sprzątanie po psie

Sprzątanie po psie. Dla jednych zbędna czynność, dla innych sprawa honoru. Nie raz widziałam sytuację, kiedy jeden psiarz ścigał drugiego, kiedy ten nie posprzątał kupy po swoim psie. Całe szczęście świadomość wzrasta, ale do czystych trawników, zwłaszcza po roztopach, jeszcze daleka droga. Co grozi za niesprzątanie psich kup? Czy można dostać za to mandat? Tłumaczymy. 

Sprzątanie po psie to obowiązek 

Według prawa sprzątanie psich kup jest obowiązkowe i na osobę, która tego nie czyni może zostać nałożony wysoki mandat. Suma zazwyczaj ustalane są indywidualnie w każdym mieście. Jest to opisane w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta. Jeśli nie mieszkasz w mieście – skontaktuj się z gminą. W Warszawie np. Ratusz wydał w 2017 roku komunikat przypominający właścicielom czworonogów o sprzątaniu ich nieczystości. Informując jednocześnie, że za łamanie tego przepisu grozi nawet do 500 złotych kary

Czytaj także: Kupa Twojego psa. Jak powinna wyglądać zdrowa kupa u psa?

Sama pamiętam czasy, kiedy po warszawskim Powiślu trzeba było chodzić bardzo ostrożnie. Średnio co 30 centymetrów czekała niespodzianka, w którą wdepnięcie nie byłoby zbyt przyjemne. Całe szczęście wszystko się zmienia i przynajmniej w Warszawie prawie każdy właściciel jest zabezpieczony w woreczki na odchody. Jeśli przerażają Cię ich ceny, możesz, tak samo jak ja, skorzystać z woreczków śniadaniowych. To jest koszt góra 2 złotych. 

Psia kupa jest wylęgarnią chorób i bakterii

Jak ostrzegają weterynarze, usuwanie psich odchodów z trawników ma też dobry wpływ na czworonogi i środowisko. Psia kupa jest wylęgarnią bakterii oraz chorób – niebezpiecznych dla zwierząt, ludzi oraz środowiska. Zwłaszcza, że poprzez odchody wszystkie pasożyty oraz inne żyjątka mogą się przedostać do gleby, a następnie do wody. Dlatetego sprzątanie po psie jest bardzo, ale to bardzo ważne. 

Zobacz także:

  1. Jaki jest koszt utrzymania psa? Odpowiadamy
  2. Masz psa? Będziesz musiał zapłacić
  3. Chcesz pomóc psu? Władze zapłacą ci 1000 zł