mówiący pies

Mówiący pies. Kto z Was marzył o tym, by móc porozmawiać ze swoim psem? Przypuszczam, że zdecydowana większość psiarzy, posiadających w swoim domu tego, bądź jakiegokolwiek innego czworonoga-marzyła o tym, by móc z nim porozmawiać. Mnóstwo ludzi przyznaje się do tego, że rozmawia ze swoimi pupilami. Wielu z nich pragnie natomiast usłyszeć ich odpowiedź. 

Mówiący pies: jak komunikują się psy?

Mówiący pies. Każdy z nas marzył o tym, by móc porozmawiać ze swoim psem. Warto od razu nadmienić, że nasi pupile komunikują się z nami niezwykle często. Niestety nie zawsze rozumiemy ten sposób komunikacji. Zwykle oczekujemy tego, by psy nam odpowiadały mową, jaką rozumiemy. One natomiast używają nieco innych metod. Psy domowe, podobnie jak inne psowate (np. wilki, lisy) używają także całego repertuaru sygnałów, które służą przekazywaniu informacji o emocjach i intencjach.

Dlaczego komunikacja jest taka ważna?

Zapewnia porozumienie wśród tego samego gatunku. Wykształcenie sposobu komunikacji jest więc bardzo ważne. Dzięki temu można zażegnać konflikty w grupie uniknąć wszelkiego rodzaju niebezpieczeństw lub nawiązać współpracę przy zdobywaniu pożywienia. Psy do porozumiewania się między sobą wykorzystują całą gamę różnorakich sygnałów. Ciekawostką może być to, że w repertuarze tej szerokiej gamy zachowań, psiaki najczęściej wykorzystują sygnały mające na celu uspokoić otoczenie. 

Czytaj także: Całkowicie zdezorientowane psy. Spróbuj się z tych zdjęć nie śmiać

W jaki sposób psy rozmawiają?

Skoro wiemy już, że mówiący pies istnieje i nie jest jedynie wymysłem naszej bujnej wyobraźni, a szarą codziennością-powstaje pytanie, jak zrozumieć psi język? Zdaniem naukowców i behawiorystów nie jest to aż takie skomplikowane, jakby się mogło wydawać. Wystarczy jedynie nauczyć się odczytywać w odpowiedni sposób pewne sygnały, które zwykle są powtarzalne, np:

 • merdanie ogonem
 • warczenie
 • buczenie
 • szczekanie
 • skakanie
 • podskakiwanie
 • lizanie właściciela
 • opuszczone uszy
 • oblizywanie się
 • siadanie
 • pokładanie się
 • węszenie

Mówiący pies wyrazi całą masę różnych gestów, które odpowiednio zinterpretowane pomogą nam zrozumieć naszego zwierzaka. Istotną sprawą będzie również poznanie tego, czy nasz pies przejawia jakieś problemy behawioralne. Różne sygnały mogą być bowiem różnie interpretowane w zależności od tego, czy nasz zwierz posiada jakieś zaburzenie na tle behawioralnym, czy nie. W sytuacji, która powoduje stres, pies prezentuje w pierwszej kolejności szereg sygnałów uspokajających. Zaczynając od odwracania wzroku, poprzez oblizywanie się, węszenie, siadanie lub pokładanie się. W komunikacji psiej, wyraźnie można wyróżnić gradację sygnałów – unikanie kontaktu wzrokowego jest najsubtelniejszym sposobem wyrażenia dyskomfortu. Zawsze w sytuacji, gdy konieczne jest pokojowe rozwiązanie konfliktu gestom towarzyszy ogólne spowolnienie ruchów.

Dlaczego ludzie błędnie interpretują psi język?

W komunikacji pies-człowiek dochodzi bardzo często do sytuacji, w której psie sygnały są błędnie interpretowane. Zachowanie psa często jest źle rozumiane przez właścicieli. Jest to bardzo powszechny problem, który uniemożliwia poprawną komunikację z naszym czworonogiem. Ludzie przywiązują sporą wagę do mowy i słów. Mowa ciała pozostaje w większej mierze w sferze podświadomej. Tylko niektórzy z nas umieją skutecznie koordynować werbalne i pozawerbalne. Psiaki natomiast posługują się głównie mową ciała, a dopiero w ostateczności głosem. 

Jak zrozumienie psiego języka wpływa na relację pies-człowiek?

Prawidłowe odczytanie sygnałów, jakie przekazują nam psy, wpływa na poziom zaufania jakim nas obdarzają. Brak zrozumienia wpływa na poziom zaufania czworonoga do człowieka. Wśród właścicieli psich przyjaciół pojawił się pewien mit, sugerujący że pies nie ma prawa wykazać sygnałów grożących względem domowników. Nie jest to prawidłowe traktowanie naszego pupila. Niestety niektórzy ludzie, podążając za tą dziwaczną modą, potrafią skarcić psa za warczenie w sytuacjach, gdy czuje się niekomfortowo. Jak już wspomniałam, nie jest to prawidłowe i właściwe zachowanie. Zwierzaki uczą się poprzez skojarzenia. Tym samym, mówiący pies może wziąć sobie do serca tego typu skarcenie i następnym razem po prostu dziabnąć bez ostrzeżenia. 

Opiekun rozmawiał ze swoim psem

Jakiś czas temu krążył po internecie filmik, przedstawiający rozmowę mężczyzny z psem. Ten mówiący pies zrobił istną furorę w czeluściach internetu i był jednym z częściej udostępnianych filmików na Youtube. Właściciel idealnie odczytał sygnały, jakie pokazywał mu przyjaciel i wpasował do nich swoje komentarze. Obrobiona całość tworzy zabawną kompilację rozmowy. Idealnie pokazuje też, że odczytanie niektórych sygnałów, jakie są ku nam wysyłane przez zwierzaki, nie jest wcale takie skomplikowane. Wystarczy trochę poczytać, lub porozmawiać ze specjalistą. 

Zobacz także:

 1. Dlaczego psy zakopują miejsce, w którym nasikały? Prosta odpowiedź
 2. Idealne psy dla dzieci. Lista ras, charakterystyka i galeria
 3. Niezawodne znaki, że Twój pies jest NA CIEBIE bardzo ZŁY