leki weterynaryjne

Leki weterynaryjne zdecydowanie nie należą do tanich rzeczy. Podobnie jest w przypadku usług dla naszych pupili. Wszystkie operacje, badania krwi, USG i inne podobne zabiegi kosztują często bardzo dużo. Jednak decydując się na psa, ponosimy za niego odpowiedzialność, także finansową. Obecnie polski rząd próbuje utrudnić właścicielom właśnie to ostatnie zadanie. Zapowiada absurdalne podwyżki, które posiadanie psa podnoszą do rangi luksusu. 

Leki weterynaryjne mają kosztować więcej. Chodzi o podwyższenie stawki VAT z 8% na 23%. Ta zmiana nie dotknie tylko nas, właścicieli czworonogów, ale także mięsiarzy i mleczarzy. Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET szacuje, że rynek jest wart rocznie około 1 mld złotych, a po podwyżce VAT-u na 24% przybędzie dodatkowo 150 mln zł. Niestety w tej sytuacji nikt nie pomyślał o prywatnych właścicielach, a tym bardziej o fundacjach czy schroniskach, gdzie każda złotówka się liczy. 

Leki weterynaryjne mają być droższe? Co to oznacza?

Te pieniądze nie wspomogą budżetu państwa, ale jednocześnie kwota, może mieć naprawdę solidne, negatywne konsekwencje. Dla kogo? Przede wszystkim dla przemysłów mięsnych, mleczarskich a w efekcie dla konsumentów tych produktów. 

Wiceminister finansów Filip Świtała, zapytany o VAT wyjaśnia, że to zaledwie propozycja, nie jest to jeszcze pewne. W których branżach jednak dotyka ta sprawa, mocno zawrzało. Zmiana ta dotknie nie tylko właścicieli, którzy nagle będą musieli zapłacić więcej za lekarstwa dla swoich zwierząt. Kogo jeszcze dotyczy? Nas wszystkich.