kociak

Kociak jest bardzo słodkim i maleńkim dzieciątkiem. Owszem wszystkie małe stworzenia są rozkoszne, jednak małe kotki mają w sobie coś przyciągającego, co przykuwa uwagę każdego z nas. Mieszczą się zwykle w naszej dłoni i najchętniej bawiłyby się z nami cały czas. 

Kociak: jak się nim zająć?

Każdy kociak wymaga naszej specjalnej uwagi. Młode koty są jeszcze bardzo ufne i nie mają wyrobionych nawyków, nie wiedzą również czym jest instynkt. Jeśli chcesz wprowadzić do domu psa, będzie to najlepszy moment. Pamiętaj również, że taki mały kotek potrzebuje Twojej specjalnej uwagi. Dobierając mu karmę, weź pod uwagę, że zwierzak cały czas będzie rósł i potrzebuje mnóstwo witamin i suplementów. Dlatego wybierz karmę, która mu to wszystko zapewni. Radzimy też zabezpieczyć okna i balkon, po to by nie wyszedł na zewnątrz i nie zrobił sobie krzywdy. Jeśli chcesz wiedzieć jak zrobić to prawidłowo-zapraszamy do naszych artykułów. 

Kociak wielkości łyżeczki

Kiedy został znaleziony, miał skończone trzy tygodnie. Wyglądał tak jakby dopiero się urodził. Nic dziwnego, ważył raptownie 113 gramów i mieścił się na łyżeczce. Ratownicy przeprowadzający odsiecz, natychmiast zrozumieli, że coś jest nie tak ze zwierzakiem. Postanowili więc przewieźć go do specjalistycznej Kliniki dla Kotów Nova. 

– Po wykonaniu kilku badań okazało się, że kotek ma szmery w sercu oraz stracił trochę futra. Postanowiliśmy wykonać jeszcze kilka badań, aby potwierdzić diagnozę. – mówi weterynarz Ellen Carozza.

Musiał mieć zapewnioną specjalną opiekę

Kotek dostał na imię Francis. Maluch potrzebował specjalistycznej opieki, którą uzyskał właśnie w lecznicy. Od samego początku dał wszystkim jasno do zrozumienia, że jego rozmiary w niczym mu nie przeszkadzają i nie są żadną barierą. Kociak często miauczał i domagał się przez to uwagi ze strony swojej opiekunki. Kiedy tylko ją dostawał, milkł. Francis musiał być też karmiony butelką przez całą dobę. Uwielbiał się przytulać i przebywać w kieszeni. 

Dlaczego kotek jest taki mały?

– Po rozmowie z kilkoma specjalistami oraz wykonaniu kilku dodatkowych badań, doszliśmy do tego, że Francis nie choruje na niedoczynność tarczycy. Może mieć natomiast niedobór hormonu wzrostu.  Prawdopodobnie to jest przyczyna tak małych rozmiarów tego kociaka. Francis ma też kilka innych małych problemów zdrowotnych, ale cały czas nad tym pracujemy. – przyznała Ellen.

Zwierzak musi być co tydzień ważony, a jego waga skrupulatnie kontrolowana. W wieku 6 tygodni Francis był mniej więcej wielkości 3-tygodniowego kotka. Zobacz całą podróż jaką przeszedł ten maluch, na poniższym filmiku. 

Zobacz także:

  1. Dwa koty czy jeden? Jak wprowadzić psa lub drugiego kota? Odpowiadamy
  2. Zastanawiasz dlaczego koty kochają kartony i pudła? Odpowiadamy
  3. Uchylne okna i balkon bez siatki? Śmiertelna pułapki dla Twojego kota