labradoodle

Labradoodle jest osobną, ale nie uznaną rasą psów. Powstał wskutek skrzyżowania dwóch osobliwych psiaków — labradora i pudla. Jakie cechy go wyróżniają? Czy właściwe i moralne jest tworzenie nowych ras? 

Labradoodle może pochwalić się niezwykłym wyglądem i towarzyskim charakterem. Łączy w sobie cechy labrador retrievera i pudla. Historia tez nieuznanej rasy sięga 30 lat wstecz i rozpoczyna się w Australii. 

Rasa została stworzona na specjalne potrzeby osób niepełnosprawnych z alergią na zwierzęta. Jednak my nadal dość krytycznie patrzymy na zabiegi polegające na krzyżowaniu poszczególnych ras. Nie jesteśmy w stanie określić, jakie to będzie miało plusy, czy minusy — takie zwierzęta, przez nasza nieświadomość, mogą być narażone na cierpienie. 

Nie neguję kupowania psów z legalnych hodowli, ale zawsze sugeruję najpierw przemyślenie adopcji. W schroniskach jest wiele psiaków, które czekają na swój własny, ciepły kąt i odrobinę miłości. 

Labradoodle: historia rasy powstałej z krzyżówki labrador retrievera i pudla

Stworzenie rasy labradoodle było odpowiedzią na zapotrzebowanie na psa-przedownika przyjaznego alergikom. Pierwszy taki psiak przyszedł na świat w 1988 roku w Australii. 

W tym samym czasie na Hawajach mieszkała niewidoma kobieta ze swoim mężem. Bardzo chciała mieć swojego własnego psa-przewodnika, ale partner kobiety był na czworonogi uczulony. Wtedy też Wally Cornen pracujący w Stowarzyszeniu Australijskich Psów Pracujących postanowił skrzyżować ze sobą pudla i labradora. Chciał stworzyć psa nieuczulającego, a zarazem nadal mocno podatnego na szkolenia. Co z tego wyszło?