Od 2014 roku słychać o tzw. ASF, czyli afrykańskim pomorze świń. Lubelski marszałek, Sławomir Sosnowski związany z partią PSL wpadł na dość oryginalny i kontrowersyjny pomysł. Na początku planował wybić wszystkie dziki na terenie województwa lubelskiego, a teraz… chce pozbyć się dzików z całej Europy.

ZABIJMY DZIKI W CAŁEJ EUROPIE

ASF jest chorobą groźną, przenoszoną na trzodę przez inne zwierzęta, skażoną krwią glebę i ludzi, chociaż dla ludzi nie jest groźna. Choroba ta doprowadza do śmierci dzików i świń. Mocno nadszarpuje rynek ekonomiczny i wpływa na możliwość handlu wieprzowiną. Pierwszym pomysłem posła było wybicie wszystkich dzików na terenie województwa lubelskiego, teraz jego plan jest dużo bardziej ambitny – chce pozbyć się dzików z całej Europy. Marszałek Sosnowski skierował swój pomysł nawet do europosłów, którzy ponoć “nie zareagowali na ten pomysł negatywanie”. Działania marszałka popiera Lubelska Izba Rolnicza, która chce doprowadzić do uznania dzika za szkodnika.

Zobacz także: EGZOTYCZNE ZWIERZĘTA, KTÓRE MOŻESZ TRZYMAĆ LEGALNIE W DOMU!

NAJGORZEJ NA WSCHODZIE

Ogniska choroby ASF odnotowano głównie na wschodzie kraju, w województwie lubelskim. Pojedyncze zgłoszenia miały miejsce także z zachodniej strony Wisły. Zdaniem Sosnowskiego, odpowiednie służby powinny stworzyć małą enklawę zdrowych dzików, która umożliwi przetrwanie gatunku, a reszta osobników w Europie zostałaby odstrzelona.

NA SZCZĘŚCIE JEST TO NIEREALNE

Ekolog Krzysztof Gorczyca przekonuje, że pomysł ten jest na szczęście nierealny i jest przedwyborczą zagrywką. Podkreśla, że wybicie całkowicie jednego gatunku diametralnie zmieni ekosystem. Minister Morawiecki, na posiedzeniu w zeszłym tygodniu, zapowiedział zwołanie odpowiedniej rady, która miałaby zająć się tematem budowy muru wzdłuż wschodniej granicy, muru, który uniemożliwi zakażonym dzikom migracje na tereny naszych wschodnich województw.

Wiemy, że dla rolników ASF jest dużym problemem, ale pomysł wybicia wszystkich dzików w województwie, a tym bardziej w Europie uznajemy za kuriozalny.

Zobacz także:

  1. ODDALI PSA, BO BYŁ STARY
  2. SŁODKIE I PRZERAŻAJĄCE. NAJDZIWNIEJSZE I NAJSŁODSZE PSY Z JAPONII [GALERIA]