Nie ma nic słodszego, niż małe zwierzęta. A słodsze od małych zwierząt mogą być tylko małe kotki. A wiecie, że te maleństwa mają przed nami kilka sekretów? 

Małe kotki i ich sekrety

Kocięta są zależne od innych

Małym kotkom bardzo potrzeba jest opieka ich mamy, m.in. w kwestii pożywienia czy utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Jeśli kociaki stracą mamę, potrzebna im opieka człowieka.

Małe kotki są bardzo wrażliwe

Przez pierwsze dwanaście tygodni, czyli przez czas socjalizacji małe kotki są bardzo podatne na środowisko. Uczą się wtedy jak polować, co jest dobre do jedzenia czy załatwiać do kuwety.

Na tym etapie bardzo ważna jest socjalizacja kociaków z człowiekiem – taki kot, w późniejszym czasie nie będzie bał się ludzi.

Ząbkowanie w wieku 3 tygodni

Kocięta przychodzą na świat bezzębne – dokładnie tak, jak niemowlęta. Małe kotki zaczynają ząbkować już od około trzeciego tygodnia życia. Do szóstego miesiąca życia kociak powinien mieć już wszystkie stałe zęby.

Zaczynają bawić się od 4. tygodnia

Przez pierwsze dziesięć dni życia kociaki uczą się stawać, do dwudziestego pierwszego dnia po porodzie powinny umieć już chodzić. Około 4 tygodnia małe kotki stają się małymi kotkami w pełnej krasie – zaczynają psocić.

Rodzą się z niebieskimi oczami

W wieku około dwóch tygodni otwierają po raz pierwszy oczy, które mają niebieski odcień. W trakcie pierwszego roku życia kociaka, zanim jego oczy przybiorą ostateczny odcień tęczówki, możesz dostrzec gamę różnych kolorów.

Uwielbiają ugniatać

Kocięta ugniatają brzuch matki podczas karmienia, aby pobudzić przepływ mleka przez jej sutki. Niektóre dorosłe koty nadal to robią. Zapewne przypomina im to wczesne dzieciństwo. Jest to także znak, że kot czuje się bezpiecznie i pewnie.

Pchły są szczególnie niebezpieczne dla kociąt

Pchły mogą zarazić tasiemcem i wieloma innymi chorobami. Pchły u małych kociąt mogą doprowadzić do poważnej infekcji i anemii, które mogą zagrażać życiu malucha.

Potrzebują stymulacji, by… załatwić swoje potrzeby

Zresztą jak wszystkie małe zwierzątka. Podobnie sytuacja ma się ze szczeniakami. Małe kotki muszą mieć stymulowany brzuszek, żeby normalnie się wypróżnić. Zazwyczaj robi to mama – jeśli jej nie ma, musi zastąpić ją człowiek.

Zobacz także:

  1. Kilka słów o kastracji. Dlaczego powinieneś to zrobić swojemu psu
  2. Te psy chorują najrzadziej! Lista, charakterystyka i galeria
  3. Koci senior w domu? To musisz wiedzieć