karma dla kota

Karma dla kota. Pamiętaj, bardzo istotne jest to, czym karmisz swojego mruczka. Należysz do tych osób, które czytają etykiety? A może wolisz nie zwracać na nie uwagi? Niestety część karm dla kotów ma zły wpływ na ich zdrowie. Jest to smutne, ponieważ karmy o bardzo kiepskim składzie nadal są ogólnodostępne, a za to później płacą koty utratą zdrowia, a czasem życia. 

Karma dla kota. Co oznaczają składniki w suchej karmie?

Czy kupując karmę dla kota, czytasz etykiety? Okazuje się, że nie. Najpopularniejsza karma z kurczakiem zawiera odrobinę chudego, drobiowego mięsa oraz zmielone pióra, kości i pazury. Zaskoczony? No niestety, tak to właśnie jest, gdy nie czyta się informacji zawartych na etykiecie. Rynek proponuje ponad 300 rodzajów różnych karm. Najczęściej kupowane są te, które wyjątkowo przypadły do gustu naszym kotom. Prawdą jest, że producenci karm kupują mięso od rzeźnika, jednak zanim trafi ono do miseczki naszego kota, przechodzi naprawdę długą drogę.

Ile mięsa jest suchej karmie dla kota? Jaka karma dla kota jest odpowiednia?

Gdybyś przeczytał etykietę, to dowiedziałbyś się, że niewiele. Producenci potrafią jednak nami skutecznie manipulować i ukryć niektóre istotne informacje. Jeśli myślisz, że gotowa karma ma cokolwiek wspólnego z kawałkami mięsa, to grubo się mylisz. Okazuje się, że wszystkie składniki są rozdrobnione, wymieszane i odsączone. Naturalne składniki są z kolei zastępowane tymi sztucznymi. Przygotowana w ten sposób mieszanina może zostać uformowana w kuleczki, które znajdujemy w hermetycznie zamkniętym opakowaniu wybranej przez siebie karmy. 

– Na wielu karmach spotykamy taki napis: „Mięso i produkty uboczne, minimum 4 proc. kurczaka”. Taki zapis oznacza, że z mięsa i produktów ubocznych, czyli odpadów razem wziętych, jedynie 4 proc. stanowi kurczak, a dokładniej – produkty pochodzące z kurczaka. To daje śladowe ilości mięsa! – powiedziała dla gazeta.pl, Agnieszka Dejka, która od lat zajmuje się badaniem metody o biologicznie surowym pożywieniu (w skrócie BARF). 

Sucha karma. Czy sucha karma dla kota może spowodować krwiomocz? Jaka jest przyczyna krwi w moczu kota?

Najmocniejszym argumentem, żeby całkowicie wyeliminować suchą karmę z kociej diety jest to, że zawiera ona jedynie 7% wody, w przeciwieństwie do mokrej. W karmie z puszek lub saszetek jest nawet do 80. Jest to ważne, ponieważ koty niewiele piją i w większości – wodę potrzebną do normalnego funkcjonowania – pobierają z pożywienia. Odwodnienie u kota może prowadzić do pojawienia się kamieni i kryształów w pęcherzu oraz w nerkach. Jest to bardzo bolesna przypadłość, a pierwszym alarmującym sygnałem powinno być to, że kot nie chce załatwiać się do kuwety. Może się także pojawić krwiomocz – w takiej sytuacji należy, jak najszybciej udać się do weterynarza. 

Czym należy karmić kota? Czym jest Whole Prey?

Koty w naturze są mięsożercami, dlatego ważne jest to, czym je karmimy. Ostatnio coraz bardziej popularną metodą żywienia kotów jest Whole Prey – jednak ten sposób budzi nadal wiele kontrowersji. Kot, jako pożywienie dostaje całe myszy, szczury czy świnki morskie. Są dostępne oseski lub starsze osobniki. Dla osób o wrażliwszych nerwach nie jest to dobra opcja. Jednak przez wielu specjalistów Whole Prey jest mocno polecany – pielęgnowany jest w kocie instynkt łowcy, a biorąc pod uwagę jego naturalne predyspozycje – takie jedzenie całkowicie uzupełnia składniki odżywcze. 

Jeśli nie jesteś w stanie używać Whole Pray, możesz zdecydować się na mięsne puszki lub przygotowane dla kota mięso. Ja osobiście używam dla moich kotów karmy firmy Animoda – wysoka zawartość mięsa, nie jest droga, a dodatkowo moje koty ją uwielbiają. 

Zobacz także:

  1. Stworzą raj dla zwierząt. Też będziesz chciał tam zamieszkać
  2. Pierwszy kot. Jak z nim żyć i przeżyć? Kocia wyprawka
  3. Nie zrozumiesz tego tekstu, jeśli nie jesteś właścicielem kota. Nawet się nie staraj