Baza wiedzy

Lotos karłowaty – co powinien wiedzieć opiekun?

 

Lotos karłowaty co powinien wiedzieć opiekun

Lotos karłowaty ma unikalne zachowanie i jest doskonałym zwierzęciem domowym dla osób, które chcą dowiedzieć się o nim więcej. Przeczytaj informacje na temat karmienia, pielęgnacji i wielkości klatki. Lotos karłowaty wymaga dobrze wentylowanego pomieszczenia, z wodą nad podłożem. Wiosną zaleca się umieszczenie pojemnika z lotosem w słonecznym oknie, z wodą przykrywającą podłoże. Na początku lata zaleca się przeniesienie lotosu do jego rodzimego stawu. Do tego celu doskonale nadaje się 70-watowy ThermoPlanter.

Lotos karłowaty – wygląd

Lotos karłowaty to mały członek rodziny Nelumbo, znany także jako lotos Debbie Gibson. Jego duże, różowe kwiaty są zwykle nakrapiane na biało. Rośliny te najlepiej nadają się do ozdobnej misy, a ich wysokość może wynosić zaledwie kilka stóp. Perry Slocum po raz pierwszy wyhodował tę hybrydę lotosu w 1989 roku. Debbie Gibson Lotus ma duże, różowe kwiaty, które otwierają się na różowo, a trzeciego dnia bledną i stają się kremowożółte.

Kwiatki lotosu karłowego są dostępne w wielu kolorach. Należą do nich Green Maiden i Green Star. Green Maiden ma płatki w delikatnym odcieniu, które zmieniają kolor w miarę kwitnienia. Green Star ma duży, zielony kielich, który doskonale komponuje się z liśćmi znajdującymi się pod nim. Zielony kielich kontrastuje z miękkimi, białymi płatkami. Kwiaty lotosu karłowego są łatwe w uprawie i wymagają bardzo niewiele zabiegów pielęgnacyjnych.

Lotos karłowy rośnie w wodzie i w pojemnikach do kwitnienia o szerokości nie większej niż dwanaście do czternastu cali. Rosnąc w wodzie, są w stanie przetrwać w płytkim stawie. Do utrzymania ich w dobrej kondycji wystarczą zaledwie trzy cale wody. Lotos karłowaty doskonale nadaje się do uprawy w doniczkach z glebą wysokiej jakości, a poziom wody nie powinien podnosić się powyżej linii gleby rośliny. Lotos karłowaty można uprawiać w oczku wodnym przy powierzchni wody, na słonecznym patio, a nawet na blacie stołu. Lotosy karłowe są dostarczane w postaci bulw w stanie uśpienia. Nie ma możliwości przesadzenia ich, gdy już zaczną rosnąć.

Lotos miseczkowaty ma 20 płatków i jest znany także jako lotos karłowaty. Lotos miseczkowy jest byliną, dlatego dobrze radzi sobie także w zimnym klimacie. Jest to dobry wybór do średnich i dużych stawów. Roślina ta ma średnią wielkość i kwitnie od połowy lipca do końca sierpnia. Jej liście dorastają do półtorej stopy, a płatki mają osiem cali średnicy.

Lotos karłowaty – zachowanie

Lotos karłowaty jest rośliną mityczną i jest czczony od tysięcy lat. Jego reinkarnacja jest wynikiem jego własnej historii. Według mitologii hinduistycznej lotos karłowaty jest ważnym przodkiem Buddy. Mit o karłowatym lotosie jest oparty na historii narodzin Buddy. W okresie niemowlęcym siedział on na dużym lotosie o diamentowej łodydze. Jego przyjaciółmi byli Indra, Brahma i Budda.

Małpy lotosowe – karmienie

Można karmić lotosy karłowate ręcznie lub kupić zestaw do karmienia, aby utrzymać je na wolności. Najczęstszym źródłem pożywienia dla tych małp są suszone liście lotosu. Rośliny lotosu świetnie nadają się też do kompostowania. W większości stref klimatycznych lotosy przechodzą w stan spoczynku zimowego, ale w niektórych, np. w Michigan, tworzą zimujące bulwy, z których wiosną wyrastają pędy. Bulwy można bezpiecznie przechowywać w zabezpieczonym przed mrozem garażu. W strefach 5 i 6 bulwy lotosu należy sadzić w głębokim stawie. W takim przypadku bulwy muszą być ściółkowane. W strefach 6 i 7 można pozostawić je na zimę.

Rośliny lotosu karłowatego potrzebują pełnego światła słonecznego dla optymalnego zdrowia. Niektóre gatunki mogą rosnąć w półcieniu. W cieplejszym klimacie można zapewnić im cień, ale lotosy preferują pełne słońce. Na gorących pustyniach korzystne może być zastosowanie tkaniny cieniującej. Latem Lotos potrzebuje temperatury 75 stopni Fahrenheita. Rośliny można dokarmiać od marca do października, kiedy kwitną kwiaty. Jeśli rośliny lotosu karłowatego mają przetrwać wiele lat, należy je nawozić co kilka miesięcy.

Większość odmian lotosu karłowatego jest stosunkowo niewielka, osiągają wysokość od trzech do czterech stóp. Jednak dobrze radzą sobie w mniejszych doniczkach. W pojemniku o średnicy co najmniej 24 cali zmieści się większość karłowatych odmian lotosu. Rośliny te tolerują zarówno płytką, jak i głęboką wodę. Płytka woda jest jednak idealna w okresie wiosennym i w chłodnym klimacie. Jeśli martwisz się o zdrowie rośliny, kup płytki pojemnik i regularnie ją dokarmiaj.

Małpka lotosowa – klatka. Wielkość i wyposażenie

Zanim zaczniesz wybierać wielkość i wyposażenie klatki dla małpki lotosu karłowatego, musisz określić rodzaj siedliska, jakie chcesz zapewnić swojemu pupilowi. Większość karłowatych lotosów może dorastać do jednej stopy wysokości, a ich liście mają tylko 2-3 cale długości. Inne odmiany lotosu mogą osiągnąć od sześciu do ośmiu stóp wysokości i od 18 do 36 cali średnicy. Lotos karłowaty wymaga jedynie płytkiej wody, ale niektóre większe odmiany mogą rosnąć w wodzie o głębokości do 18 cali.

Większość odmian lotosu karłowatego dobrze radzi sobie w pojemnikach o szerokości od trzech do czterech stóp. Choć tolerują mniejsze pojemniki, najlepiej radzą sobie w klatkach o średnicy 24 cali. W cieplejszym klimacie można je sadzić w cieniu lub półcieniu. W pierwszym roku nie należy jednak stosować nawozów. Są one odporne, ale należy ograniczyć ilość wody i nawozów w pierwszym roku, aby przyzwyczaić je do klatki i środowiska.

Dla Lotosu karłowatego zaleca się plastikowy pojemnik o pojemności od trzech do pięciu galonów z podłożem o głębokości 15 cm. Mieszanka ta składa się z dwóch części piasku rzecznego i jednej części gliny. Komercyjna ziemia doniczkowa unosi się na powierzchni, dlatego należy użyć mieszanki gliny i piasku rzecznego. Można też kupić modelinę do zakotwiczenia nasion.

Lotos – zdrowie

Są dwa rodzaje Lotosu karłowatego: leczniczy i Samsara. Uzdrawiający Lotos może uleczyć cię o dodatkową ilość zdrowia, ale nie możesz otrzymać modyfikatora, gdy jest aktywny. Lotos Samsara leczy cię, gdy jesteś w pobliżu, podczas gdy Krasnoludzki Lotos leczy cię, gdy jesteś dalej. Uzdrawiający Lotos ma taki sam efekt jak Lotos Samsary, ale może być użyty przez gracza tylko raz.

string(15) "sidebar_layouts" 1