jaszczurka

Jaszczurka. Występuje na wszystkich kontynentach poza Antarktydą oraz na wielu wyspach oceanicznych. Są najliczniejszą grupą gadów obejmującą ponad 4000 gatunków. Ich wygląd jest różnorodny a matka natura potrafi płatać liczne figle. Może na przykład przypominać spidermana. Zszokowany? Zobacz zdjęcia poniżej artykułu i sam się przekonaj.

Jaszczurka: co muszę o niej wiedzieć?

Jaszczurka należy do grupy gadów łuskonośnych, która obejmuje czworonożne lub beznogie zwierzęta lądowe. Na terenie Polski żyją jedynie cztery rodzaje gatunki jaszczurek. Mianowicie:

  • jaszczurka zwinka
  • jaszczurka żyworodna
  • padalec zwyczajny, inaczej jaszczurka beznoga
  • murówka zwyczajna

Warto nadmienić przy okazji, że większość gadów w naszym kraju objęta jest ścisłą ochroną. Na obszarze Polski występuje najliczniej jaszczurka zwinka, pozostałe gatunki były widywane na niektórych terenach kraju. Większość gatunków jest jajorodna. Liczba jaj w złożeniu jest zależna od gatunku oraz od rozmiaru i kondycji fizycznej samicy. Helodermowate są jadowite. Co za tym idzie, jaszczurek nie wolno hodować w domach. 

Przypomina spidermana

– Wyjechaliśmy z Nairobi wczesnym rankiem i przez 7 godzin byliśmy w drodze. Kiedy w końcu dojechaliśmy pod bramę Mara Conservancy, zatrzymaliśmy się na chwilę i czekaliśmy na kierowców, którzy poszli po przepustkę. Właśnie wtedy zauważyłam jaszczurkę wyglądającą jak superbohater, więc szybko wzięłam aparat i wyszłam z auta. – relacjonuje Jennifer.

Jaszczurka widniejąca na zdjęciu zyskuje coraz większą popularność w internecie. Fotografia powstała dzięki emerytowanej nauczycielce geografii, Jennifer Gold. Była to pierwsza wizyta kobiety w Afryce. 

Fotomontaż?

– Nigdy wcześniej nie widziałam takiej jaszczurki! Później się dowiedziałam, że w okresie godowym samce zmieniają kolor łusek, aby przyciągać samice. Poza podobna do pozy Spider-Mana również jest częścią rytuału godowego. – dodaje kobieta

Jak się okazuje zdjęcie to nie jest żadnym fotomontażem, a jedynie uwiecznieniem niesamowitego wyglądu samca jaszczurki agamowatej. Ciekawe czy matka natura wzorowała się na wyglądzie bohatera? A może to jednak twórca komiksu o spidermanie zainspirował się tworem matki natury? Osobiście obstawiam drugą opcję. A Wy, co sądzicie? 

jaszczurka

Zobacz także:

  1. Właściciel tego czworonoga spędził miesiące w szpitalu. To gdzie pojechał po wyjściu, rozkleja
  2. Niewidomy psiak ma nietypowego przewodnika. Pokochacie ten duet
  3. Pies urodził się bez łap, miał zostać uśpiony. Dostał od losu drugą szansę