nadwaga u psa
fot. maxpixel.com

Miłość, którą ludzie darzą swoje zwierzęta, często osiąga zaskakujące rozmiary. Prym w tej kwestii wiodą właściciele psów, mający ogromną tendencję do zbytniego ich rozpieszczania. Nadwaga u psa to bardzo poważny problem, z którym należy zacząć walczyć jak najszybciej po diagnozie.

Psy uwielbiają jeść, a gdy coś wyjątkowo im smakuje, rzadko zostawiają cokolwiek w swojej misce. Do tego dochodzi ich nawyk proszenia właścicieli o ich własne, “ludzkie” jedzenie. Najlepszy przyjaciel człowieka uwielbia niemal wszystko, co spożywa ich właściciel.

Na ich szczególną uwagę zasługują posiłki smażone i oczywiście zawierające mięso wszelkiego typu. Niestety także pies uwielbia słodycze, które jak czekolada są dla niego bardzo szkodliwe. Wszystko to powoduje nadwagę, która w ekstremalnych przypadkach może być śmiertelna.

Należy dbać o linię naszego psiaka i regularnie, dokładnie oglądać jego ciało w poszukiwaniu jakichkolwiek oznak tego, że po prostu zbyt dużo waży. Nie jest to trudne i wymaga jedynie kilku sekund oględzin.

Nadwaga u psa może być niebezpieczna

Psa bardzo łatwo jest przekarmić, szczególnie dając mu pokarmy, których nie powinien spożywać. Niektóre rasy psów mają ponadto większą skłonność do przybierania na wadze.

– Otyłość została zdefiniowana jako stan patologiczny charakteryzujący się nadmierną kumulacją tłuszczu w stosunku do potrzeb normalnie funkcjonującego organizmu (Mayer, 1973). W tej definicji zawarta jest koncepcja otyłości jako stanu szkodliwego dla zdrowia… Pewne subpopulacje psów wykazują szczególne skłonności do otyłości, związane z zespołem słabego ograniczenia pobrania karmy i gorszej kontroli sytości – czytamy w pracy zbiorowej pod red. A. T. B. Edney, Żywienie psów i kotów, 1992.

Jak zatem sprawdzić, czy nasz pupil nie waży zbyt dużo? Należy bacznie obserwować jego brzuch i żebra. Fakt, że piesek wygląda zabawnie i porusza się nieporadnie, wcale nie powinien zadowalać odpowiedzialnego właściciela.

By dowiedzieć się, czy zwierzak ma nadwagę, wystarczy oczywiście umieścić go na wadze. Jest to jednak często trudne. W takiej sytuacji powinno się spróbować policzyć jego żebra. Jeśli nie da się ich wyczuć, lub jest to trudne, zwierze waży zbyt wiele. Tak samo jest, jeśli nie widzimy wcięć za jego żebrami, lub brzuch wystaje dalej niż żebra, albo w przypadku, w którym nie da się wyczuć jego bioder.

Jeśli nadwaga u psa wystąpi, należy po pierwsze zmniejszyć ilość dawanej mu żywności. Jeśli po tym zwierzak nie zrzuci wagi, trzeba udać się do weterynarza, który z pewnością rozpisze mu odpowiednią dietę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Każdego roku ta choroba zabija wiele milionów kotów. Uchroń swojego ulubieńca
  2. Kiedy piesek dostał dom, stało się coś niesamowitego. Wspaniały cud
  3. Ksiądz potwór głodzi psa?! Uratujmy go