kleszcze

Kleszcze, pasożyty, które wzbudzają obrzydzenie i przerażenie u większości ludzi, a zwłaszcza tych, którzy mają zwierzaki. Jak zabezpieczyć nasze zwierzaki? Kleszcze u psa to nie przelewki. Bardzo ważne jest odpowiednie zabiezpieczenie czworonoga. Szybki przegląd dostępnych metod.

Coraz częściej słyszę, że mamy epidemię kleszczy. Do ubiegłego tygodnia miałam nadzieję, że prawdą to nie jest. Jakie było moje przerażenie, gdy wybrałam się z psem nad rzekę i dosłownie zostaliśmy zaatakowani przez te okropne pasożyty. W ciągu 10 minut zdjęłam z siebie ok. 10 kleszczy z psa przynajmniej 5 więcej.

Z psem odetchnęłam z ulgą, zabezpieczony na trzy sposoby. Ktoś mi powie, że zwariowałam. Możliwe, ale dwa raz przez kleszcze omal nie straciłam psa, więcej ryzykować nie chciałam.

Skuteczne sposoby na kleszcze

  1. Obroża przeciwkleszczowa, która jest nasączona specjalnymi substancjami (zawsze czytajcie opis na produkcie i sprawdzajcie, czy wasz pupil nie ma alergii na daną substancję).Wnikają one w warstwę lipidową zwierzaka i są roznoszone po całym ciele. Warto zwrócić uwagę, aby obroża, którą dobieracie była również wodoodporna.
  2. Krople, zakraplane bezpośrednio na skórę karku, ale i zadka. Po wchłonięciu się preparatu jest on wydzielany z wydzieliną gruczołów łojowych, łącząc działanie odstraszające i kleszczobójcze. Wystarczają na ok. miesiąc. Więc warto zapisywać sobie kiedy nasz pupil został zakroplony. Pamiętajcie, żeby nie kąpać pupila 2 dni przed zakropleniem i do 3 dni po.
  3. Tabletki, które wykazują natychmiastowe działanie bójcze i przy okazji wzbudzają wiele emocji wśród zwierzolubów. Przede wszystkim przed podaniem proponuję porozmawiać z weterynarzem czy akurat nasz pupil może je przyjąć. U mojego przeciwwskazań nie było. Tabletki działają.

Jeśli ktoś nie chce używać powyższych metod istnieją również metody naturalne. Ja ich nie stosowałam, więc gwarancji działania nie dam, ale :

    1. Ocet jabłkowy wymieszany z wodą. Przed spacerem nanosimy mieszankę na sierść czworonoga. Uważajcie na proporcje.
    2. Herbata z czystka. Łyżkę stołową zalewamy wrzątkiem, zostawiamy pod przykryciem  na 10-15 minut, czekamy aż wystygnie i spryskujemy sierść psa przynajmniej dwa razy dziennie.

Sprawdzajcie zwierzaka po każdym spacerze, a jeśli zobaczycie, że wasz pupil nie pije wody, jest osowiały lub jego mocz jest w brązowawym kolorze udajcie się niezwłocznie do weterynarza.

Kleszcze
fot.Facebook/ Ursynowska Klinika Weterynaryjna

Zobacz także:

  1. Pies i upał. Jak sprawić, żeby nie cierpiał i było mu lżej
  2. Pies oblany wrzątkiem albo z wydłubanym okiem. Polacy są coraz gorsi
  3. Twój pies był lub będzie operowany? Warto wiedzieć, jak się nim zająć