety odpada.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest metraż naszego mieszkania. Musimy pamiętać, że ze zwierzętami jest podobnie jak z ludźmi – gdy mieszkamy razem z innymi na małej przestrzeni często może dochodzić do konfliktów, wszak wszyscy mamy swoje zwyczaje i upodobania, które w pewnych sytuacjach mogą przeszkadzać innym. W małych mieszkaniach często również dochodzi do sytuacji, gdy znudzony pies szuka kontaktu z nami i zabawy, a opiekun z czasem może czuć się przytłoczony ciągłym plątaniem się psa pod nogami i zaczyna go odpychać – to naturalnie negatywnie wpływa na psychikę psa.

Przy wyborze psa do bloku należy wziąć także uwagę na obecność dzieci. Te, jak wszyscy wiemy, bardzo często nie mają wyczucia w stosunku do zwierząt i mogą traktować je jak zabawkę. W takich sytuacjach pies nie będzie miał szansy uciec do ogrodu, co może doprowadzić do agresywnych zachowań ze strony broniącego się czworonoga.

Pies do mieszkania, pies kanapowy

Jest jednak dobra wiadomość dla wszystkich, którzy mieszkają w bloku i chcą mieć psa! Oprócz małych rozmiarów kundelków istnieją rasy psów, które bardzo dobrze czują się w mieszkaniu. Zatem jaki pies do bloku?

  •  Cocker Spaniel, to pies który charakteryzuje się bardzo dobrym nastawieniem do życia i trudno mu ją odebrać (np. poprzez pobyt w małym mieszkaniu). Jeśli zapewni mu się wystarczającą dawkę ruchu, to jest bardzo spokojny i nie stwarza żadnych kłopotów mogących irytować naszych sąsiadów i nas samych.
  • Jack Russell Terrier, to rasa psów, która najlepiej czuje się w mieszkaniach. Ze względu na to, że obdarzone są ogromnymi pokładami energii, w przypadku domów z ogrodem mogą być powodem wielu irytacji właściciela – mają skłonność do rozkopywania ziemi. Są jednak bardzo oddanymi psiakami, lubią zabawę i bliski kontakt z człowiekiem. W mieszkaniu wystarczy mu dać małą gumową kość lub piłeczkę i czworonóg odda się bez opamiętania zabawie.
  • Chihuahua to jedna z najbardziej popularnych i najmniejszych ras psów, dla którego nawet najmniejsze mieszkanie będzie odpowiednikiem dużego domu z ogrodem. Wbrew pozorom jest bardzo inteligentnym psem, jednak trzeba pamiętać, że ze względu na bardzo małe rozmiary, nie jest odpowiednim psem do mieszkań z dziećmi, które mogą przypadkiem zrobić mu krzywdę.
  • Golden retriever to jeden z większych psów, które dobrze się czują w mieszkaniach. Jest bardzo łagodny i przyjaźnie nastawiony do dorosłych i dzieci. Należy jednak pamiętać, że to pies myśliwski i trzeba mu zapewnić sporej dawki ruchu, by nie był nadpobudliwy.
  • Mopsy to jedne z ras psów, które uwielbiają przebywanie w domu i nie wymagają zbyt wielkiej aktywności fizycznej. Są bardzo małych rozmiarów, łagodne, skore do zabawy i nie wymagają zbyt wielkiej pielęgnacji. Są zarówno idealnym towarzyszem dla seniorów jak i małych dzieci.

ZOBACZ TAKŻE

Golden Retriever
Chihuahua
cocker spaniel
Jack Russel Terrier
mops