kundel

Kundel niestety ma dość pejoratywne znaczenie. A nie powinien. Naukowcy skupili się nad kundelkami, jako nad osobą rasą. Ich zdaniem słowo “nierasowy” oznacza “zdrowy”. Zobaczcie co na ich temat jeszcze mają do powiedzenia. Będziecie zaskoczeni. 

Kundel panuje nad światem, jest najbardziej popularną rasą psów

Na świecie żyje ponad miliard psów – aż trzy czwarte stanowią kundelki. Przez wiele lat lekceważone i dyskryminowane, doczekały się specjalnych badań poświęconych swojej “rasie”. Badania te, zmieniły postrzeganie tej grupy psiaków i pokazały, że mieszańce to psia superrasa. Niestety jest to też efekt bezdomności zwierząt i niekontrolowanego rozmnażania ich. 

Kiedy weźmie się pod uwagę wszystkie nowo odkryte fakty, to wyłania się obraz kundli jako superrasy” – opowiadał magazynowi „Focus” prof. Wiesław Bogdanowicz z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie.

Kundelki to super-psy? My się z tym zgadzamy, w Wy?

Prof. Wiesław Bogdanowicz kierował piętnastoosobowym międzynarodowym zespołem naukowców. Badania trwały kilka lat, a opublikowane wyniki szeroko zakrojonych badań genetycznych kundelków z całego świata pokazały, że mieszańce to psia superrasa oraz, że najprawdopodobniej dotarły do Europy ze wschodniej Acji. Dodatkowo, badania prof. Bogdanowicza zostały potwierdzone przez niezależne badania przeprowadzane w tym samym czasie w Azji.

„Jej autorzy wnioskują, że współczesne psy dotarły do Europy ze wschodniej Azji i w dużym stopniu wyparły genetycznie rodzime psy. To dokładnie ten sam wniosek, który my proponujemy na podstawie naszych badan” – mówi prof. Bogdanowicz.