Czy kocimiętka dla kota jest zdrowa czy powinniśmy jej unikać? Koty po kocimiętce są bardziej skore do przytulania i okazywania miłości, są pobudzone, momentami wykazują lekką agresję. Całe szczęście wszystko to mija dość szybko, a daje kotu dodatkowe bodźce, których może mu brakować w domu. Pamiętajcie, kot w naturze jest łowcą, eksploratorem i dzikusem. Spokojne życie w domu może go momentami nużyć i frustrować.

Kocimiętka dla kota? Narkotyk czy zwykły pobudzacz?

Niektórzy, w żartach nazywają kocimiętkę narkotykiem dla kotów. Jest w tym trochę prawdy, ale kocimiętka nie uzależnia. Wprowadza kota w amok, ale nie będzie się jej później domagał. Kocimiętka dla kota jest rodzajem rozrywki. Możemy posadzić ją w doniczce, ogrodzie, kupić susz lub spray z ekstraktem z kocimiętki. Okazuje się jednak, że nie każdy czworonóg będzie na nią podatny.

Jak działa kocimiętka?

Badania wykazują, że kocimiętka w swoim składzie zawiera tak zwane feromony szczęścia, które stymulują pewne receptory w mózgach zwierząt. Czynną substancją jest nepetalakton. Koty wyczuwają go przy pomocy powonienia. Najprawdopodobniej imituje działanie substancji związanej z seksualnością kotów.

Kot i kocimiętka

Koty pod wpływem kocimiętki zaczynają się w niej tarzać, lizać, a jeśli mają do czynienia z rośliną to nawet podgryzają jej listki. Często nasila się u kotów chęć głośnego miauczenia, mogą być spragnione czułości, nawet te niedotykalskie czy zaczyna biegać jakby gonił niewidzialną ofiarę. O dziwo, kocimiętka po spożyciu ma zupełnie odmienne działanie. Zjedzenie rośliny powoduje u kota rozluźnienie połączone z nieobecnym wpatrywaniem się w przestrzeń. Co ciekawe, efekt kocimiętki utrzymuje się jedynie 10 minut, a kot staje się na nią z powrotem podatny dopiero po kilku godzinach.

Czym jest kocimiętka?

Kocimiętka zawdzięcza swoją nazwę swojemu niezwykłemu wpływowi na koty. Jej łacińska nazwa to Nepeta. Zwykle wyróżnia się drobnymi liśćmi w kształcie serca i licznymi kwiatami w kolorze białym, niebieskim, fioletowym lub różowym. Roślina ta pochodzi z krajów śródziemnomorskich, ale obecnie jest popularna we wszystkich rejonach strefy umiarkowanej. Dlatego jej uprawa w Polsce jest możliwa. Jest znana także ze swoich właściwości odstraszających owady, w tym muchy i komary. Mimo wielu badań naukowcy do dzisiaj nie są w stanie ustalić jej fenomenu.

KOTY PO KOCIMIĘTCE [GALERIA]:

Zobacz także:

  1. OSZALAŁ!? POLSKI POLITYK CHCE WYMORDOWAĆ WSZYSTKIE DZIKI W EUROPIE
  2. SŁODKIE I PRZERAŻAJĄCE. NAJDZIWNIEJSZE I NAJSŁODSZE PSY Z JAPONII [GALERIA]
  3. EGZOTYCZNE ZWIERZĘTA, KTÓRE MOŻESZ TRZYMAĆ LEGALNIE W DOMU!