jeż

Pewna rodzina mieszkająca w Wielkiej Brytanii siedziała w przydomowym ogrodzie. Miło spędzali letnie popołudnie, kiedy ich wzrok przykuło coś nietypowego. Wzdłuż ogrodzenia przemieszczała się niebieska kulka. Wszystkich bardzo zaintrygował ten widok, kiedy podeszli bliżej, na początku nie wiedzieli co to za zwierzak.

Symbol dziecięcych jesiennych bajek

Jednak zorientowali się, że niebieskie stworzenie to mały jeż, który wpadł do wiadra z farbą albo został oblany przez jakiegoś bezdusznego człowieka. Rodzina od razu zawiozła Sonika do weterynarza. Imię dostał na cześć bohatera popularnej gry komputerowej.

„Na szczęście, zwierzę przeżyło i została mu udzielona pomoc. Nie jesteśmy pewni czy, co się z nim stało. Być może został celowo oblany tą substancją, a może w jakiś sposób sam wpadł do farby.” – mówi Clara Scully, weterynarz pracująca w przychodni dla zwierząt.

Jeż wraca do zdrowia

Sonik powoli wraca do zdrowia. Proces oczyszczenia kolców z farby był trudny i długotrwały, ale znosił to bardzo dzielnie.

Kiedy tylko wyzdrowieje, zostanie wypuszczony na wolność, do swojego środowiska.

Zwierzęta dzikie są dzikie

Pamiętajcie, nie każde zwierzę nadaje się do hodowania w domu. Jak najbardziej dobrym kompanem będzie hodowlany jeż pigmejski. Nie zmuszajcie jednak dzikich jeży do mieszkania w środowisku innym niż naturalne. Chyba, że jeż potrzebuje pomocy.

Jak pomóc jeżowi?

Jeśli spotkacie w mieście jeża – pod żadnym pozorem nie przenoście go, nie zabierajcie z miejsca, w którym go spotkaliście. Zapewne tupta sobie do swojego gniazda. Przeniesienia jeża z dala od jego norki spowoduje najprawdopodobniej śmierć zwierzaka.

Warto zwrócić uwagę czy jeż nie jest przypadkiem ranny. Znakiem świadczącym o tym, jest to, że jeż nie reaguje na bodźce zewnętrzne, nie zwija się w kulkę. Bardzo często rannemu jeżowi wycieka wydzielina z pyszczka. Jeśli właśnie, tak jest – skontaktujcie się ze Strażą Miejską (986), która poinformuje Ekopatrol, który zaopiekuje się jeżem.

Jeśli spotkacie jeża na środku ruchliwej ulicy – możecie przenieść go na pobliski trawnik. Byle nie dalej. Żeby mógł swobodnie wrócić do swojego gniazda.

Jeśli znajdziemy gniazdo z małymi jeżykami, pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich ruszać. Warto, co jakiś czas sprawdzać czy mama pojawiła się przy oseskach. Jeśli jej zabraknie, maluchy nie przeżyją.

WAŻNE! Jeże mogą przenosić wściekliznę. Ale mitem jest, że wszystkie jeże są nosicielami tej choroby.

jeż

Zobacz także:

  1. Pies skradł uwagę podczas ich ślubu, reakcja młodej pary bardzo zaskakuje
  2. Zaginął nietypowy zwierzak! Trwają intensywne poszukiwania, nie musisz się go bać
  3. Spróbuj się nie zaśmiać! Te psy wyglądają, jak jedzenie [GALERIA]