Labradoodle jest osobną, ale nie uznaną rasą psów. Powstał wskutek skrzyżowania dwóch osobliwych psiaków — labradora i pudla. Jakie cechy go wyróżniają? Czy właściwe i moralne jest tworzenie nowych ras? 

Labradoodle może pochwalić się niezwykłym wyglądem i towarzyskim charakterem. Łączy w sobie cechy labrador retrievera i pudla. Historia tez nieuznanej rasy sięga 30 lat wstecz i rozpoczyna się w Australii. 

Rasa została stworzona na specjalne potrzeby osób niepełnosprawnych z alergią na zwierzęta. Jednak my nadal dość krytycznie patrzymy na zabiegi polegające na krzyżowaniu poszczególnych ras. Nie jesteśmy w stanie określić, jakie to będzie miało plusy, czy minusy — takie zwierzęta, przez nasza nieświadomość, mogą być narażone na cierpienie. 

Nie neguję kupowania psów z legalnych hodowli, ale zawsze sugeruję najpierw przemyślenie adopcji. W schroniskach jest wiele psiaków, które czekają na swój własny, ciepły kąt i odrobinę miłości. 

Labradoodle: historia rasy powstałej z krzyżówki labrador retrievera i pudla

Stworzenie rasy labradoodle było odpowiedzią na zapotrzebowanie na psa-przedownika przyjaznego alergikom. Pierwszy taki psiak przyszedł na świat w 1988 roku w Australii. 

W tym samym czasie na Hawajach mieszkała niewidoma kobieta ze swoim mężem. Bardzo chciała mieć swojego własnego psa-przewodnika, ale partner kobiety był na czworonogi uczulony. Wtedy też Wally Cornen pracujący w Stowarzyszeniu Australijskich Psów Pracujących postanowił skrzyżować ze sobą pudla i labradora. Chciał stworzyć psa nieuczulającego, a zarazem nadal mocno podatnego na szkolenia. Co z tego wyszło?

Z pierwszego skrzyżowania narodziły się trzy szczeniaki, ale tylko jeden z nich miał odpowiednie cechy i właśnie to on trafił do niewidomej kobiety z Hawajów, gdzie jeszcze w wieku 10 lat służył dzielnie jako pies-przewodnik. Po tym sukcesie kontynuowano prace nad tą rasą. 

Labradoodle: charakter i opis rasy

Kontynuowano kojarzenie labradorów z pudlami, ich szczeniaki nie linieją i są ponoć dobrym rozwiązaniem dla alergików, ale na temat ras psów rekomendowanych dla alergików pisaliśmy wcześniej. W artykule obaliliśmy mit, jakoby rasy dla uczuleniowców w ogóle istniały. 

Te psy nadają się idealnie dla rodzin z dziećmi. Znane są ze swojej energiczności, inteligencji i niezwykłej towarzyskości. Rasy, od których pochodzą, są niezwykle wierne i oddane swoim właścicielom. Niestety trudno określić wiek, jakiego dożywają — pudle to niezwykle długo żyjąca rasa, ale nie można tego samego powiedzieć o labradorach. 

Nie nadadzą się jednak na stróżujące psy. Od włamywacza mogłyby się domagać głaskania, zamiast go przepędzić. Zresztą nie przepadają za szczekaniem, więc nie zasygnalizują raczej zbliżającego się zagrożenia.

Nadal są często wykorzystywane jako psi terapeuci lub psy-przewodnicy. Jednak robią też wielką karierę na salonach i już zebrały duże grono miłośników. No ale co się dziwić, labradoodle wyglądają nieziemsko. 

Labradoodle: wychowanie

Większość psów rasy labradoodle mieszkających w Stanach Zjednoczonych, to nadal psiaki z tzw. “pierwszej generacji”, czyli ich przodkami były właśnie labrador i pudel. Z tego też powodu trudno jednoznacznie określić charakter tych czworonogów. Zanim rasa się unormuje, minie kilkadziesiąt lat. Zresztą wyglądem też często od siebie znacznie się różnią, zobaczcie na poniższych zdjęciach. Niektóre nie są zupełnie do siebie nawzajem podobne. 

Pewne jest, że obie rasy, które przy tej krzyżówce brały udział, są niezwykle pojętne i podatne na szkolenia. Uwielbiają także wodę i wszelkiego rodzaju aktywności. Właściciele labradoodle uważają, że taki psiak potrzebuje minimum 2 godziny dziennie treningu i ćwiczeń. 

Wygląd i cechy fizyczne

U tych psiaków występują trzy typy sierści: wełna, runa i włos. Ten ostatni jako jedyny linieje. Co odróżnia te nieliniejące? 

Labradoodle — typ sierści: wełna

Wełna to typ sierści najbardziej zbliżonej do pudla. 

Labradoodle — typ sierści: runo

Runo jest sierścią do złudzenia przypominającą owczą — jest dłuższe i mocniej pofalowane. 

Oprócz tego ta nieuznana rasa ma delikatną i smukłą budowę ciała. Szeroką czaszkę i kwadratowy nos. Pierwsze psiaki były krzyżówką labradora ze standardowym pudlem. Obecnie labradoodle można zakupić w różnych rozmiarach — od małych, po naprawdę ogromne. 

Ile kosztuje labradoodle? Czy w Polsce są hodowle tej rasy?

Cena labradoodle w Polsce plasuje się w granicach 6-8 tysięcy złotych. Co do wyboru hodowli, nie ma dużego wachlarza możliwości — hodowli labradoodle w Polsce, na razie jest zaledwie kilka. 

Naprawdę warto płacić za szczeniaka prawie 10 tysięcy, kiedy w schroniskach boksy pękają w szwach? Co prawda, te psiaki są niezwykle urocze, ale te schroniskowe kochają tak samo mocno, o ile nie bardziej.