Wiele osób nadal jest przeciwnikami kastracji psów. Niektórzy twierdzą, że to wielkie cierpienie dla psa, a pies wykastrowany świetnie zdaje sobie sprawę, że jego seksualność została naruszona. Ale to nieprawda.

Kastracja psa: wskazania

Wskazania do kastracji mogą się dzielić na kilka grup: od zdrowotnych, przez profilaktykę, do problemów behawioralnych. Opiszę pokrótce każdą z nich.

Wskazania zdrowotne, czyli już występujące choroby:

  • nowotwory jąder – stanowią ok. 4-7 procent wszystkich psich nowotworów
  • inne choroby jąder – masywne stany zapalne, skręt, urazy
  • choroby prostaty – ku zdumieniu części ludzi, psy także posiadają prostatę i mogą mieć z nią problemy. U większości psiaków powyżej 7 roku życia następuje lekki przerost prostaty, jej powiększenie może skutkować nawracającym krwiomoczem, trudnością przy oddawaniu stolca oraz bolesność tej okolicy.

Profilaktyka, czyli wyeliminowanie zagrożenia

Profilaktyczna kastracja psa eliminuje ryzyko chorób jąder, prostata po kastracji ulega zmniejszeniu i zanikowi.

Wnętrostwo, czyli przypadek kiedy jądra nie zeszły

Wnętrostwo to stan, kiedy jedno lub oba jądra nie zeszły z jamy brzusznej do moszny. Mogły się one zablokować w brzuchu lub nieco dalej – w kanale pachwinowym. Temperatura w brzuchu psiaka jest zdecydowanie wyższa, niż w mosznie. Zostawienie jąder wewnątrz psa może skutkować chorobami nowotworowymi.

Antykoncepcja

Wbrew panującej teorii, psy nie identyfikują swojej męskości z posiadaniem jąder. Ich instynkt każe im się rozmnażać, co w czasie nasilenia występowania cieczek u suk może prowadzić do frustracji u czworonoga. Chęć pokrycia suki prowadzi bardzo często do ucieczek. W tym czasie odnotowywana jest większa liczba zaginięć i wypadków komunikacyjnych z udziałem psów.

Hamowanie niepożądanych zachowań

Pewne jest, że kastracja we wczesnym wieku może zapobiec niektórym patologicznym zachowaniom u psa – część z nich jest sterowana przez hormony w organizmie psiaka. Najczęstsze zachowania, które właściciele chcą wyeliminować to: agresja, ruchy pseudokopulacyjne i ucieczki. Część z tych zachowań po kastracji ulega stłumieniu. Należy jednak pamiętać, że bez odpowiedniej opieki i konsekwencji nie wyeliminujemy żadnego nieprawidłowego zachowania. Behawioryści często doradzają kastrację przed rozpoczęciem szkolenia.

Decyzji za Was podjąć nie możemy, ale zastanówcie się jak wiele psów czeka na swoje domy w schroniskach i fundacjach. Dodatkowo, pies żyjący przy człowieku, nie żyje nawet w podobnych warunkach do tych, w których żyły psy w naturze. Niewykastrowany pies może być sfrustrowany i agresywny, ponieważ nie może wykorzystywać swojej seksualności do rozmnażania, tak jak robił to w naturze. Kolejnym bonusem kastracji jest to, że może przedłużyć życie naszego czworonoga o kilka lat. Po kastracji drastycznie spada ryzyko powstania nowotworu, który coraz częściej dotyka psiaki.

Zobacz także:

  1. Plaga. Kolejny zwyrodnialec zostawił psa w nagrzanym aucie. Sprawdź, co możesz zrobić w takiej sytuacji
  2. Rasy psów dla początkujących. Lista, charakterystyka i galeria
  3. Kilka mitów o psach, w które na pewno wierzysz