kleszcz u psa
Kleszcz u psa może zakończyć się śmiercią / Zdjęcie poglądowe

Kleszcz u psa jesienią występuje bardzo często. Wbrew ogólnej teorii, kleszcze nie mają aktywnego trybu wyłącznie na wiosnę. Wrzesień i październik, to idealne warunki dla tych niebezpiecznych stworzonek. 

Kleszcz u psa: co trzeba wiedzieć? Jakie zagrożenia niesie za sobą urwany kleszcz u psa lub u Ciebie?

Kleszcz u psa jest poważnym problemem. Wydawać by się mogło, że kleszcz to malutki, niewinny robaczek. Zagrożenia które za sobą niesie, nie są jednak tak małe i niewinne. Wręcz przeciwnie, są bardzo groźne i często śmiertelne. Jak wygląda kleszcz? Poniżej znajdziesz kilka zdjęć dokładnie obrazujących te pajęczaki.

Człowiek wraz ze złapaniem kleszcza może zarazić się boleriozą, pies natomiast babeszjozą. Obie są groźne dla życia, choć w przypadku psa częściej kończy się to śmiercią. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Wiesz jakie są objawy babeszjozy i boleriozy? Poniżej je opisuję. 

Objawy boleriozy i babeszjozy, czy się czymś różnią? Czy istnieje szczepionka na kleszcze?

Objawy babeszjozy pojawiają się najczęściej w zakresie 1-6 dni. Zniszczenie erytrocytów powoduje niedotlenienie organizmu. Narządy zaczynają być atakowane. Jak zdiagnozować babeszjozę? To, czy zwierzak jest chory, może określić w 100% jedynie badanie laboratoryjne. Konieczna jest zatem wizyta u weterynarza, jeśli zauważymy poniższe objawy.

Niestety obecnie nie wynaleziono jeszcze szczepionki na boleriozę. Trwają jednak prace nad lekiem na bazie penicyliny, czyli leczniczego grzyba. Penicylina została wynaleziona w pierwszej połowie XX wieku przez Alexandra Fleminga.

Babeszjoza – objawy u psa:

 • pies staje się ospały i smutny
 • pojawia się gorączka
 • mocz nabiera brunatnej barwy
 • zanika u zwierzęcia apetyt
 • błony śluzowe stają się białawe lub żółte
 • mogą pojawić się wymioty i biegunka

Bolerioza – objawy u człowieka. Czyli czy pies może mieć boleriozę? Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Zastanawiasz się czy pies oprócz babeszjozy może mieć boleriozę, przychodzimy z pomocą. Owszem, pies także może zachorować na boleriozę, ale jest to bardzo rzadkie. Zwierzaki jednak najczęściej cierpią na babeszjozę. 

Babeszjoza niestety u psa kończy się najczęściej tragicznie, przez brak widocznych jednoznacznych objawów, pomoc często nadchodzi zbyt późno. Dlatego ważne jest zabezpieczenia psa przed kleszczami, obrożą, tabletkami lub kroplami. Choć my jednak rekomendujemy tabletki. Są obecnie najskuteczniejsze.

Bolerioza atakuje ludzi, jest niestety bardzo podstępna. Wywołują ją krętki, których obecność jest w stanie jednoznacznie określić jedynie badanie krwi skonkretyzowane na te wirusy. 

Kleszcz u człowieka. Co robić? Jakie owady też przenoszą boleriozę?

Ja z kleszczami jeździłam na pogotowie. Nie odważyłam się, a raczej moja mama, kiedy ja byłam dzieckiem, na samodzielne pozbycie się gada. Zresztą 4 lata temu też złapałam kleszcza i jednak udałam się na Szpitalny Oddział Ratunkowy i tam kleszcza mi usunięto. 

Niestety nie tylko kleszcze przenoszą boleriozę. Tym niechlubnym zajęciem trudzą się także np. komary. 

Czy kleszcze są groźne? Czy kot może mieć kleszcza?

Owszem, nie mogą, a są i to bardzo. Złapanie kleszcza może mieć naprawdę tragiczne skutki dla nas, dla psa i dla kota także. Koty mogą mieć kleszcze. Zwłaszcza te wychodzące, ale mamy nadzieję, że coraz mniej kotów naszych odbiorców wychodzi. Wypuszczanie kota samopas może kosztować go życie

Bolerioza jest przebiegłą chorobą, tak samo zresztą jak babeszjoza. Z tym, że bolerioza działa z ukrycia. Babeszjoza atakuje praktycznie od razu. 

Bolerioza atakuje układ immunologiczny, a w szczególności:

 • ścięgna i stawy (często asymetryczne zajęcie dużych stawów),
 • tkanka serca,
 • skóra i tkanki podskórne (rozpad kolagenu i przedwczesne starzenie),
 • opony mózgowe,
 • astrocyty (tkanka łączna mózgu),
 • inne części układu nerwowego, oko.

Może to skutkować wieloma chorobami lub śmiercią. Trudno ją także zdiagnozować, dlatego warto zabezpieczać psa i kota, ale sprawdzać jego sierść mimo wszystko po spacerach. Siebie także należy sprawdzać. Kleszcz u psa lub człowieka, to nie są przelewki. 

Jak usunąć kleszcza psu albo kotu? Jak wygląda kleszcz u kota a jak u psa? Jak sprawdzić czy kleszcz wyszedł cały?

 1. Nie wolno go niczym smarować (np. spirytusem albo tłuszczem)
 2. Nie wyrywamy też palcami, można doprowadzić do zakażenia. Kleszcz może zwrócić zawartość.
 3. Do usunięcia kleszcza najlepiej użyć specjalnych przyrządów, m.in. haczyki lub kleszczyki.
 4. Kleszcza zazwyczaj poleca się wykręcić.
 5. Po usunięciu dobrze jest sprawdzić, czy wyszedł cały.
 6. Miejsce po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować.

Poniżej załączam zdjęcia, obrazujące jak wygląd kleszcz u kota, psa i człowieka. Jak wygląda po kilku dniach żerowania i jak wygląda na początku. To wam da pogląd na tego groźnego pajęczaka. 

kleszcz u psa
Kleszcz u kota
kleszcz u psa
Kleszcz u psa
kleszcz u psa
Kleszcze przed żerowaniem
kleszcz u psa
Kleszcze: stadium żerowania

Zobacz także:

 1. Panda wielka: 100 lat temu nie wierzono w jej istnienie. Nastąpił przełom
 2. Psy z włosami dobrym pomysłem dla alergika? Nie do końca
 3. Odwołała ślub przez swojego psa. Podjęła słuszną decyzję?