Koń

Koń jaki jest, każdy widzi. Ta sytuacja może się wydawać bardzo dziwna i przerażająca. Widok tych kopyt może przerazić nawet zapalonych miłośników koni. Koń jest zwierzęciem niezwykle pięknym i dumnym. Niestety ich pozycja znacznie spadła, odkąd popularne stały się kombajny i traktory.

Koń jaki jest, każdy widzi

Konie od wieków towarzyszą ludziom. Były ich opoką w czasie wojen, towarzyszyły na polach bitwy. Następnie stały się siłą roboczą na wsiach – były traktowane z niezwykłym i należytym szacunkiem. 

Niestety czasy się zmieniły. Konie obecnie najczęściej trafiają po prostu do rzeźni i przewożone są w tragicznych warunkach. To, że sprzęty mechaniczne zastąpiły ich siłę podczas prac polowych spowodowało, że nastawienie ludzi do tych zwierząt zmieniło się diametralnie. Ze zwierząt, które pozwalały rodzinom przeżyć – ułatwiały pracę w polu, za co ludzie byli im niezwykle wdzięczni, stały się niepotrzebnym kosztem i zaczęto jest bardzo brutalnie traktować. 

Źrebak z kopytami jak macki

Obraz niczym z horroru. Kopyta tego źrebaka wyglądają naprawdę przerażająco, a zarazem niesamowicie. Przyroda uwielbia zadziwiać. A te “macki” tak naprawdę pełnią bardzo ważną funkcję. No cóż, muszę przyznać, że tak naprawdę nie jest to nic niezwykłego. Małe koniki zawsze przychodzą z takimi kopytami na świat i dzieje się to nie bez przyczyny. 

Takie kopyta nazywane są eponychonium i ich zadaniem jest ochrona. Nie źrebięcia, a jego matki.

Takie kopyta są zabezpieczeniem dla klaczy przy porodzie. Gdyby źrebięta rodziły się z regularnymi kopytami, mogłyby rozerwać jej drogi rodne oraz macicę. 

Ta gumowata warstwa jednak bardzo szybko się ściera, hodowcy mówią, że często nie ma po niej śladu już po jednym dniu. Pod nią znajduje się normalne kopyto, jakie zazwyczaj my widzimy. 

koń
Kopyta źrebaka zaraz po urodzeniu
koń
Każdy koń przychodzi na świat z takimi “mackami”

Zobacz także:

  1. Cały świat oniemiał, gdy opublikowano to zdjęcie. Pies z LUDZKĄ twarzą
  2. Zwierzę w polskim ZOO umarło przez głupotę i ignorancję turystów
  3. Alarmujące objawy, które mogą sugerować, że Twój psiak ma raka