mowa ciała psa

Psy podczas poznawania nowych ludzi i czworonogów reagują przeróżnie. Niektóre się boją, inne reagują agresywnie, a u jeszcze innych socjalizacja z nowym osobnikiem przebiega bez najmniejszych problemów. Mowa ciała psa jest w stanie zdradzić nam wiele na temat samopoczucia naszego czworonoga. Dodatkowo pozwala zareagować na nagły wybuch agresji, który w momencie kiedy rozumiemy mowę ciała naszego psa, wcale nie jest nagły. Oprócz opisu poszczególnych postaw psiaków, przygotowaliśmy dla was także listę sygnałów uspokajający i grożących, które są wysyłane przez psiaki. 

Mowa ciała psa dzieli się na kilka części jego ciała

Ogon

Ogon opuszczony, pies trzyma go pod sobą – pies niepewny siebie, przestraszony.

Ogon wysoko – pies pokazuje, że jest pewny siebie, może oznaczać to agresję, pobudzenie lub podniecenie i ekscytację.

Usztywniony ogon oznacza u psiaka, że nie do końca ma ochotę na interakcję z drugim czworonogiem.

Jeśli pies macha energicznie ogonem – ma ochotę na kontakt z innymi psiakami.

Co ciekawe, psi ogon przechyla się bardziej w lewo, kiedy pies widzi właściciela i cieszy się na jego widok, a bardziej w prawo, jeśli widzi inne zwierzę. Nie jest to zauważalne gołym okiem.

Pysk

Zmarszczony nos, fafle napięte, pokazane siekacze i kły – pies ma postawę agresywną i jest gotowy do ataku, nawet przy małej prowokacji.

Fafle ściągnięte do tyłu, ukazane wszystkie zęby – groźba ze strachu lub w obronie zasobów (np. jedzenia czy zabawki).

Ziewanie – jeśli pies nie jest bardzo zmęczony, ziewanie jest oznaką stresu i poddenerwowania, czasami oznacza zniecierpliwienie psiaka.

Dyszenie – może być oznaką przegrzania, ale może także oznaczać, że pies jest zestresowany.

Oblizywanie fafli lub nosa – jest to na ogół sygnał stresu. Jeśli pies dodatkowo ma wyszczerzone zęby, oznacza to, że pies broni się ze strachu.

Trącanie pyskiem – próba zwrócenia na siebie uwagi, ale może być to także próba zbadania nowego zapachu – dotyk mokrym nosem zbiera cząstki zapachu, które następnie trafiają di narządu nosowo-lemieszowego.

Oczy

Odwracanie i spuszczanie wzroku – niepewność lub próba wskazania czegoś. Wbrew pozorom nie jest to poczucie winy.

Pokazanie białek – strach, lub prób zobaczenia czegoś bez odwracania głowy, często taka mowa ciała psa oznacza potrzebę większej przestrzeni.

Mrużenie oczu – próba uspokojenia oponenta, wyrażenie niepewności lub strachu.

Bardzo szeroko otwarte powieki – panika lub agresja.

Wpatrywanie się w drugiego psa, w jego oczy – prowokacja do walki i groźba.

Postawa ciała

Głowa bardzo wysoko, spojrzenie na wprost, klatka piersiowa wypięta, kłąb zjeżony, nogi szeroko, mocno wbite w ziemię, ogon uniesiony w górę – pies jest pewny siebie, stabilny, chce pokazać swoją wyższość.

Głowa nisko, nogi ugięte, ogon skierowany w dół, pies odwraca głowę i wykazuje sygnały uspokajające – zwierzę jest niepewne, przestraszone lub pokazujące uległość innemu osobnikowi, wysyła sygnały uspokajające.

Pies leży na grzebiecie, z odsłoniętym podbrzuszem – całkowite podporządkowanie, oddanie swojego życia w łapy potencjalnego wroga.

Pies wykonujący ukłon, charakterystyczna postawa z zadem u góry, a z pyskiem przy ziemi – zaprasza towarzyszy do zabawy.

Pies podnoszący jedną łapkę, ugiętą w stawie nadgarstkowym – stres lub strach. Jeśli łapka nie jest ugięta, oznacza to, że pies ma ochotę na zabawę.

Ustawienie się poprzecznie do drugiego psa – sygnał, który oznacza, że pies nie jest uległy, ale nie jest także skory do walki, próbuje zachować neutralny stosunek.

Rozdzielanie – błędnie odbierane przez ludzi, jako oznaka zazdrości. Psy w naturze rozdzielają dwójkę osobników, które ze sobą walczą lub zanadto dają się ponieść zabawie.

Sygnały wysyłane przez psy

Psy mają w swojej naturze wysyłanie sygnałów, jako część porozumienia z pozostałymi czworonogami. Te sygnały dzielą się na dwie grupy: sygnały uspokajające i sygnały grożące.

Sygnały uspokajające – wysyłane w celu uniknięcia sporu:

 • odwracanie wzroku i mrużenie oczu,
 • oblizywanie się i ziewanie, czasem także dyszenie,
 • unoszenie jednej łapy,
 • odwracanie się bokiem lub tyłem,
 • przewrócenie się na plecy i odsłonięcie brzucha,
 • sikanie pod siebie,
 • udawanie martwego lub znieruchomienie,
 • udawanie węszenia.

Sygnały grożące – wysyłane w celu przekazania komunikatu “odejdź”:

 • pokazanie kłów i ich oblizywanie,
 • zjeżona sierść na kłębie i szyi,
 • warczenie i szczekanie,
 • patrzenie innemu osobnikowi prosto w oczy,
 • pozorowany atak, czyli kłapnięcie zębami.

Pamiętajcie! Jeśli Twój pies przyczołga się do Ciebie, będzie się oblizywał, zacznie odwracać i spuszczać głowę, to nie czuje się winny. Czuje się po prostu niepewny i przestraszony. Mowa ciała psa może właścicielom wiele powiedzieć, ale niektóre sygnały mogą być bardzo subtelne – warto przypatrywać się swojemu czworonogowi.

Zobacz także:

 1. Anioł na czterech łapach! Ten pies uratował wiele ludzi
 2. Te rośliny mogą zabić Twojego kota! Pełna lista
 3. Czy kocimiętka jest zdrowa dla kota? A może jest zwykłym narkotykiem?