Psy

Leki dla psów – które z nich są bezpieczne?

 

Leki dla psów - które z nich stosować w konkretnej sytuacji Dowiedz się

Leki dla psów – które z nich są odpowiednie w konkretnej sytuacji? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, kiedy należy podawać te leki. Leki przeciwzapalne są pomocne, gdy Twój pupil cierpi z powodu bolesnego stanu zapalnego. A co z lekami przeciwbólowymi na problemy żołądkowe? A co można podawać psu na rany i ukąszenia? Dzięki temu będziesz mógł podjąć lepszą decyzję co do leczenia, jakie zastosujesz u swojego psa.

Leki dla psów – kiedy są konieczne?

Właściciele psów powinni stosować się do zaleceń lekarza weterynarii dotyczących częstotliwości podawania określonych leków swoim pupilom. Chociaż wiele z tych leków może być podawanych w razie potrzeby, inne powinny być podawane regularnie i zgodnie z zalecanym schematem. W każdym przypadku przed podaniem leku najlepiej jest omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem weterynarii. Lekarz weterynarii omówi sposób podawania leku i jego wpływ na zdrowie zwierzęcia. Oto kilka typowych leków dla psów, które może przepisać lekarz weterynarii:

Antybiotyki i inne leki mają wiele zastosowań i są często przepisywane na infekcje i inne choroby. Antybiotyki są silnymi środkami przeciwzapalnymi, ale nie zabijają wirusów. Ponadto mogą nie być skuteczne w leczeniu innych chorób, takich jak choroby nerek. Z kolei leki przeciwpasożytnicze są przepisywane w celu leczenia lub zapobiegania pasożytom u Twojego zwierzęcia. Inne leki, takie jak środki uspokajające, mogą być stosowane w tym samym celu.

Leki do wstrzykiwania są również przepisywane w celu kontrolowania ilości kwasu wytwarzanego przez psa. Jednym z takich leków jest diazepam w zastrzykach, ale tylko wtedy, gdy jest przepisany przez lekarza weterynarii. Lek ten można przedawkować, co może być niebezpieczne dla psa. Należy również pamiętać, że dawka tych leków jest znacznie wyższa niż dawka przyjmowana przez ludzi. Ponadto, jeśli chcesz, aby Twój pies został wyleczony z epilepsji, powinieneś natychmiast udać się do lekarza weterynarii.

Nonsterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są powszechnie przepisywane psom cierpiącym na zapalenie stawów. Jednak leki te mają poważne skutki uboczne u ludzi. Psy mogą cierpieć na uszkodzenie wątroby, jeśli przyjmują je regularnie. Dlatego leki te powinny być podawane wyłącznie w odpowiednich dawkach. Wykazano, że leki z grupy NLPZ mają korzystny wpływ na wątrobę i nerki u ludzi. Lekarz weterynarii powinien przepisać najbardziej odpowiedni lek dla Twojego zwierzęcia w zależności od jego wieku i wagi.

Leki przeciwzapalne dla psa – co podawać

W przypadku psów leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) są popularną formą leczenia. Są one skuteczne w kontrolowaniu bólu i stanu zapalnego, ale są dostępne wyłącznie na receptę od lekarza weterynarii. Niesteroidowe leki przeciwzapalne u psów obejmują derakoksyb, karprofen, ibuprofen i grapiprant. Niektóre leki z grupy NLPZ mają poważne działania niepożądane, dlatego przed przepisaniem ich psu należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Innym rodzajem leku z grupy NLPZ jest amantadyna, która ma inny mechanizm działania i jest często przepisywana psom bez recepty. Jest ona szczególnie przydatna w przypadku psów, które odczuwają ból związany z przeciąganiem się lub dyskomfort, kiedy normalne czynności stają się bolesne. Leki przeciwbólowe stosowane przez ludzi mogą być szkodliwe dla psów, ale amantadyna jest bezpieczną i skuteczną alternatywą. A zatem, który rodzaj leku z grupy NLPZ jest odpowiedni dla Twojego psa?

Leki przeciwzapalne są stosowane w leczeniu ostrego i przewlekłego bólu. Leki te działają na prostaglandyny serii E1 i E2, które wspierają prawidłowe funkcje organizmu i pomagają organizmowi zwalczać infekcje. Stan zapalny jest korzystny w zwalczaniu infekcji, ale może być szkodliwy dla organizmu, jeśli jest nadmierny lub utrzymuje się zbyt długo. Stan zapalny może być bardzo nieprzyjemny dla psów, dlatego lekarze weterynarii często przepisują karprofen w postaci tabletek do żucia lub kapsułek.

Podając psu leki przeciwzapalne należy zachować kilka środków ostrożności. Pierwsza zasada brzmi: nigdy nie podawaj psu leków przeznaczonych dla ludzi, jeśli nie skonsultowałeś się z lekarzem weterynarii. Jeśli podejrzewasz, że zwierzę cierpi z powodu przedawkowania, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania porady. Nie chcesz przecież podawać mu resztek leków, ponieważ mogą one spowodować poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć.

Przeciwbólowe leki dla psów. Co na ból brzucha?

Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty i na receptę nie są odpowiednie dla Twojego psa. Acetaminofen, aspiryna i inne leki powszechnie stosowane u ludzi mogą powodować niebezpieczne skutki uboczne, jeśli są podawane zwierzętom domowym. Zamiast podawać psu leki przeznaczone dla ludzi, poszukaj leków zatwierdzonych dla psów. Są one znacznie bezpieczniejsze niż leki przeznaczone dla ludzi. Ale skąd możesz wiedzieć, które z nich są bezpieczne? Oto kilka wskazówek.

NSAIDs. Leki z grupy NLPZ są powszechnie stosowanymi środkami przeciwbólowymi dla psów. Skutecznie zmniejszają one stan zapalny. Powinny być jednak podawane wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii. NLPZ mogą powodować poważne skutki uboczne, takie jak wrzody i krwawienie. Kortykosteroidy powinny być stosowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii. Nie powinny być one podawane samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami przeciwbólowymi. Lekarz weterynarii może również zalecić alternatywną metodę leczenia.

Ibuprofen. Chociaż NLPZ mogą być skuteczne dla Twojego psa, mogą być szkodliwe dla jego wątroby. Może powodować uszkodzenie nerek i słabe dostarczanie tlenu. Lepiej jest stosować inne leki, które są bezpieczne i skuteczne dla Twojego psa. Leki bez recepty na ból brzucha to między innymi acetaminofen. Lek ten może być podawany z umiarem i jest bezpieczny dla większości psów.

NSAIDs. Leki te są zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Jednak przed podaniem zwierzęciu leków z grupy NLPZ należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Nierzadko po zażyciu tych leków u psa może wystąpić biegunka lub wymioty. Niektóre z nich mogą nawet powodować podrażnienie żołądka i wymioty. Zawsze zasięgaj porady lekarza weterynarii, jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę cierpi z powodu bólu brzucha.

Leki dla psów – co na ukąszenia i rany?

Ukąszenia psów są częstym urazem i stanowią do 1% wizyt na izbie przyjęć oraz 50 milionów dolarów kosztów hospitalizacji każdego roku. Rany kąsane przez psa powinny być oczyszczone, przepłukane zwykłą solą fizjologiczną i zbadane pod kątem obecności ciał obcych lub uszkodzeń ścięgien. Jeśli rana nie jest bardzo poważna, można ją kosmetycznie zamknąć. Lekarz określi najlepszy antybiotyk.

W przypadku ran zakażonych bakteriami odpowiednie może być przepisanie oksacyliny-klawulanianu. Lek ten jest skuteczny zarówno wobec bakterii beztlenowych, jak i tlenowych. Jeżeli właściciel psa nie otrzymał w ciągu ostatnich 5 lat zastrzyku przeciwtężcowego, świadczeniodawca może również podać antybiotyk do żyły. W ciężkich przypadkach świadczeniodawca może również przeprowadzić zabieg chirurgiczny w celu naprawienia rany.

Największy organ ciała, skóra, stanowi barierę ochronną między ciałem a środowiskiem. W jamie ustnej znajduje się jednak wiele bakterii, a nakłucia skóry mogą umożliwić tym bakteriom namnażanie się i rozprzestrzenianie się na tkanki leżące pod skórą. W takiej sytuacji mogą tworzyć się ropnie, a martwicza skóra może wymagać chirurgicznego usunięcia. Zakażenia ogólnoustrojowe mogą zagrażać życiu. Zdrowie i życie psa zależy od właściwego leczenia rany.

Mimo że większość ran jest bolesna, lekarz weterynarii może podać środek znieczulający lub uspokajający, aby złagodzić ból. Lekarz weterynarii może również zgolić sierść otaczającą ranę, aby zapobiec dalszemu zanieczyszczeniu. Rana może również wymagać przepłukania dotkniętego nią obszaru. W przypadku poważniejszych ran często konieczne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego. W razie wątpliwości lekarz weterynarii zleci wykonanie posiewu bakteryjnego w celu dokładnego określenia rodzaju zakażenia.

Leki dla psów na urazy i stłuczenia

Istnieje wiele leków zapobiegających i leczących stłuczenia i inne rodzaje bólu u psów. Zioła mają właściwości przeciwzapalne, które mogą być przydatne w zmniejszaniu bólu i siniaków. Należą do nich feverfew, boswellia, korzeń diabelskiego pazura, imbir, kurkuma i yucca. Zielarze zalecają krótki kurs stosowania tych ziół. Stosowanie leków nie jest zalecane w przypadku ostrych siniaków.

Choroby zapalne, w tym małopłytkowość, mogą prowadzić do poważnych krwawień. Jest to powikłanie zaburzeń funkcjonowania układu odpornościowego i powoduje krwawienia z nosa oraz krwawienia z jelit. W ciężkich przypadkach może być konieczna transfuzja krwi. Leczenie trombocytopenii u psów obejmuje podawanie kortykosteroidów i leków rozrzedzających krew. Zwierzę powinno być unieruchomione, aby uniknąć nieprawidłowego krwawienia.

Objawy siniaków u psów często wiążą się z krwawieniem pod skórą. Może to objawiać się jako siniaki, wybroczyny lub purpurowe plamy na powierzchni skóry. Objawy te mogą również wskazywać na chorobę podstawową, taką jak nadkrzepliwość lub niedokrzepliwość. Lekarz weterynarii może pomóc Twojemu psu w ustaleniu przyczyny powstawania siniaków, odpowiadając na pytania wymienione poniżej. Po ustaleniu źródła siniaków u psa można zdecydować, czy są one nabyte czy wrodzone.

Karprofen jest kolejnym lekiem często stosowanym u psów z drobnymi urazami i siniakami. Należy on do klasy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lub NLPZ. Leki te są bezpieczne dla psów, ale nie są odpowiednie dla gadów, ptaków i innych zwierząt. Dlatego nie należy stosować tych leków, jeśli nie ma się pewności co do ich bezpieczeństwa. Jak więc znaleźć najlepszy lek dla swojego psa?

string(15) "sidebar_layouts" 1