Kangal nie jest oficjalnie uznawany za odrębną rasę. Według Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej jest wpisany w rejestr jako owczarek anatolijski. Jednak według tureckich hodowców, jest to odrębna rasa wywodząca się z ich kraju i dlatego też walczą o jej uznanie.

Kangal narodził się w Turcji i niestety trudno znaleźć na jego temat dokładniejsze informacje. Jest niezwykle popularny w kraju swojego pochodzenia, ale w pozostałych częściach świata występuje bardzo rzadko. Dopiero teraz czworonogi tej rasy zaczęły pojawiać się m.in. w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. 

Kangal nadal nie jest uznaną rasą – mimo wielu sprzeciwów

Turcja może się pochwalić tylko 3 rasami, w tym zestawieniu znajduje się właśnie kangal. Niestety poza Turcją nie jest to rasa uznana oficjalnie. W rejestrze FCI zaliczana jest jako odmiana owczarka anatolijskiego, czyli anatoliana. Zresztą historia tych psów też jest bardzo ciekawa. Legenda głosi, że pies, który w Europie i na Zachodzie zapoczątkował tę rasę, nie był rasowym psem, a tureckim mieszańcem. 

Tym bardziej dla hodowców kangali nieuznawanie ich za odrębną rasę jest krzywdzące. Mają długą historię, choć ich pochodzenie nie jest pewne. Najprawdopodobniej pochodzą od molosów występujących na tych terenach. Co jeszcze niezwykłego jest w tych czworonogach?

Pies na niedźwiedzie i wilki czy pies-opiekun do dzieci?

Nieuznawane przez większość świata w Turcji hodowane są przez jednostki rządowe i uniwersyteckie, a raz w roku organizowany jest festiwal tej rasy. Do tej pory kangale uznały Australia, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone i RPA. W innych krajach jest wliczana w rodzaj owczarka anatolijskiego, mimo przeprowadzonych przez tureckich naukowców badań, które wykazały rasowe różnice anatolianów i kangali.