lew

Lews Cecil skończył naprawdę marnie. Mimo że był pupilem całego świata, został bestialsko zabity. Historia ta mała miejsce w roku 2015. Efektem była utrata kliniki i społeczny ostracyzm. Zasłużony? Naszym zdaniem kara nadal pozostawia wiele do życzenia. Zabicie symbolu Zimbabwe, lwa Cecila przeszło bez jakichkolwiek konsekwencji. Jednak ludzie i internet są bardzo pamiętliwi. A Walter Palmer raczej nie może liczyć na zapomnienie. A waszym zdaniem mu się należy?

Zimbabwe: ukochany lew, pupil kraju został zamordowany

W 2015 roku Walter Palmer miał okazję podróżować do Bostwany. Ta podróż miała jeden cel – polowanie. O samej etyczności tej rozrywki pisaliśmy już wiele, ale w tym wpisie niestety krytykować Amerykanina będziemy nie tylko za okrutne hobby. Amerykański dentysta zabił najsłynniejsze zwierzę na świecie, a kara to jakiś żart.

Według relacji osób trzecich, kłusownicy wraz z Amerykaninem wywabili lwa z parku i postrzelili z kuszy. Następnie ranne zwierzę ukrywało się przez ponad 40 godzin w lasach. Wtedy został zabity z broni palnej, a jego ciało zostało zmasakrowane. Sadyści odcięli skórę i głowę zwierzęcia. Palmer pochwalił się tym czynem na Facebooku, jednak jego duma i szczęście nie trwały długo. Zabicie Cecila oburzyło Zimbabwejczyków, ale także dużą część Amerykanów oraz internautów na całym świecie.

Do wyrażenia negatywnych opinii dołączyli się czołowi amerykańscy celebryci. W tym między innymi Jimmy Kimmel, który nie postawił zdecydowanie na dyplomację. Porównał działania Palmera do rzekomego molestowania kilkudziesięciu kobiet przez Billa Cosby’ego. – Nie staje Ci, że musisz mordować?! Jeśli w tym problem, są na to pigułki i ponoć świetnie się sprawdzają. Po prostu zostań w domu i łykaj je. W ten sposób oszczędzisz sobie bycia najbardziej znienawidzonym człowiekiem w Ameryce – skomentował na antenie programu Jimmy Kimmel Live tytułowy prowadzący. Zresztą nie tylko on skomentował głośno to bestialstwo.

Wiele gwiazd odniosło się do sprawy, w tym Salma Hayek czy Sharon Osbourne 

Oprócz Jimmy’ego Kimmela do sprawy odniosły się m.in. Salma Hayek i Sharon Osbourne. Właśnie druga napisała na Twitterze post, w którym życzyła Palmerowi utraty profesji, domu i pieniędzy. Chyba nie trzeba tłumaczyć, jaki stosunek do zabójstwa Cecila miała żona Ozzy’ego Osbourne’a. 

Walter Palmer stał się wrogiem publicznym całego świata. Kara jednak jest absurdalna

Jednak najbardziej zmasowany atak nastąpił ze strony jego rodaków. Po wyjściu na światło dzienne wszelkich danych amerykańskiego dentysty, pod jego gabinetem zaczęły się ustawiać tłumy, które przynosiły znicze i maskotki-lwy. Organizowane były także małe pikiety, a Palmer był zmuszony do czasowego zamknięcia gabinetu. Zarzucono mu, że nielegalnie polował na lwy. Rząd Zimbabwe nie pozostał na to obojętny.

Zostało wszczęte śledztwo w tej sprawie, początkowo chciano postawić Amerykanina w stan oskarżenia, a nawet doprowadzić do jego ekstradycji. Niestety dochodzenie wykazało, że Walter Palmer dopilnował wszystkich formalności, a sam tłumaczył, że nie wiedział, że zastrzelony lew jest ukochany lwem tego kraju oraz najbardziej znanym lwem na świecie. – W kwestii legalności tego polowania polegałem na ekspertyzach moich tamtejszych przewodników – dodał. O braku postawienia mężczyzny w stan oskarżenia poinformował Oppah Muchinguri, który jest zimbabwskim Ministrem Środowiska. – Wszystkie dokumenty były w porządku – stwierdził Muchiguri. Jednak czy to tłumaczy człowieka, który przyjeżdża z rozwiniętego kraju do Afryki i poluje na chronione zwierzęta? Naszym zdaniem nie. A wy co o tym sądzicie?

Po oddaleniu zarzutów wobec Palmera, prowadzone było dochodzenie w sprawie przewodnika dentysty, który umożliwił mu polowanie. Theo Bronkhurst zaprzecza jednak, jakoby pozwolił na nielegalne polowanie. My w to jednak nie wierzymy. 

lew
Lew Cecil na terenie Parku Narodowego, był symbolem całego kraju
lew
Walter Palmer i Theo Bronkhurst oraz bestialsko zabity Cecil
lew
Pikieta zorganizowana pod gabinetem dentysty
lew
Maskotki ustawione pod gabinetem Waltera Palmera

Zobacz także:

  1. Smutne fakty ze świata zwierząt. Kiedy je poznasz, będzie Ci bardzo przykro
  2. Jedyny polityk, który nie chciał wyższych kar dla sadystów krzywdzących zwierzaki
  3. Polski gwiazdor adoptował gigantycznego psa. Jego historia go urzekła