Znęcanie się nad psem, jak pisaliśmy wcześniej, to nie tylko bicie czy katowanie go. Znęcaniem jest także nie otaczanie czworonoga odpowiednią opieką, nie zapewnianie mu najpotrzebniejszych rzeczy, takich jak woda czy jedzenie. Znęcaniem się jest też niereagowanie na cierpienia psa

Fundacje i schroniska pracują na pełnych obrotach

Na całym świecie jest tyle potrzebujących psiaków, że fundacje i schroniska dla zwierząt muszą pracować cały czas na pełnych, a nawet wyższych obrotach. Do jednej z takich organizacji trafiła Bella, sunia, która była przeraźliwie zaniedbana i wręcz oblepiona kleszczami.

Pies był w krytycznym stanie. Jej ciało było pełne kleszczy, pasożyty były wręcz na każdym dostępnym fragmencie ciała suni. W najgorszym stanie były jej uszy. Taka liczba kleszczy była niezwykle groźna dla zdrowia tego psa. Był on tak osłabiony, że nie był w stanie się nawet podnieść.

Weterynarz bojąc się, że pies wykrwawi się podczas zabiegu podjął decyzję, że nie można wszystkich ich usunąć naraz. Zabieg był podzielony na kilka części. Oprócz tego czworonóg dostał środek, który sprawił, że kleszcze umarły, wysuszyły się i odpadły. Przynajmniej w części. Suczka dostała również antybiotyki i witaminy, które miały pomóc jej w powrocie do zdrowia.

Kleszcze prawie ją zabiły

Mimo, że przez wiele dni pies nie był w stanie się podnieść, nawet jadł na leżąco, w końcu zaczął powracać do zdrowia. Gdyby nie fundacja, pod której opiekę sunia trafiła oraz bardzo szybka interwencja, cała ta historia nie skończyłaby się happyendem. Kleszcze u psa, oprócz tego, że mogą spowodować, zwłaszcza w takiej ilości, ogólne osłabienie i niedokrwienie u psa. Przenoszą także bardzo groźne choroby, tj. bolerioza czy babeszjoza.

Obecnie Bella jest już w dobrej formie i cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie. Sunia zaczyna rozglądać się za nowym domem.

Profilaktyka jest ważna

Bardzo ważną rzeczą jest profilaktyka. Czasem jeden, pechowy kleszcz może spowodować, że Twój pies będzie bardzo cierpiał, a w niektórych przypadkach może doprowadzić do jego śmierci. Dlatego, tak ważne jest zabezpieczanie psiaków przed pasożytami. Można to zrobić przy użyciu specjalnej tabletki, która jest wydawana przez lekarza weterynarii, użyć specjalnych kropel, które także są dostępne w gabinetach weterynaryjnych czy też zakupić przeciwkleszczową obrożę, jednak ona ma najsłabsze działanie. 

Zobacz także:

  1. Twój pies ma takie objawy? Natychmiast udaj się do weterynarza
  2. W tych godzinach nie wychodź z psem na spacer! Skrzywdzisz go
  3. Spróbuj się nie zaśmiać! Najzabawniejsze zwierzaki uchwycone kamerą