kleszcz u psa

Kleszcz u psa, to bardzo poważny problem. Wielu z nas sądzi, iż tyczy się on jedynie okresu wakacyjnego. Okazuje się, że kleszcze dopiero teraz stają się bardziej aktywne, dzięki czemu stanowią o wiele większe zagrożenie, niż w miesiącach letnich. 

Jak usunąć kleszcza u psa?

Lekarze weterynarii alarmują. Kleszcze nie potrafią rozpoznać, jaka jest aktualnie pora roku. Te drobnej wielkości pajęczaki reagują na wilgoć i zimno. To wtedy stają się aktywniejsze, niż zawsze. Właściciele czworonogów wychodzących bardzo często o tym zapominają, bądź nie są świadomi zwiększonego zagrożenia. Dlaczego? Po pierwsze, niezbyt dużo się o tym mówi i należy to zmienić do czego właśnie się przyczyniamy. Po drugie, panuje błędne przekonanie, iż należy chronić nasze zwierzaki tylko w okresie późnej wiosny i w miesiące letnie. 

Wyróżnia się dwa takie piki aktywności kleszczy w roku jest jest w miesiącach marzec -kwiecień, a drugi wrześniu i październiku. Wtedy jest największy odsetek występowania chorób odkleszczowych u psów.

“(…) panuje błędne przekonanie, iż należy chronić nasze zwierzaki tylko w okresie późnej wiosny i podczas lata.”

Jeśli zauważysz kleszcza u swojego psiaka, możesz go usunąć samodzielnie. W sklepach zoologicznych internetowych oraz stacjonarnych dostępne są specjalne urządzenia do podważenia i wykręcenia nieproszonego gościa. Ten sprzęt daje dużą pewność, że kleszcz zostanie usunięty cały – jednak nie daje zawsze 100%. Dlatego jeśli się boisz samemu go usunąć, zgłoś się do weterynarza. Skutki ugryzienia przez kleszcza mogą być bardzo poważne – dlatego ważne jest usunięcie całego. Trzeba zwrócić uwagę czy nie pozostała w ciele czworonoga jego główka – to może prowadzić do zakażenia babeszjozą lub boleriozą. 

Kiedy należy zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Kleszcze przenoszą różne groźne choroby. Najczęstsze zachorowanie przypada na babeszjoza i borelioza, ale zdarza się też kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Tego typu choroby rozwijają się szybko, a ich wczesne objawy mogą zostać przeoczone. Dlatego tak ważne jest dokładne oglądanie pupili i podjęcie wcześniejszego działania mającego zapewnić ochronę naszemu zwierzakowi. 

Co do kwestii tego, kiedy zabezpieczyć psa przed kleszczami – zwierzak powinien być zabezpieczony wbrew pozorom przez cały rok. 

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

BARDZO WAŻNE! Środki przeciwkleszczowe dla psów są zazwyczaj ZABÓJCZE dla kotów. Substancje zawarte w kroplach czy na obrożach są niezwykle trujące dla mruczków.

Producenci produkują bardzo dużo środków różnego typu. Jedne są bardziej skuteczne, inne mniej. Do najważniejszych należą:

  1. Obroża przeciwkleszczowa dla psa

Jest to z pewnością jeden z najbardziej rozpowszechnionych produktów. Stosowana jest w walce z różnymi pasożytami. Niestety nie każda obroża jest warta swojej ceny. Wyróżniamy obroże za parę złotych, jak i te za kilkadziesiąt. Nie warto oszczędzać w tym przypadku. Naprawdę. Z mojego własnego doświadczenia powiem, że przetestowałam obroże różnych firm i nauczyło mnie to, że im droższa-tym lepsza. 

Warto też zwrócić uwagę na czas stosowania, który wypisany jest przez producenta na opakowaniu. Droższe obroże są zwykle przeznaczonego do dłuższego noszenia i nie trzeba ich zdejmować przed potencjalną kąpielą w jeziorze, czy morzu. 

2. Krople przeciwkleszczowe dla psa

Polecane są zwykle dla yorków i innych małych psów. Ich koszt bywa podobny do obroży, mogą zostać zakupione w sklepie zoologicznym czy u weterynarza. Preparat ten należy zakraplać co około 4 tygodnie. 

3. Tabletki przeciwkleszczowe dla psa

– Tabletka jest skuteczna, działa u psów, u których nie sprawdziły się krople, a mam kilku takich pacjentów. Podobno jest smaczna, choć nie wszystkie psy chętnie ją jedzą. Preparat ten jest dopuszczony do użytku, a więc przeszedł odpowiednie badania, z których wynika, że nie jest szkodliwy dla wątroby (a tego obawiają się klienci). Sama jednak zalecam je tylko wtedy, gdy inne środki się nie sprawdziły i tylko od czasu do czasu, a nie jako preparat do ciągłego podawania. Tak naprawdę nie wiemy, czy długofalowe działanie tego preparatu nie ma skutków ubocznych. No i jeśli wystąpi nietolerancja na składniki preparatu, który działa przez wiele tygodni, nic nie można zrobić – tłumaczy lekarz weterynarii Dorota Cibor. 

Jest to nowość na zwierzęcym rynku, ponoć działają do 12 tygodni. Kosztują kilkadziesiąt złotych w przypadku małego psiaka. Jedni je polecają, inni wręcz przeciwnie. 

Podobny obraz

Zobacz także:

  1. Spanie z psem jest zdrowe? Czy konieczne jest legowisko? Odpowiadamy
  2. Jak dbać o sierść psa? Sierść krótka, długa, szorstka – każda wymaga innej pielęgnacji
  3. Giganci z tego rezygnują. W Polsce nie napijesz się napoju przez słomkę