kot wychodzący

Kot wychodzący. Wypuszczać czy nie wypuszczać? Co będzie dla niego bezpieczniejsze? Pisaliśmy już na ten temat i radziliśmy, jednak jeden z postów na Facebookowej grupie wywołał tak wielką burzę i masę różnych opinii. Dlatego postanowiłam ponownie poruszyć ów temat. Jest przecież kluczowy dla bezpieczeństwa naszych kocich przyjaciół.

Kot wychodzący: czy wypuszczać kota na dwór?

Kot wychodzący. Opinii na ten temat jest praktycznie tyle samo, co ludzi na świecie. No może trochę przesadziłam, ale nie zmienia to faktu, że szacunkowo społeczeństwo dzieli się na dwie grupy. Jedna jest za wypuszczaniem, a druga przeciw. Wszyscy Ci ludzie mają oczywiście swoje argumenty potwierdzające ich zdanie. Czasem słuszne, a czasem nie. Jako wolontariuszka w fundacji i schronisku, wiem że kot będzie o wiele bezpieczniejszy, gdy zostanie w domu. Naprawdę nie zrobisz mu tym krzywdy. Nie będzie cierpiał z tego powodu. Jak można cierpieć z powodu braku czegoś, czego się wcześniej nie znało? Nie można. Zatrzymanie kota w domu będzie jedną z najbardziej odpowiedzialnych decyzji, jakie tylko możesz podjąć w jego wychowaniu. Sprawisz, że będzie żył dłużej. Nas dworze jest naprawdę mnóstwo zagrożeń, które będą na niego czyhały i które mogą zakończyć się śmiercią. 

Jakie zagrożenia czyhają na kota na dworze?

– Jest wiele osób, które twierdzą, że zamykanie kota wyłącznie w mieszkaniu to skrajny egoizm, ponieważ kot powinien móc “chadzać swoimi drogami”. Tylko gdzie są te drogi, np. w takim mieście jak Warszawa? – pyta. – Koty mają nauczyć się przechodzić przez pasy? Nawet koty wolnożyjące, znające życie na ulicy od urodzenia, nie dożywają zazwyczaj późnej starości, a co dopiero domowy, ufny mruczek? – dodaje Sylwia Wojciechowska z Fundacji Koty z Grochowa

 • ruch uliczny: nasz koci towarzysz jest zdany tam sam na siebie, nie jest nauczony przechodzenia przez pasy, więc nie będzie uważał podczas tej czynności. 
 • bliskie spotkania ze zwierzętami, które mogą się zakończyć nieszczęśliwie, a nawet śmiertelnie
 • pogryzienia: nie każdy pies lubi koty, pogryzienie może pozostawić poważne rany, w które z kolei może wdać się zakażenie. 
 • trucizny: na świecie jest cała masa złych ludzi, którzy dla własnej, acz chorej przyjemności zostawiają coraz to nowsze trutki w pożywieniu, które mogą zachęcać naszych głodomorów do spożycia. 
 • samochody: kiedy temperatura ulega zmianie i na dworze znów panuje jesień, bądź zima – nagrzany silnik samochodu jest kuszącym miejscem dla każdego kota. Wszyscy przecież wiemy, że koty uwielbiają się wygrzewać i zawsze wybierają miejsca, które zachęcają swoim ciepłem.
 • choroby
 • pasożyty
 • wypadki: potrącenie przez samochód, które może doprowadzić do śmierci zwierzęcia

Więcej na temat zagrożeń czyhających na kota wychodzącego możesz znaleźć TUTAJ.

Czy kot wychodzący będzie polował?

Przypominam, że kot jest drapieżnikiem. Oznacza to, że kiedy zostanie wypuszczony na dwór będzie instynktownie polować – jednym idzie to lepiej, innym gorzej. Niezależnie od tego, jaki jest efekt polowania nadal jest drapieżnikiem i zagrożeniem dla małych zwierząt w okolicy naszego domu. Ofiarą kota może być mysz, nornica, jaszczurka, chrząszcz, ale również łasica i ptaki. Ilość kotów i liczba ich ofiar sprawia, iż są one ważnym drapieżnikiem, o poważnym wpływie na populacje zwierząt, zwłaszcza ptaków – nie tylko wokół naszego domu. Polując, działa instynktownie. Jednak to my, i to nie tylko właściciele kotów, jesteśmy za nie odpowiedzialni.

W związku z czym, jeśli zależy Ci na tym, by Twój pupil był bezpieczny i nie targały nim instynktowne zachowania – nie wypuszczaj go na dwór. Zabezpiecz okna i balkon. Chcesz wiedzieć jak? Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ

 

Zobacz także:

 1. Twój kot wychodzi sam z domu? Jego koniec może być tak samo tragiczny
 2. Karmisz tym swojego kota? Twój pupil może umrzeć
 3. Pierwszy kot. Jak z nim żyć i przeżyć? Kocia wyprawka