Kiedy kastrować psa
Fot. pxhere.com

Kiedy kastrować psa? Poprawna odpowiedź na to pytanie może uratować życie i zdrowie czworonoga. Poniższy artykuł pomoże ci w wyborze terminu zabiegu i dowiedzeniu się o nim niezbędnych informacji. W tekście piszemy też, jakie psiaki nie powinny być kastrowane. Bo naprawdę takie istnieją. 

Kiedy kastrować psa? Zabieg sterylizacji psa przeprowadzić można już na wczesnym etapie życia czworonoga. Psa kastrować wolno już między 7 a 12 miesiącem jego życia. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny i wbrew popularnym przesądom wcale nie wpływa na psychikę zwierzęcia. Nie należy go jednak przeprowadzać zbyt późno. 

Przeprowadzenie zabiegu może zwiększyć komfort jego życia, zapobiec niechcianemu potomstwu oraz nowotworom. Doprowadzi również do zmniejszenia ewentualnej agresji.

Kiedy kastrować psa? Kastracja psa jak wygląda

Kastracja nie jest zabiegiem skomplikowanym ani ryzykownym. Poddany narkozie pies kładziony jest na stole operacyjnym i podłączany do odpowiedniej aparatury. Chirurg delikatnie rozcina mosznę pieska, z której następnie wypadają jądra, które są następnie odcinane od nasieniowodów. Następnie zaszywa się mosznę.

Kastracja psa rekonwalescencja

Już sześć godzin po operacji psu można podać żywność. W pierwszych dniach po zabiegu należy ograniczać aktywność fizyczną psiaka i monitorować jego samopoczucie i zachowanie. Na kontrolę należy udać się, jeśli zajdzie taka konieczność. Szczególnie kiedy rana się nie goi, pies zatacza się i nie zachowuje normalnie, oraz jeśli od doby nie oddał kału ani moczu. Jeśli wszystko poszło zgodnie z założeniami, do powrotu do zdrowia zwierzęciu wystarczy kilka dni.