Od maja głośno o sprawie bałtyckich fok. Tylko od początku czerwca zostało znalezionych 37 ciał martwych zwierząt. Niestety ludzie nadal zabijają foki. Dzisiaj dokonano szczególnie makabrycznego odkrycia – w Bagiczu, Ustroniu Morskim, Sianożętach, Gąskach, Łazach, Darłowie i Ustce znaleziono aż 15 ciał młodych fok.

PRZYCZYNA: CZŁOWIEK

Jedna z fok miała zaplątaną sieć rybacką, druga siniaki na głowie, na ciałach reszty zwierząt nie znaleziono obrażeń zadanych bezpośrednio przez człowieka. W poprzednich przypadkach zwierzęta miały np. przywiązane cegły do szyi i rozpłatane brzuchy, a jedna z fok miała całkowicie roztrzaskaną czaszkę. Jest to niestety niezawodny znak, że przyczyną śmierci tych morskich stworzeń jest człowiek.

ZEMSTA RYBAKÓW?

Nieoficjalnie rybacy przyznają, że jest to zemsta na fokach za wyjadanie z sieci dzikich łososi bałtyckich. Jeden z rybaków w rozmowie z dużym serwisem internetowym zapowiedział, że martwych fok będzie więcej.

NIE TYLKO FOKI

Niestety sytuacja nie dotyka jedynie fok. Dzisiaj zostało na brzeg wyrzucone ciało morświna, jest to już trzeci osobnik w przeciągu dwóch ostatnich dni. W tym wypadku samiec nie miał obrażeń zadanych przez człowieka, ale samica znaleziona przez WWF na zachodniopomorskiej plaży miała rozcięty brzuch, grzbiet i odciętą płetwę.

LUDZIE REAGUJĄ: JEST NAGRODA – PONAD 50 TYSIĘCY

Śląska fundacja zaoferowała 30 tysięcy za wskazanie sprawców. Maria Nurowska, pisarka przeznaczyła na ten cel 20 tysięcy. Również do fundacji WWF zgłaszają się ludzie chcący przekazać środki na złapanie winowajców.

Zobacz też:

  1. To bestialstwo musi się skończyć! Właśnie mordują tysiące bezbronnych psów
  2. Chore kotki przyjechały z towarem do Biedronki. Są w ciężkim stanie
  3. Mieli pomagać biednym kotkom. Urządzili im koszmar trwający tygodniami