krowy

Krowy towarzyszą ludziom od wieków. Udomowione już około 5 tys. lat przed naszą erą zwierzęta są źródłem mleka, mięsa i skór. Niestety wykorzystuje się także cielątka, które przechodzą przez swoje krótkie, bo zaledwie kilkumiesięczne życie, prawdziwe piekło. Są zamykane w klatkach, które nie tylko łudząco przypominają groby, ale też taką funkcję poniekąd sprawują.

Krowy zostały nierozerwalnie związane z człowiekiem już około 8 tys. lat temu w starożytnej Mezopotamii. Spośród wielu ras i rodzajów tych zwierząt, niektóre cieszą się szczególną popularnością i szerokim “zastosowaniem”.

Niestety, krowy to zwierzęta typowo hodowlane, które nie potrafiłyby żyć na wolności, a dowodzą tego niedawne wydarzenia z Niemiec. Aktywiści pro-zwierzęcy z Brandenburgii zakradli się do ekologicznej fermy i wypuścili 40 krów z ich zagród. Zwierzęta natychmiast dorwały się do stojącej nieopodal paszy, a cztery z nich zmarły z przejedzenia. Pozostałe doświadczały problemów gastrycznych.

Oprócz dorosłych osobników wykorzystuje się również cielęta, których los z punktu widzenia człowieka, jest chyba najstraszniejszy Sposób, w jaki są hodowane, zatrważa.