Measles u psów – jak ją rozpoznać i kiedy się pojawia

 

Measles jest chorobą bardzo zaraźliwą i łatwo rozprzestrzenia się zarówno wśród ludzi, jak i psów. Odra jest wywoływana przez tego samego wirusa, co nosówka psów, ale u psów występuje inny szczep tej choroby. Ani wirus, ani choroba nie przenoszą się z jednego gatunku na drugi, co oznacza, że należy unikać kontaktu z psem w przypadku wystąpienia tych objawów.

Perioda u psa – dojrzewanie płciowe

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, co dzieje się podczas okresu u psa, nie jesteś sam. Samice psów przechodzą okres rui, zwany proestrus. Hormony wydzielane w tej fazie powodują zmiany w zachowaniu psów, w tym szturchanie nosem innych samców, badanie ich moczu i wpychanie się tylnymi kończynami w klatki piersiowe samców. W tym czasie suki mogą być również drażliwe, płaczliwe lub wykazywać lekkie skurcze macicy. Kiedy suki mają ruję, są najbardziej płodne, co skutkuje urodzeniem miotu składającego się z pięciu do dziesięciu szczeniąt.

Czas osiągnięcia dojrzałości płciowej jest różny u różnych psów i ras. Samice mogą być płodne, zanim właściciele w ogóle zdadzą sobie z tego sprawę. Dobrym sposobem zapobiegania niepożądanemu rozmnażaniu jest kastracja szczeniąt przed osiągnięciem przez nie tego wieku. Nie należy jednak zwlekać zbyt długo. Przedwczesna kastracja psa może mieć wpływ na jego zdrowie w dłuższej perspektywie. Jeśli pies jest w rui, będzie częściej prosił o wypuszczenie go na dwór. I chociaż kastracja psa jest ważna, upewnij się, że nie wpadniesz w cykl rui.

Temperatura w otoczeniu psa może mieć również wpływ na aktywność seksualną samca. W chłodniejszym klimacie samce mogą zmniejszyć swoją aktywność seksualną na rzecz zimna. W klimacie umiarkowanym okres rui nasila się wiosną i latem. Niektóre psy rodzą się gotowe na przyjęcie samca wcześniej niż inne, dlatego należy zwracać na to uwagę. Takie zachowanie może być objawem słabej socjalizacji lub choroby.

W tym okresie suki mogą wykazywać przesadne zachowanie i być bardziej nerwowe. Mogą też stać się nieśmiałe lub zbyt pewne siebie, dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć zmiany zachodzące w ich organizmach. A jeśli nie planujesz kastracji swojego psa, powinieneś zacząć podejmować kroki w celu przygotowania siebie i swojego szczeniaka do tego etapu życia. Jeśli zastanawiasz się, jak się do tego przygotować, zadzwoń na infolinię AKC GoodDog! aby skontaktować się z profesjonalnym trenerem psów.

Kiedy psy mają ruję?

Cykl menstruacyjny suki i cykle rui różnią się w zależności od rasy. Suczka może zacząć odczuwać ruję już w wieku sześciu miesięcy, natomiast u większego psa może to trwać do drugiego roku życia. Cykle rui będą występowały do czasu osiągnięcia dojrzałości płciowej, ale z czasem przerwy między nimi będą coraz dłuższe i krótsze. Suczka rozpoczyna ruję, wykazując następujące zachowania: częstsze niż zwykle oddawanie moczu, trzymanie ogona na jedną stronę i otwartość na samce. Prawdopodobnie będzie kontynuować zaloty do samców aż do zakończenia cyklu rujowego.

Objawy cyklu rujowego u psa mogą obejmować zmianę apetytu i wydzieliny z pochwy. Może mieć również mniej energii i wykazywać niepokój. Może być nawet nieco zrzędliwa i nie tak energiczna jak zwykle. Do tego dochodzą objawy pyometra, czyli zakażenia macicy wywołanego przez bakterie. Zakażenie to może zagrażać życiu i wymaga pomocy lekarskiej.

Suka w rui może pozostawać w tym stanie nawet przez miesiąc. W tym okresie suka wydziela hormony godowe, które umożliwiają jej przyciągnięcie samca i poczęcie szczeniaka. Oprócz zmian w zachowaniu i obniżonego poziomu energii, suka staje się bardziej agresywna i może zacząć częściej oddawać mocz. Psy płci męskiej nie mają takich cykli, więc jeśli nie jesteś świadoma cyklu rui u swojego zwierzęcia, możesz zajść w niechcianą ciążę.

Cykl rui u psa ma dwie fazy: proestrus i diestrus. Pierwsza faza, proestrus, jest aktywną częścią cyklu, natomiast druga faza, diestrus, jest fazą spoczynku. Ta ostatnia jest w organizmie psa stanem gotowości i stanowi fazę bezczynności przed następną owulacją. Jest to kluczowy czas dla suki, aby przygotować się do następnego cyklu.

Objawy rui – skąd wiesz, że nadchodzi?

Psy mają naturalny cykl menstruacyjny, czyli estrus, tak samo jak ludzie. Pierwszy cykl rui występuje u psów około szóstego miesiąca życia. Drugi cykl rui może wystąpić od czterech do ośmiu miesięcy później. U niektórych psów cykle rui pojawiają się wcześniej, a u innych nie. W tym okresie pies może być bardziej nerwowy i czujny, a jego srom może puchnąć.

Twój pies prawdopodobnie będzie wykazywał niektóre z tych objawów podczas fazy proestrus, kiedy to przygotowuje się do kopulacji. Charakteryzuje się ona pogrubieniem wyściółki macicy i nadmiernym wylizywaniem okolic narządów płciowych. Ponadto, kotka może wykazywać inne oznaki rui, takie jak kurczowe trzymanie się psa, agresja w stosunku do samców i krótko przycięty ogon.

Inne oznaki udaru cieplnego u psów obejmują nietypowy kolor dziąseł lub moczu. Jeśli są one blade lub żółte, oznacza to, że pies jest przegrzany. Jeśli pies zaczyna dyszeć, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii. Udar cieplny może być śmiertelny, dlatego upewnij się, że pies ma dostęp do dużej ilości wody i cienia, aby się nie wychłodzić. Jeśli podejrzewasz u swojego psa udar cieplny, jak najszybciej zabierz go do lekarza weterynarii.

Podczas upałów psy mogą stać się głodne i ignorować jedzenie z puszki. Mogą również oblizywać się lub nawet zapaść się pod ziemię. Jest to znak, że Twój pies doświadcza udaru cieplnego. Pies może również nie być w stanie kontrolować wypróżnień. Może nawet nie być w stanie samodzielnie stać lub drżeć, a jego układ pokarmowy może być nadwyrężony. Podczas rui pies zaczyna produkować mniej białek krzepnięcia, przez co jest bardziej podatny na działanie toksyn.

Jak długo trwa ruja u psa?

Długość cyklu rui u psa zależy od rasy i wieku psa. U większości psów ruja występuje raz na dwanaście do osiemnastu miesięcy. Suczka w rui może nie wykazywać rui na początku cyklu lub być płodna przez cały czas jego trwania. Po zakończeniu cyklu suka wraca do swoich normalnych rozmiarów i przestaje mieć wydzielinę z pochwy. Okres pomiędzy cyklami rui, zwany „anestrus”, trwa u większości ras około sześciu miesięcy.

Suka ma ruję, kiedy wydzielina z jej pochwy staje się różowa. W tym okresie jest ona najbardziej płodna. W tym czasie może ona przechodzić nawet dwa cykle. W zależności od rasy, wieku i masy ciała suki, ruja może pojawiać się i znikać nawet co cztery miesiące. Okres ten trwa jednak od dwóch do czterech tygodni, w zależności od jej wielkości. Kiedy wydzielina z pochwy staje się różowa, może dojść do zapłodnienia.

Czas, w którym u psa występuje ruja, różni się w zależności od rasy. Ogólnie rzecz biorąc, ruja u suki występuje raz na sześć miesięcy lub dwa razy w roku. Częstotliwość ta może być różna, a u mniejszych psów ruja może występować nawet cztery razy w roku. Z kolei duży pies może mieć ruję tylko raz na dwanaście do osiemnastu miesięcy. W momencie wystąpienia cyklu rujowego pies nie jest jeszcze podatny na zainteresowanie samców.

Suka w rui znajduje się w fazie rui, czyli w okresie przedrozrodczym. Będzie ona wykazywać pewne fizyczne oznaki i nawyki, takie jak częstsze oddawanie moczu, trzymanie wysoko ogona i krwawienie ze sromu. Gdy srom powróci do normalnych rozmiarów, suka nie jest już w rui. Może minąć kilka dni przed kolejnym cyklem rui.

Jak opiekować się suką w rui?

Suki są znane z tego, że w pierwszym okresie rui są niezwykle temperamentne. Ich zachowanie jest wynikiem zmian hormonalnych i bardzo łatwo możesz zauważyć pewne zmiany u swojego pupila. Młodsze suki wykazują bardziej zauważalne i przewidywalne reakcje, ale nadal możesz skorzystać z tych pięciu wskazówek, aby uspokoić swoją sukę. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co robić, gdy suka staje się niespokojna lub zestresowana.

Pierwszym krokiem w opiece nad suką w rui jest uważne obserwowanie jej. Suki są zazwyczaj dość ruchliwe, ale mogą też zacząć odwracać ogon na bok. Ich srom będzie nabrzmiały, mogą zacząć plamić i krwawić. Ta faza cyklu trwa od dziewięciu do jedenastu dni. W tym czasie suka będzie odrzucać wszelkie zaloty samców.

W związku z tym suki powinny więcej odpoczywać. Rozpoczęcie cyklu rujowego nie musi jednak oznaczać, że u Twojego zwierzęcia wystąpiła ruja. Możesz również zachęcać ją do dłuższych spacerów lub zabawy w aportowanie. Oprócz spacerów możesz również zabierać ją na pływanie, które jest dobrym sposobem na ćwiczenia bez konieczności obecności psa. Chociaż pies może chcieć odpocząć, stymulacja psychiczna jest równie ważna.

Po osiągnięciu przez sukę rui należy porozmawiać z lekarzem weterynarii na temat kastracji zwierzęcia. Większość lekarzy weterynarii nie będzie przeprowadzać zabiegu kastracji w czasie rui, ale prawdopodobnie zaleci go po około sześciu do dwunastu tygodniach, kiedy ustanie krwawienie. Wtedy właśnie rozpoczyna się kolejny cykl rozrodczy suki. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej porozmawiać z lekarzem weterynarii w celu ustalenia terminu zabiegu.

string(15) "sidebar_layouts" 1