zwierzęta zagrożone wyginięciem

Zwierzęta zagrożone wyginięciem niestety coraz szybciej tracą na ilości. Niektóre gatunki są bliskie wyginięcia i już za parę lat mogą całkowicie zniknąć z kuli ziemskiej. Jak tego uniknąć?

Zwierzęta zagrożone wyginięciem mogą być zarówno niezwykle piękne, jak i budzić w nas niepokój. Naukowcy i badacze co chwile odkrywają nowe gatunki, o których dotąd nie mieliśmy pojęcia. Część z tych zwierząt ma już na tyle małą liczebność, że grozi im całkowite wyginięcie.

Zwierzęta zagrożone wyginięciem. Zwierzęta zagrożone wyginięciem w Ameryce Środkowej.

Wśród miejscowych ludności często krążą dziwne lub mrożące krew w żyłach legendy. W Ameryce Środkowej jedną z takich opowieści była ta o stworze, który nosił nazwę El Cadejo. Z wyglądu przypomina wielkiego psa, a jego sierść jest czarna jak smoła. Ma czerwone, świecące w ciemności oczy, które śledzą każdy ruch i krok zbłąkanego wędrowca. Tak brzmi mroczna wersja legendy, jest jednak także taka, bardziej pogodna i szczęśliwa, która mówi o tym samym stworze, jednak w białej wersji kolorystycznej i pięknych niebieskich oczach. Dobry El Cadejo ma czuwać nad ludźmi, opiekować się nimi i dbać o ich bezpieczeństwo.

W przypadku gdy czarna wersja El Cadejo napadła na człowieka, to właśnie jego biały kolega, był jako jedyny, w stanie uratować życie i ochronić wędrowca. W okolicy San Rafael Pacaya w Gwatemali zaczęły masowo znikać zwierzęta z okolicznych gospodarstw. Nikt nie był w stanie ustalić przyczyny ani miejsca przebywania zwierząt. Mieszkańcy zaczęli mówić więc o czarnym El Cadejo. Zorganizowano nawet patrole i zaczęto tropić domniemanego, legendarnego potwora. 

Ssaki zagrożone wyginięciem. Zwierzęta zagrożone wyginięciem w Polsce.

W końcu ktoś zauważył sprawcę. Nie było czasu na analizowanie sytuacji i gatunku zwierzęcia. Zapadł wyrok, a z pistoletu padły strzały. Niestety ich decyzja może mieć tragiczne skutki. Ich ofiarą był Kinkażu żółty, bardzo rzadki i całkowicie zagrożony ssak.